خالق بیتکوین مشخص شد!

ساتوشی ناکاماتو

خالق بیتکوین مشخص شد!

هیئت منصفه آمریکایی به دانشمند کامپیوتر استرالیایی که مدعی است بیت کوین را اختراع کرده است، به دلیل ادعای فریب دادن یکی از دوستان متوفی خود به خاطر مالکیت معنوی این ارز دیجیتال، به او گفته شد که 100 میلیون دلار غرامت بپردازد.

هیئت منصفه دادگاه فدرال میامی پس از حدود سه هفته محاکمه، حدود یک هفته طول کشید تا حکم روز دوشنبه را صادر کنند. هیئت منصفه اکثر ادعاها علیه کریگ رایت را رد کرد و نتیجه احتمالاً بحث در مورد اینکه آیا رایت خالق افسانه ای ارز همتا به همتا، ساتوشی ناکاموتو است، حل نخواهد کرد.

 

برادر دیو کلیمن، کارشناس امنیت رایانه که در سال 2013 درگذشت، ادعا کرد که مرد فقید فلوریدا با رایت برای ایجاد و استخراج بیت کوین در سال‌های اولیه کار می‌کرد. در نتیجه، شاکیان ادعا کردند که این دارایی مستحق نصف یک کش به میزان 1.1 میلیون بیت کوین به ارزش حدود 70 میلیارد دلار است که گمان می رود در اختیار ساتوشی باشد.

 

برخی از سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال رایت را جعلی می‌دانند و دعوای قضایی چند ساله در فلوریدا کمک چندانی به آرام کردن شک‌ها نکرده است. رایت بارها در دادگاه اعلام کرده است که بیت کوین را اختراع کرده است، همانطور که قبلا در مصاحبه های خبری گفته بود. اگر حکم هیئت منصفه علیه رایت صادر می‌شد، او را مجبور می‌کرد تا ثروت ساتوشی را تولید کند. برای برخی از ناظران، این آزمون واقعی بود.

 

رایت پس از صدور حکم گفت: “من هرگز در زندگی ام اینقدر راحت نبوده ام.” گفت شکایت نمی کند.

 

او همچنین گفت که احساس حقانیت می کند و این حکم ثابت می کند که او خالق بیت کوین است.

 

او گفت: “هیئت داوران بدیهی است که من اینطور هستم زیرا در غیر این صورت جایزه ای وجود نداشت.” “و من هستم.”

دوین فریدمن، وکیل املاک کلیمن، از این حکم به عنوان “یک سابقه تاریخی در صنعت مبتکرانه و متحول کننده ارزهای دیجیتال و بلاک چین” استقبال کرد.

او در بیانیه‌ای گفت: سال‌ها پیش، کریگ رایت به خانواده کلیمن گفت که او و دیو کلیمن دارایی انقلابی مبتنی بر بیت‌کوین را توسعه دادند. با وجود این اعترافات، رایت از دادن سهم عادلانه خود به کلیمان ها از آنچه دیو در ایجاد آن کمک کرد خودداری کرد.

 

 

هیئت منصفه رایت را مسئول تبدیل – تصاحب غیرقانونی اموال – تشخیص داد و به W&K Info Defense Research LLC، نهادی که قرار است کلیمن و رایت از طریق آن با هم کار کرده اند، خسارات وارد کند.

بیشتر بخوانید: رمز و راز اینکه چه کسی بیت کوین را اختراع کرده است در آزمایش دانشمند قرار دارد

فریدمن در پایان سخنان خود به هیئت منصفه گفت که رایت نقشه کشی و فریب خورده بود تا “از بهترین دوست مرده خود با جعل و دروغ بدزدد.”

این املاک ادعا کرد که علاوه بر استخراج بیت کوین که دوستان با هم انجام دادند، کلیمن به رایت کمک کرد تا مالکیت معنوی پشت فناوری بلاک چین اولیه به ارزش ۲۵۲ میلیارد دلار را ایجاد کند.

 

رایت ادعا کرد که ادعاهای برادر دیو کلیمن، آیرا، ساختگی است. او شهادت داد که دوستش به او کمک نکرد تا ارز دیجیتال را راه‌اندازی کند و استدلال کرد که هیچ ردپای کاغذی وجود ندارد که نشان دهد آن‌ها با یکدیگر همکاری دارند.

آندرس ریورو، وکیل رایت، این حکم را یک پیروزی کامل برای موکلش توصیف کرد.

او پس از صدور رای در یک مصاحبه تلفنی گفت: “شاکیان 600 میلیارد دلار به اضافه مجازات مجازات می کردند.” این یکی از برجسته‌ترین پیروزی‌هایی است که تاکنون در پرونده قضایی آمریکا داشته است. ما آنها را خرد کرده بودیم. نتیجه آنها کمتر از هر پیشنهادی است که تا به حال به آنها ارائه کرده ایم. این یک ضرر کامل برای طرف مقابل است.»

پرونده کلیمن علیه رایت، 18-cv-80176، دادگاه منطقه ای ایالات متحده، ناحیه فلوریدا جنوبی (میامی) است.

 

مرجع: bloomberg

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید