همه چیز درباره چین لینک + نقد تخصصی فایل کوین + بررسی فرصت سرمایه گذاری

sinabahiraie-CahinLink

Chainlink یک شبکه اوراکل غیر متمرکز است که داده ها و اطلاعات را از دنیای واقعی دریافت و  به قراردادهای هوشمند موجود بربستر بلاکچین ارائه می دهد ، که این اطلاعات بسته به نوع قرارداد های هوشمند می توانند متفاوت باشند. اطلاعاتی از قبیل دمای هوا ، علائم حیاتی ، قیمت دارایی ها ، نتایج انتخابات و…

در شبکه Chainlink از رمز ارز  LINK برای پرداخت هزینه های خدمات استفاده می شود.

برای درک مزایا و نحوه عملکرد پروژه Chainlink  بهتر است یکسری تعاریف و مفاهیم زیرساختی در این حوزه را باهم بررسی کنیم .

بیایید با قراردادهای هوشمند شروع کنیم.

 

قراردادهای هوشمند را می توان به یک نسخه دیجیتالی از قراردادهای سنتی تشبیه کرد ، که البته دارای ساختاری متفاوت می باشند ، قراردادهای هوشمند یکسری توافقات از پیش مشخص شده ای می باشند که بر بستر بلاکچین پیاده سازی شده اند ، که با بررسی و ارزیابی یکسری اطلاعات مشخص ، در صورت تحقق برخی شرایط به طور خودکار یکسری فرایند را انجام می دهند.

برای مثال شرایطی را در نظر بگیرید ، در صورتی که دمای هوا از یک حد خاصی بالاتر رفت یک فرایند مشخص صورت گیرد ، یا در مثالی دیگر در فرایند Crowdfunding ( جمع آوری سرمایه های خرد و کوچک برای راه اندازی یک پروژه بزرگ )  اگر تا یک تاریخ مشخص یک مقدار مشخصی رمز ارز اتر به یک قرارداد هوشمند واریز شود مبالغ جمع آوری شده در فرایند Crowdfunding به برگزار کننده Crowdfunding  و در غیر این صورت  مبالغ جمع آوری شده به صاحبین آنها بازگردانده می شود.

از آنجاییکه قراردادهای هوشمند روی بلاکچین پیاده سازی میشوند ، قابل تغییر نیستند (Immutable) و همچنین با توجه به اینکه این قراردادها در دسترس همگان قرار دارند (شفافیت) و همه می توانند آنها را مشاهده و بررسی کنند  پس قابل اتکا و مورد تایید می باشند و در واقع قرارداهای هوشمند با توجه  اینکه یکسری کدهای برنامه نویسی شده می باشند برای وقوع هر شرط یا اتفاق خاص یک فرایند نتیجه و عملکرد از قبل تعریف شده را به صورت اتوماتیک به اجرا در می آورند که همین امر باعث ایجاد اعتماد بالا و متقابل بین طرفین قرارداد می شود و تضمین کننده انجام تمامی بندها و پارامتر های قرارداد و همچنین حفاظت کامل از حقوق طرفین می شود.

sinabahiraie-CahinLink

یکی از مشکلات اصلی در پیاده سازی قراردادهای هوشمند برای قراردادهایی است که منابع اطلاعاتی آنها فراتر از اطلاعات درونی شبکه بلاکچین است ، به طور واضح منابع اطلاعاتی که تصمیم گیری ها باید بر اساس آنها انجام شود در خارج از شبکه بلاکچین  قرار دارند ، برای مثال دمای هوا در یک روز خاص ، مشخص شدن نتایج انتخابات یک کشور ، قیمت روز یک دارایی یا شاخص و… در این حالت مشکلی که بوجود می آید اتصال منابع خارجی اطلاعات به قراردادهای هوشمند بلاکچینی می باشند ، اطلاعاتی باید به گونه ای باشند که برای قراردادهای هوشمند قابل درک بوده و قابلیت تجزیه و تحلیل را داشته باشند. که شاید بتوان همین موضوع را یکی از اصلی ترین محدودیت ها برای استفاده از قراردادهای هوشمند در سطح گسترده دانست.

اوراکل ، این نقطه تلاقیست برای ورود  مفهومی تازه در این صنعت ، اوراکل ها را میتوان یکسری نرم افزار دانست که به عنوان Middleware برای ما شناخته می شوند و به عنوان یک واسطه و رابط عمل میکنند که وظیفه انتقال ، ترجمه ، بازگردانی و حتی تبادل داده ها را از دنیای واقعی به قراردادهای هوشمند بلاکچینی و بالعکس برعهده دارند.

اما یک مشکل وجود دارد! اوراکل ها متمرکز هستند و با ماهیت بلاکچین و قراردادهای هوشمند بلاکچینی که غیر متمرکز هستند می تواند در تضاد باشند ، اینجا سوالاتی از قبیل آیا داده ها و اطلاعاتی که از اوراکل های متمرکز بدست می آید مورد اعتماد هستند؟! و یا این اطلاعات چقدر دقیق هستند؟! مطرح می شود. بلاکچین برای ما مشکل متمرکز بودن را حل کرد اما اگر اطلاعاتی که توسط یک اوراکل به بلاکچین داده می شود اشتباه یا معیوب یا دستکاری شده باشد مسلما خروجی قرارداد هوشمند و عملکرد بلاکچین را می تواند تحت تاثیر قرار داده و زیر سوال ببرد.

پس در این قسمت سوالی اساسی مطرح می شود که چطور میتوان به یک قراردادهوشمند که بر روی بلاکچین پیاده می شود با وجود اینکه اطلاعات ورودی آن میتواند دستکاری شده و یا حتی اشتباه باشد ، اعتماد کرد؟!

خوب بیایید یک مرور سریع بر نقش قراردادهای هوشمند و اوراکل ها داشته باشیم:

  • قراردادهای هوشمند را تغییر ناپذیر و قابل اعتماد خواندیم و گفتیم به صورت خودکار میتوانند یکسری شرایط را بررسی و طبق نتیجه شرایط یکسری فرایند را انجام دهند (فرآیند شرطی دستوری IF / THEN در زبان های برنامه نویسی)
  • داده های مورد استفاده در قراردادهای هوشمند ، به صورتی سنتی از خود بلاکچین داده کاوی شده و بدست می آیند. که این می تواند یک محدودیت برای استفاده از قراردادهای هوشمند شود.
  • اخیرا با مفهومی به نام اوراکل برای وارد کردن داده ها و اطلاعات از دنیای واقعی و خارج از بلاکچین به درون قراردادهای هوشمند آشنا شده ایم که کارایی و عملکرد قراردادهای هوشمند را بسیار توسعه داده است.
  • اوراکل ها متمرکز هستند و این می تواند باعث ایجاد اختلال در کارکرد بلاکچین و قراردادهای هوشمند شود چرا که داده ها و اطلاعات جمع آوری شده میتوانند دستکاری و یا حتی اشتباه باشند که ماهیت غیر متمرکز و قابل اطمینان بود بلاکچین را زیر سوال می برد.

 

sinabahiraie-CahinLink

Chainlink یک شبکه غیرمتمرکز از گره ها (Node) می باشد که داده ها و اطلاعت را دنیای واقعی و خارج از بلاکچین جمع آوری و به قرارداد های هوشمند بلاکچینی از طریق اوراکل ها ارائه می دهد.

این فرایند همراه با سخت افزارهای اضافی و فوق امن  مشکلاتی از قبیل عدم اطمینان ، دستکاری اطلاعات ، داده های اشتباه و… را که ممکن است در صورت استفاده از یک اوراکل متمرکز اتفاق بیفتد را از بین می برد.

sinabahiraie-CahinLink

شروع این فرایند زمانی می باشد که یک قرارداد هوشمند پیاده سازی شده روی بلاکچین برای انجام فعالیت های خود نیاز به اطلاعات و داده داشته باشد ، به این صورت که قرارداد هوشمند یک درخواست برای دریافت اطلاعات به  Chainlink ارسال می کند . (Requesting Contract)

sinabahiraie-CahinLink

سپس پروتکل Chainlink این درخواست را به عنوان یک رویداد (Event) ثبت می کند و به نوبه خود یک قرارداد هوشمند برای این درخواست روی بلاکچین خود به نام (Chainlink Service Level Agreement Contract )  یا  (SLA) برای بدست آوردن داده ها و اطلاعات خارج از بلاکچین ، ثبت و ایجاد می کند. که این قرارداد Chainlink SLA خود سه زیر قرارداد ایجاد می کند:

  • Chainlink Reputation Contract
  • Chainlink Order-Matching Contract
  • Chainlink Aggregating Contract

 

sinabahiraie-CahinLink

Chainlink Reputation Contract

قرارداد اعتبارسنجی Chainlink ،  که اعتبار سرویس دهنده اوراکل را بررسی می کند تا صحت مسیر و سابقه عملکرد آن را بررسی و تأیید کند  سپس گره های نامعتبر یا غیر قابل اعتماد را پس از ارزیابی عملکرد رد و حذف می کند.

 

Chainlink Order-Matching Contract

قرارداد تطبیق سفارشاتChainlink  ، درخواست قرارداد هوشمند را به گره های Chainlink تحویل می دهد و پیشنهادات و خواسته های آنها را نیز بررسی و لحاظ می نماید ( برای مثال وقتی  یک قرارداد هوشمند درخواست کننده مجموعه خاصی از گره ها را انتخاب نمی کند و یا فیلتر خاصی مد نظر دارد)  سپس تعداد و نوع گره های مناسب را برای انجام درخواست شناسایی و انتخاب می کند.

 

Chainlink Aggregating Contract

قرارداد تجمیع Chainlink  در نهایت تمام داده ها را از اوراکل های برگزیده گرفته و آنها را برای یک نتیجه دقیق تأیید بررسی و ارزیابی می کند .

 

sinabahiraie-CahinLink

گره های Chainlink درخواست Requesting Contract را از سوی قرارداد هوشمند متقاضی اطلاعات دریافت می کنند که از نرم افزار Chainlink Core برای ترجمه درخواست از زبان برنامه نویسی درون بلاکچین به یک زبان برنامه نویسی خارج از بلاکچین که برای منابع خارجی  دارای اطلاعات و داده های واقعی قابل درک کند ، استفاده می کنند.

سپس این نسخه ترجمه شده قابل درک را به یک رابط برنامه نویسی خارجی (API) ارسال می کند که بتواند داده ها را از منابع آنان جمع آوری کند ، پس از جمع آوری داده ها ، آنها را از طریق Chainlink Core به زبان برنامه نویسی بلاکچین مجددا ترجمه می کند و در نهایت به قرارداد تجمیع Chainlink   ارسال می کند.

در این مرحله بسیار جالب قرارداد تجمیع Chainlink   می تواند داده های جمع آوری شده از منابع مختلف را بررسی ، اعتبار سنجی  و تطبیق دهد و اطلاعات و داده های صحیح و مورد اطمینان را آماده نماید.

sinabahiraie-CahinLink

برای مثال زمانی که قرارداد هوشمند متقاضی دریافت دمای هوا باشد Chainlink توسط فرایند توضیح داده شده داده ها را از نود های مختلف دریافت می کند ، بنابراین اگر پنج گره یک پاسخ یکسان برای دمای دریاف شده توسط سنسور هوا را ارائه داده و دو گره پاسخ های متفاوتی ارائه داده باشند توسط قرارداد تجمع Chainlink آن دو گره که پاسخشان اشتباه می باشد کنار گذاشته می شوند ، که در نهایت این فرایند منتج به دریافت یک پاسخ صحیح و قابل اطمینان می شود.

قرارداد تجمع Chainlink می تواند این روند اعتبارسنجی را برای چندین منبع تکرار کند ، سپس تمام داده های معتبر را تطبیق و یا میانگین گیری می نماید ، البته باید مد نظر داشت تحت شرایط خاص ، نمی توان از تمامی پاسخ ها استفاده نمود و یا میانگین گیری نمود که در این قسمت مورد بحث قرار نمی گیرد.

sinabahiraie-CahinLink

Chainlink با فراهم آوردن یک منبع امن داده و اطلاعات روشی ایجاد کرده که به طور مطمئن و کارامد داده و اطلاعات را به صورت صحیح ، دقیق و قابل اتکا در اختیار قراردادهای هوشمند  بر بستر بلاکچین قراردهد.

اما سوالی که ممکن است برای شما بوجود بیاید این است که جایگاه رمزارز لینک  LINKبه عنوان توکن اصلی این شبکه کجاست؟!

متقاضیان دریاف اطلاعات ( قراردادهای هوشمند) برای پرداخت هزینه های گره ها از رمزارز LINK استفاده میکنند ، قیمت ها و هزینه خدمات توسط گره ها و بر اساس نوع داده ها و وضعیت بازار و یکسری پارامترهای دیگر تعیین میشوند.

ضمنا گره هایی که در شبکه Chainlink فعالیت داشته و به عنوان مشارکت کننده می باشد با وصیقه گذاشتن LINK و واریز آن به شبکه Chainlink جهت تضمین حسن انجام کار از LINK استفاده می کنند.

Chainlink هنگامی تطبیق گره ها و درخواست ها از سوی قراردادهای هوشمند ، اندازه سهام یک گره را در نظر میگیرد (اندازه سهام یک گره با توجه به مقدار LINK واریزی آن گره در Chainlink جهت تضمین حسن انجام کار مشخص می شود ) بنابراین گره هایی که سهام بیشتری داشته باشند شانس بیشتری برای انتخاب جهت انجام درخواست ها را دارند (که باعث کسب درآمد بیشتری نیز برای آنها می شود و میتوانند LINK بیشتری بابت انجام خدمات بدست آورند) ضمنا شبکه Chainlink گره هایی که صادق نباشند و یا مسئولیت خود را بدرستی انجام ندهند و سعی در دستکاری یا رائه اطلاعات اشتباه داشته باشند را توسط برداشت از سهامشان جریمه میکند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص پروژه چین لینک به سایت های زیر میتوانید رجوع کنید.

بررسی سپید نامه (White Paper) پروژه Chainlink

سایت پروژه Chainlink

3 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید