متاورس چیست؟

متاورس

متاورس چیست؟

خلاصه:

متاورس مفهومی‌از یک جهان پایدار، آنلاین و سه بعدی است که چندین فضای مجازی مختلف را ترکیب می‌کند. می‌توانید آن را به عنوان یک تکرار اینترنت در آینده در نظر بگیرید. متاورس به کاربران این امکان را می‌دهد که در این فضاهای سه بعدی با هم کار، ملاقات، بازی و معاشرت داشته باشند.

در حال حاضر این مفهوم به طور کامل وجود ندارد، اما برخی از پلتفرم‌ها حاوی عناصر متاورس مانند هستند. بازی‌های ویدیویی در حال حاضر نزدیک‌ترین تجربه متاورس را ارائه می‌کنند. توسعه دهندگان از طریق میزبانی رویدادهای درون بازی و ایجاد اقتصادهای مجازی، مرزهای بازی را جابه جا کرده اند.

بلاک چین، برنامه‌های کاربردی مشابه متاورس در حال حاضر وجود دارد و درآمد قابل زندگی را برای افراد فراهم می‌کند. Axie Infinity یکی از بازی‌های سودآور است که بسیاری از کاربران برای تامین درآمد خود بازی می‌کنند. SecondLive و Decentraland نمونه‌های دیگری از ترکیب موفقیت آمیز دنیای بلاک چین و اپلیکیشن‌های واقعیت مجازی هستند.

وقتی به آینده می‌نگریم، غول‌های بزرگ فناوری در تلاش هستند راه را پیش ببرند. با این حال، جنبه‌های غیرمتمرکز صنعت بلاک چین به بازیکنان کوچکتر اجازه می‌دهد در توسعه متاورس نیز مشارکت کنند.

مقدمه:

در حال حاضر ارتباطات بین دنیای مالی، مجازی و فیزیکی کاملا، با هم مرتبط هستند. امروزه برای مدیریت زندگی‌مان از دستگاه‌های مختلفی استفاده می‌کنیم، و تقریباً با فشار یک دکمه می‌توانیم به نتیجه مورد نظر دست یابیم. بسیار جذاب است که بدانید اکوسیستم کریپتو نیز از این امر مستثنی نیست. بنابراین  NFTها، بازی‌های بلاک چین و پرداخت‌های رمزنگاری دیگر فقط به سیستم رمزنگاری شده محدود نمی‌شوند. اکنون همه آن‌ها به عنوان بخشی از یک متاورس در حال توسعه به راحتی در دسترس هستند. پیشنهاد می‌شود، برای یافتن اطلاعات مناسب در رابطه با متاورس جذاب با ما همراه باشید.

متاورس چیست؟

متاورس در واقع مفهومی‌از یک فضای مجازی سه بعدی آنلاین است، که کاربران با استفاده از آن می‌توانند، در جنبه‌های مختلف زندگیشان به هم متصل شوند. از طریق متاورس، پلتفرم‌های متعددی به هم متصل می‌شوند، که مانند اینترنت، حاوی وب‌سایت‌های مختلف هستند، و می‌توان از طریق یک مرورگر به آن‌ها دسترسی پیدا کرد.

مفهوم متاورس، ابتدا در رمان علمی‌تخیلی آقای نیل استفنسون توسعه یافت. ایده متاورس زمانی به عنوان یک تخیل تلقی می‌شد، اما اکنون به نظر می‌رسد که در آینده به واقعیت تبدیل می‌شود. در این سیستم، هر کاربر می‌تواند از دنیای واقعی، یک شخصیت را کنترل کند.

برای مثال، کاربران با استفاده از یک هد ست واقعیت مجازی، در دفتر مجازی خود در یک جلسه واقعیت ترکیبی شرکت کنند، وارد یک بازی مبتنی بر بستر بلاک چین شوند، بازی و استراحت کنند، سپس سبد ارزهای دیجیتال و امور مالی خود را داخل متاورس مدیریت کنند.

در حال حاضر می‌توان جنبه‌های متاورس را، در دنیای بازی‌های ویدیویی مجازی موجود، مانند: Second Life و Fortnite مشاهده کرد. لازم به ذکر است، که این برنامه‌ها متاورس نیستند، اما تا حدودی مشابه هستند.

متاورس علاوه بر پشتیبانی بازی‌ها، رسانه‌های اجتماعی، سیستم‌های اقتصادی، هویت‌های دیجیتالی، حکومت غیرمتمرکز، برنامه‌های دیگری را نیز مدیریت می‌کند. امروزه، حتی با خرید ارزهای ارزشمند می‌توان به ایجاد یک متاورس واحد و متحد کمک کرد. ویژگی‌های بیان شده، پتانسیل بلاک چین را برای تقویت این فناوری آینده فراهم می‌کند.

چرا بازی‌های ویدیویی با متاورس مرتبط هستند؟

متاورس واقعیت مجازی سه بعدی است، و در حال حاضر بازی‌های ویدیویی نزدیک ترین تجربه به متاورس را ارائه می‌دهند. علاوه بر سه بعدی بودن، بازی‌های ویدیویی خدمات و ویژگی‌هایی را ارائه می‌کنند، که به جنبه‌های دیگر زندگی ما مرتبط هستند. بسیار جذاب است، بازی ویدیویی Roblox میزبان رویدادهای مجازی مانند کنسرت و ملاقات است. کاربران علاوه بر بازی، برای فعالیت‌های مختلف زندگی خود نیز از این فضا استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، در بازی چند نفره  Fortnite، 12.3 میلیون بازیکن در تور مجازی موسیقی شرکت کردند.

رمزارز چگونه در متاورس قرار می‌گیرد؟

در واقع بازی، جنبه سه بعدی متاورس را فراهم می‌کند، اما همه مواردی که، در جنبه‌های مختلف زندگی مورد نیاز است، را پوشش نمی‌دهد. کریپتو می‌تواند سایر این بخش‌های مورد نیاز، مانند گواهی دیجیتالی مالکیت، انتقال ارزش، حاکمیت و دسترسی را ارائه دهد.

فرض کنید در سال‌های آتی بخواهیم در متاورس، به معاشرت، خرید اقلام مجازی و… بپردازیم. چگونه باید مالکیت خود را مشخص کنیم؟

چگونه باید مبادلات مالی خود با خیالی آسوده انجام دهیم؟

همچنین اگر متاورس به بخش مهمی‌از زندگی ما تبدیل شود، امور متعددی در قالب آن انجام می‌شود که چگونگی و امن بودن آن‌ها حائز اهمیت است.

برخی از بازی‌های ویدیویی دارای راه‌حل‌های اساسی از پیش تعیین شده هستند، اما بسیاری از توسعه‌دهندگان، ارز‌های رمزنگاری شده و بلاک چین را، به‌ عنوان گزینه‌های بهتر معرفی می‌کنند. بلاک چین روشی غیرمتمرکز و شفاف برای برخورد با موضوعات ارائه می‌دهد، در حالی که بازی‌های ویدیویی متمرکز تر هستند.

توسعه دهندگان بلاک چین، بر دنیای بازی‌های ویدیویی تاثیر می‌گذارند. به نظر می‌رسد در آینده شباهت‌های این دو جهان افزایش یابد، تا حدی که به یک سیستم یکپارچه تبدیل شوند.

ویژگی‌های کلیدی بلاکچین، که برای متاورس مناسب  هستند، عبارتند از:

 

 

 

  1. مدرک دیجیتالی مالکیت:

کاربران با داشتن کیف پولی که دارای کلیدهای خصوصی است، می‌توانند، مالکیت خود در بلاک چین را ثابت کنند. کیف پول یکی از امن ترین و قوی ترین روش‌ها برای ایجاد هویت دیجیتال و اثبات مالکیت است.

  1. قابلیت جمع آوری دیجیتال:

همانطور که امکان اثبات مالکیت وجود دارد، می‌توان نشان داد که یک کالا اصلی و منحصر به فرد است. این نکته برای متاورس که به دنبال ترکیب بیشتر فعالیت‌های زندگی واقعی است، اهمیت دارد. با استفاده از NFT‌ها می‌توان، اشیایی 100٪ منحصر به فرد و غیر قابل کپی ایجاد کرد. همچنین بلاک چین نشان دهنده مالکیت اقلام فیزیکی است.

  1. انتقال ارزش:

متاورس باید یک روش ایمن برای انتقال ارزها فراهم کند، تا بتواند اعتماد کاربران را جلب کند. ارزهای موجود در بازی‌های چندنفره از امنیت کمتری نسبت به کریپتو در بلاک چین برخوردار هستند. حتی اگر کاربران زمان زیادی را در متاورس صرف کنند و در آن کسب درآمد کنند، به یک ارز قابل اعتماد نیاز خواهند داشت.

  1. حاکمیت:

در زندگی واقعی، افراد می‌توانند در شرکت‌ها حق رای داشته باشند و رهبران و دولت‌ها را انتخاب کنند. همچنین کاربران باید توانایی کنترل قوانین، و تعامل با متاورس را داشته باشند.

  1. قابلیت دسترسی:

ایجاد کیف پول برای همه افراد سراسر جهان در بلاک چین‌های عمومی‌آزاد است، و برخلاف حساب بانکی، نیازی به پرداخت پول یا ارائه جزئیات نیست. این امر موجب شده تا به یکی از در دسترس ترین راه‌ها برای مدیریت امور مالی و هویت آنلاین و دیجیتال تبدیل شود.

  1. قابلیت همکاری:

فناوری بلاک چین به طور مداوم سازگاری بین پلتفرم‌های مختلف را بهبود می‌بخشد. پروژه‌هایی مانند Polkadot (DOT) و Avalanche (AVAX) امکان ایجاد بلاک چین‌های سفارشی را فراهم می‌کنند که می‌توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند. یک متاورس واحد نیاز به اتصال چندین پروژه دارد و فناوری بلاک چین در حال حاضر راه حل‌هایی برای این کار دارد.

شغل متاورس چیست؟

همانطور که اشاره کردیم، متاورس تمام جنبه‌های زندگی را در یک مکان سه بعدی ترکیب می‌کند. در متاورس، شما می‌توانید وارد یک دفتر سه بعدی شوید و با آواتارهای همکاران خود تعامل داشته باشید. ممکن است شغل شما مرتبط با متاورس باشد، در این صورت، درآمد شما به طور مستقیم در متاورس قابل استفاده است.

در حال حاضر بازی‌ها جریان‌های درآمدی ثابتی را برای مردم سراسر جهان فراهم می‌کنند. این مشاغل آنلاین برای پیاده سازی متاورس در آینده بسیار حائز اهمیت هستند، زیرا نشان می‌دهند که مردم مایلند زمان خود را صرف زندگی و کسب درآمد در دنیای مجازی کنند.

نمونه‌های متاورس:

پلتفرم‌ها و پروژه‌های زیادی مشابه متاورس وجود دارند، اما در حال حاضر ما هنوز یک متاورس واحد نداریم. نمونه‌های موجود عبارتند از:

Axie Infinity:

Axie Infinity  یک بازی برای کسب درآمد است، که برای بازیکنان کشورهای در حال توسعه فرصتی مناسبی برای کسب درآمد ثابت فراهم می‌کند. یک بازیکن می‌تواند با خرید یا هدیه گرفتن از موجودی به نام Axies، شروع به پرورش توکن Smooth Love Potion (SLP) کند، و هنگام عرضه در بازار آزاد، با توجه به میزان بازی و قیمت بازار، تقریباً بین 200 تا 1000 دلار (USD) درآمد داشته باشد.

Axie Infinity یک کاراکتر سه بعدی یا آواتار منحصر به فرد ارائه نمی‌دهد، بلکه به کاربران این فرصت را می‌دهد تا کارهایی شبیه به متاورس را انجام دهند.

دسنترالند:

Decentraland یک دنیای دیجیتال و آنلاین است که عناصر اجتماعی را با ارزهای دیجیتال، NFTها و املاک مجازی ترکیب می‌کند. علاوه بر این، بازیکنان نیز نقش فعالی در اداره پلتفرم دارند. مانند سایر بازی‌های بلاک چین، NFT‌ها برای نمایش کلکسیون‌های لوازم آرایشی استفاده می‌شوند. کاربران می‌توانند در بازی، ارز دیجیتال MANA خریداری کنند. ترکیب این‌ها یک اقتصاد رمزنگاری شده پیچیده به وجود می‌آورد.

آینده متاورس چگونه است؟

فیس بوک یکی از مهم ترین عوامل برای ایجاد یک متاورس یکپارچه است. مارک زاکربرگ به صراحت به برنامه‌های خود برای استفاده از یک پروژه متاورس برای حمایت از دور کاری و بهبود فرصت‌های مالی برای مردم کشورهای در حال توسعه اشاره کرده است. سایر شرکت‌های بزرگ فناوری مانند مایکروسافت، اپل و گوگل، نیز ایجاد یک متاورس را هدف قرار داده اند.

هنگامی‌که صحبت از یک متاورس دارای قدرت رمزنگاری می‌شود، ادغام بیشتر بین بازارهای NFT و جهان‌های مجازی سه بعدی قدم بعدی به نظر می‌رسد. دارندگان NFT در حال حاضر می‌توانند کالاهای خود را از چندین منبع در بازارهایی مانند OpenSea و BakerySwap بفروشند، اما هنوز یک پلتفرم سه بعدی محبوب برای این کار وجود ندارد.

 

 

 

نتیجه گیری:

ممکن است فراهم کردن یک متاورس واحد و متحد بسیار دور به نظر برسد، اما پیشرفت‌های حاصل شده، نشان دهنده ی ایجاد آن است. به نظر می‌رسد که متاورس یکی دیگر از موارد استفاده علمی‌تخیلی برای فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال باشد. لازم به ذکر است که اطمینانی برای رسیدن به نقطه فراجهانی وجود ندارد. اما در این بین، می‌توانیم پروژه‌های مشابه متاورس را تجربه کنیم و به ادغام بلاک چین بیشتر در زندگی روزمره خود ادامه دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید