همه چیز درباره XRP + تفاوت آن با ریپل + فرصت سرمایه گذاری

xrp

ریپل یک شبکه انتقال پولی می‌باشد که برای تأمین نیازهای صنایع مختلف طراحی شده است. اما سوالی که ممکن است برای شما به وجود بیایید این است که چه تفاوتی بین ripple  و XRP وجود دارد؟

این دو عنوان گاهاً به‌جای یکدیگر اشتباه به کار می روند، باید بدانیم که ریپل یک سیستم مالی درغالب یک کمپانی می‌باشد که خدماتی در حوزه پرداخت در سطح بین المللی ارائه میدهد، اما XRP یک ارز رمزنگاری شده ارایه شده توسط ریپل می‌باشد که از شبکه و زیرساخت های ریپل استفاده می نماید و متناسب با فعالیت های شبکه مالی ریپل می‌باشد.

رمزارز ریپل را میتوان جزو 10 ارز دیجیتال برتر در لیست منتشر شده در سایت کوین مارکت کپ مشاهده کرد که نشان از عملکرد خوب این پروژه دارد.

اخیرا احتمالا شما هم شاهد درگیری و مشکلاتی از سوی کمپانی ریپل با کمیسیون بورس اوراق و بهادار آمریکا SEC بوده اید که همین موضوع حتی تاثیرات بسزایی بر روی قیمت رمزارز XRP داشته است، که البته می‌توان گفت که احتمالا رای دادگاه به نفع ریپل صادر خواهد شد و شرایط برای کمپانی ریپل و رمزارز XRP بهتر خواهد شد.

اما برای اینکه با پروژه XRP و کمپانی ریپل بیشتر آشنا شوید در ادامه مقاله همراه ما باشید.

 

ریپل چیست؟

ریپل را می‌توان یک سیستم تسویه حساب پرداخت و شبکه تبادل ارزی برشمرد که میتواند معاملات متفاوت را در سراسر جهان پردازش نماید. ریپل میتواند به‌عنوان یک عامل مطمئن و مورد اعتماد طرفین در یک معامله نقش آفرینی کند، ریپل دارای سرعت بالایی در تایید صحت انجام تراکنش ها دارد که ریپل را تبدیل به یک ایده فوق العاده و تسهیل کننده برای معاملات و مبادلات انواع ارزهای فیات، ارزهای رمزپایه همچون بیتکوین و حتی کالاهایی طلا کند.

پت وایت مدیرعامل Bitwave  بر این عقیده است که Ripple از همان ابتدا طوری طراحی شده بود تا اساساً بتوان جایگزینی برای SWIFT که یک نوع شبکه انتقالی پولی بین‌بانکی می‌باشد شود، و اساساً یک سیستم جایگزین برای تسویه‌حساب بین بانک‌ها و مؤسسات مالی باشد.

ممکن است برای شما سوالی پیش بیاید در این شبکه چطور کارمزدها و هزینه‌های خدمات پرداخت می‌شوند؟ در ازای انجام هر تراکنش در شبکه ریپل شما باید مقداری کمی از رمزارز XRP را به‌عنوان کارمزد بپردازید، و هزینه خدمات شما به این شیوه پرداخت می‌شود.

ال لی ، عضو هیئت مدیره Onchain Custodian ، می گوید: “هزینه استاندارد برای انجام معاملات در شبکه ریپل 0.00001 XRP تعیین شده است، که در مقایسه با هزینه‌های بسیارزیادی که توسط بانک ها برای انجام پرداخت های ارزی دریافت می‌شود، حداقل است.” اواخر آوریل 2021 که قیمت رمزارز XRP برابر با 1.38 دلار به ازای هر واحد بود، می‌توان به این نتیجه رسید که هزینه هر تراکنش در این شبکه فقط 0.0000138 دلار می‌باشد که در مقایسه با کارمزدهای بانکی عددی بسیار کم و نزدیک به صفر می‌باشد.

 

XRP  چیست؟

ماهیت xrp یک ارز رمزنگاری شده می‌باشد که بر روی XRP Ledger  که همان بلاک‌چین طراحی شده توسط Jed McCaleb ، Arthur Britto و David Schwartz پیاده‌سازی شده، می‌باشد.

اگر شما علاقه‌مند و یا حتی نیاز به استفاده از خدمات شبکه ریپل داشته باشید نیاز می‌باشد که بها و کارمزد خدمات موردنیاز خود برای استفاده از این شبکه را توسط ارز دیجیتال XRP بپردازید.

لازم به ذکر است که در عملکرد بلاک‌چین xrp کمی تفاوت نسبت به بلاک‌چین‌های بسیاری دیگر از رمزارزها وجود دارد. در شبکه‌های بلاک‌چینی دیگر می‌توان شاهد تأیید تراکنش‌ها و معاملات بر روی بلاک‌چین و دفاتر کل توسط هر شخصی که تمایل به مشارکت در انجام این فرایندها داشته باشد، باشیم که همین امر سبب انجام فرایند اجماع جهت بالابردن امینت و صحت انجام کار می‌باشد.

اما در شبکه ریپل می‌توان این فرایند را تا حدودی متمرکز دید و عملکرد آن به صورتی می‌باشد علی‌رغم اینکه هر شخص خودش می‌تواند نرم‌افزار اعتبارسنجی را نصب و راه‌اندازی کند باید از بین لیست‌هایی که شامل نودهای منحصربه‌فرد و معتبر و مورد تأیید ریپل نودهایی را که احتمال تقلب و کلاهبرداری آنها کمتر می‌باشد را برای انجام اعتبارسنجی معاملاتش انتخاب نماید. لیست‌های پیش‌فرض ارائه شده شامل 35 نود اعتبارسنج معتبر و مورد تأیید ریپل می‌باشد. صرفاً کمپانی ریپل صلاحیت افراد را برای بودن در این لیست 35 تایی تأیید میکند که البته 6 نود از لیست 35 تایی مربوط به خود کمپانی ریپل می‌باشد. با این حال کاربر می‌تواند نودهای پشتیبان ریپل را از لیست خود کلا حذف کند و لیستی جدید از نودهای مورد تأیید خود برای تأیید تراکنشهایش بدون دخالت مستقیم کمپانی ریپل تشکیل دهد بدون اینکه دیگر حتی شرکت ریپل درگیر شود و یا حتی به فعالیتش ادامه دهد.

با ثبت هر تراکنش جدید در شبکه ، اعتبارسنج ها دفاترکل خود هر سه تا پنج ثانیه به روز رسانی می نمایند و با  تطبیق دفاترکل خود با دفاتر کل سایر اعتبارسنج ها اطمینان حاصل می نمایند. در صورت عدم تطابق فعالیت آنها متوقف می‌شود تا بتوانند علت و مشکل را بررسی و رفع نمایند. این فرایند به ریپل اجازه بررسی و تأیید تراکنش‌ها را به صورت ایمن و کارامد می دهد که شاید بتوان این مورد را یک برتری نسبت به سایر بلاک‌چین ها همچون بیت کوین دانست.

لی می گوید : “تأیید معاملات بیتکوین ممکن است چند دقیقه حتی چند ساعت به طول بیانجامد و معمولا هزینه‌های بالایی همراه است اما معاملات ریپل در حدود 4 الی 5 ثانیه طول می کشد و هزینه بسیاری کمتری برای تأیید تراکنش‌ها دارد.”

 

نحوه استخراج XRP

فرایند استخراج (Mining) یک سیستم تأیید صحت تراکنش‌ها ارزهای رمزپایه در برخی بلاک‌چین ها می‌باشد. این فرایند هم باعث تأیید تراکنش‌ها در شبکه شده و همچنین با دارا بودن مکانیسم هایی باعث تولید رمزارزهای جدید و ورود به شبکه می‌شود، که معمولا برای پاداش تأیید کنندگان شبکه در نظر گرفته می‌شود ، اما در مورد رمزارز xrp  شرایط متفاوت می‌باشد و اصطلاحا رمزارز xrp  به صورتPre-mine  می‌باشد و به این معنیست که تمامی کوین ها در ابتدا بوجود آمده و تولید شده اند که تعداد آن ها هم 100 میلیارد می‌باشد که برای کنترل ارزش به صورت دوره ای منتشر می‌شود. کمپانی ریپل 6 درصد از تعداد کل را به‌عنوان انگیزه برای کمک به رشد و توسعه این پروژه در اختیار دارد، تقریبا 48 درصد دیگر برای عرضه منظم به بازار از طریق فروش نیز در نظر گرفته شده است. که شاید بتوان این موضوع را باعث نگرانی دانست با توجه به اینکه اگر مقداری زیادی رمزارز xrp به صورت همزمان وارد بازار شود میتواند باعث کاهش ارزش شود چرا که یکی از دلایل ارزشمند بودن رمزارزها به دلیل کمیابی آنان می‌باشد.

Enneking  مدیرتیم مدیریت سرمایه دیجیتال می گوید این شرکت سعی کرده است با اجرای چندیدن مکانیسم (اعتماد ، آزاد سازی قابل پیش بینی و…) سعی در کاهش عدم اعتماد نماید.

شاید بتوان تمایزی که بین رمزارزهای قابل استخراج و XRP وجود دارد را دلیلی برای سختگیری های SEC دانست چرا که SEC معتقد است باید با xrp رفتاری همچون سهام داشت نه یک رمزارز و باید با مقررات سختگیرانه تری اداره شود.

 

مزایای ریپل :

تسویه حساب سریع : به طور کلی شاید 4 تا 5 ثانیه برای تأیید تراکنش‌های ریپل زمان نیاز باشد در صورتی که در مقایس با بانکها که ممکن است روزها طول بکشد و یا حتی در مقایسه با بیتکوین که ممکن است دقیقه یا حتی ساعت ها طول بکشد یک برتری فوق العاده می‌باشد.

هزینه‌های بسیار کم : هزینه‌های انجام تراکنش در شبکه ریپل بسیار کم می‌باشد و برابر با 0.0001 XRP می‌باشد که با توجه به قیمت های فعلی می‌توان آن را نزدیک به صفر در نظر گرفت.

شبکه تبادل همه کاره : شبکه ریپل نه تنها معاملات را با استفاده از XRP پردازش می کند ، بلکه می‌تواند برای سایر ارزهای فیات ، ارزهای رمزپایه و کالاها نیز مورد استفاده قرار گیرد.

قابلیت استفاده توسط شرکت های بزرگ : ریپل با تهیه یک زیر ساخت بسیار مناسب برای شرکت های بزرگ یک بستر معاملاتی و مالی فوق العاده ای را برای موسسات مالی و پولی بزرگ فراهم ساخته است که استفاده موسساتی همچون Santandar ، Axis Bank ، Yes Bank نشان از پتانسیل بالای ریپل می‌باشد و هر روزه شاهد استقبال بیشتر سازمان های مختلف از این رمزارز می باشیم.

معایب ریپل :

متمرکز است : یکی از دلایل محبوبیت رمزارزها را غیر متمرکز بودنشان می‌توان قلمداد کرد چرا که کنترل بانکها و حکومت ها را از بین می برد اما ریپل هماهطور که قبل توضیح داده شد کاملا غیر متمرکز نیست که این یک عیب بزرگ به شمار می آید.

آزمایشگاه های ریپل عرضه XRP را کنترل می کنند : اینکه آزمایشگاه های ریپل کنترل عرضه ریپل را در دست دارد و زمان آزادسازی ریپل در دست خودشان می‌باشد نسبت به سایر رمزارزها که با مکانیسم های خاصی در فرایند استخراج عرضه میشود یک ضعف به شمار می آید چرا که ارزش ریپل را میتواند تحت تاثیر بسیار زیادی قرار دهد.

اقدام اخیر SEC علیه XRP  : در سال 2020 شکایتی که سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا علیه XRP تنظیم کرد مبنی بر اینکه هر زمانی که ریپل بخواهد XRP را عرضه می کند ، شرکت باید یک وثیقه  ثبت کرده باشد ، که این موضوع استفاده از خدمات ریپل را کند میکند و حتی در برخی مواقع همچون صرافی coinbase قطع می کند.

 

چگونه می‌توان از Ripple و XRP استفاده کرد؟

شما می‌توانید همانند هر ارز دیجیتال دیگری از XRP ، برای معاملات ، ترید و یا حتی به‌عنوان یک گزینه سرمایه گذاری نگاه کنید، همچنین شما از شبکه ریپل برای تبادل و پردازش سایر معاملات ارزی و حتی طلا نیز استفاده نمایید.

برای مثال اگر میخواهید دلار را با یورو مبادله نماید، میتوانید ابتدا دلار خود را با XRP در شبکه ریپل مبادله کرده و سپس از XRP برای خرید یورو استفاده نمایید نه  اینکه فرایند مبادله را مستقیما از طریق بانک و یا صرافی فیات انجام دهید که این موضوع می‌تواند رویکردی بسیار سریعتر، ارزانتر و کارامد تر را در مقابل هزینه‌های بسیار بالای بانکها و سازمان های حواله پول باشد.

 

آیا XRP ارزش خرید و یا سرمایه گذاری دارد؟

اگرچه برخی افراد چشم انداز و مزایای XRP را قانع کننده می دانند ، اما واقعیت این می‌باشد که دعوی SEC ممکن است درآینده مخاطراتی برای سرمایه گذاران یا خریداران XRP ایجاد کند چرا که XRP خود را یک لایه تسویه حساب بین موسسات مالی می داند و موسسات مالی تا زمانی که تمامی دعوی بین XRP  و SEC ، مشکلات قانونی و سایر ابهامات در مورد XRP  رفع نشود از خدمات ریپل را استفاده نکنند.

با تمامی موارد اشاره شده ، Enneking در رابطه با XRP یک هشدار می دهد که میتوند یک قمار باشد ، همانطور که با اعلامیه SEC قیمت XRP ریزش زیادی را تجربه گرد. شاید XRP را بتوان یک سرمایه گذاری ارزشمند دانست در صورتی که بتواند تمامی مشکلات خود را با SEC حل کند ، با این اوصاف با توجه به برنامه های جذابی که ریپل دارد میتواند یک گزینه خوب به حساب بیاید در صورتی که بتواند مشکلات عنوان شده را رفع نماید.

نظر شما در رابطه با این پروژه چیست؟ به نظر شما ریپل می‌تواند جایگزینی برای SWIFT شود؟

 منبع : FORBES

دیدگاهتان را بنویسید