فایل کوین وهمه چیز درباره پروژه آن

فایل کوین Filecoin

فایل کوین چیست؟

اخیرا شاهد پیشرفت های چشمگیر و بسیار گسترده بلاکچین در حوزه خدمات و سرویس های مربوط به انتقال امن و نگهداری اطلاعات و داده بوده ایم. Filecoin بزرگترین ICO (عرضه اولیه سکه) در سال 2017 در حوزه ارائه راهکارهای غیر متمرکز در زمینه ذخیره سازی اطلاعات می باشد. در این مقاله قصد بررسی این پروژه و چگونگی کارکرد آن را داریم.

در حال حاضر شرکت های همچون گوگل، آمازون (S3) از جمله شرکت های  هستند که در سطح جهانی جزو ارائه دهندگان راهکارهای ذخیره داده و اطلاعات می باشند. این شرکت ها به عنوان نهاد هایی مورد اعتماد ( به عنوان شخص و نهاد سوم) سرویس های  گسترده ای ارائه می دهند. نکته مهمی که در مورد این شرکت ها باید مد نظر قرارداد این است که با توجه به متمرکز بودن این شرکت ها و ذخیره و نگهداری شدن داده ها در سرورهای مترکز خطرات و نواقص زیادی می تواند امنیت داده و اطلاعات را به خطر بیندازد، و داده ها در معرض حملات سایبری و یا از بین رفتن بر اثر خطرات و سوانح طبیعی قرار بگیرند. علاوه بر این ، شرکت های هایی ازین قبیل به صورت کاملا یکطرفه می توانند هزینه خدمات را تعیین نمایند.

 

فایل کوین Filecoin
بررسی پروژه فایل کوین

Juan Benet با ارائه یک ایده به نام فایل کوین ( Filecoin ) تصمیم دارد  به کمک استفاده از فناوری بلاکچین با این مشکلات و مسائل که در سرویس های موجود وجود دارد مقابله کند. فایل کوین  یک جامعه ای متشکل از افرادیست که دارای حافظه و فضای خالی اضافی جهت ذخیره دیتاها و اطلاعات هستند. این افراد میتوانند از همان فضاهای خالی بلااستفاده برای خود کسب درامد نیز داشته باشند. اولین مزیت این روش از بین بردن تاثیر و قدرت شرکت های انحصاری در زمینه قیمت  گذاری استفاده از این خدمات می باشد. یکی دیگر از مزایای بسیار مهم و جذاب در این ایده حذف نهاد های متمکز از قبیل شرکت گوگل یا آمازون می باشد ، که میتواند خطرات نگهداری داده ها و اطلاعات به صورت متمرکز را از بین ببرد.

 

آشنایی با تیم توسعه دهنده فایل کوین :

فایل کوین توسط Protocol Labs طراحی و پیاده سازی شده است، که  Protocol Labs  نیز توسط  Juan Benet در سال 2014  تاسیس گردیده است.

Protocol labs یک گروه تحقیقاتی متخصص در زمینه تحقیق و توسعه  فناوری های همتا به همتا می باشد که دارای سابقه و عملکرد بسیار عالی در این حوزه می باشند. از پروتکل های اجرایی توسط این گروه می توان به Multiformats ، IPDL  ، Coinlist ،  libp2p ،  و IPFS  اشاره نمود. که میتوان گفت فایل کوین شالوده ای از تجربه و نوآوری های این تیم می باشد که علاوه بر استفاده از فناوری های ذکر شده به خصوص IPFS که یک شگفتی در زمینه انتقال امن فایل ها به صورت نظیر به نظیر است ، همچنین یک زیر ساخت امن برای ذخیره و نگهداری داده می باشد، که این خود نشان دهنده این است که زیرساخت و پایه و اساس فایل کوین چقدر استوار ، امن و محکم می باشد.

علاوه بر این موارد تیم توسعه دهنده فایل کوین دارای تجارب بسیار ارزشمندی در حوزه رمزنگاری ، بلاکچین  و همچنین فعالیت در حوزه پروژه های متن باز (Open Source) می باشند که این موارد میتواند نوید آینده ای روشن را برای این پروژه بدهد.

قبل از برگذاری ICO ، فایل کوین با سرمایه حدود 3.5 میلیون دلاری فرایند کاری خود را شروع کرد که پس از برگذاری ICO  توانست سرمایه بسیار خوبی را جهت پیشبرد پروژه جمع آوری کند.

 

ICO  پروژه فایل کوین:

یکی از حقایق جالبی که در رابطه با ico فایل کوین وجود دارد این است که میتوان آن را موفق ترین ico  تا تاریخ نگارش این نوشتار دانست ، که این ico توانست حدود 275 میلیون دلار جذب سرمایه داشته باشد.

در تاریخ 10 آگوست 2017 ، Protocol labs فرایند ico را شروع و در اختیار عموم قرارداد و پس از گذشت حدود ساعت ico بسته شد ، که با فروش حدود 52 میلیون واحد FIL توانست رقم 275 میلیون دلار عرضه اولیه  داشته باشد.

با توجه به این که ico  پروژه فایل کوین مطابق با قوانین ایالات متحده آمریکا برگذار شد ، افرادی میتوانستند در این فراید شرکت کنند که درآمد آنها بالغ بر 200 هزار دلار یا ارزش خالص دارای آنها بالغ بر 1 میلیون دلار بود که این موارد باعث واکنش شدید سرمایه گذاران خرد شد.

در فرایند ico سرمایه گذاران و پارتنرهای مطرحی همچون  zk Capital  ، Unique Square Ventures  ، June Fund, Winklevoss Capital ، Andreessen Horowitz و … به این پروژه پیوستند.

نکته جالبی که در مورد ico این پروژه وجود داشت این بود که در آن زمان هیچ توکنی به مشارکت کنندگان در ico داده نمی شد و در واقع هیچ توکنی هنوز وجود نداشت ، و فایل کوین فقط یک توافق نامه ساده برای توکن هایی که در آینده (SAFT) بوجود می آیند را فروخت. توکن های اصلی در آینده پس از ساخته شدن بلاک جنسیس فایل کوین در دسترسی خواهند بود.

سوالی که ممکن است در اینجا مطرح شود این است که تیم Protocol labs چه جایگاهی برای سرمایه داران خرد در این پروژه در نظر گرفته است؟

 

شرایط توزیع و تخصیص توکن ها :

تیم Protocol labs با طراحی یک طرح جامع شرایط توزیع توکن ها را به نحوی برنامه ریزی کرده اند که اطمینان لازم برای رسیدن توکن ها به کل مشارکت کنندگان در تمامی مراحل ، حاصل شود.

در این طرح 30 درصد از کل توکن ها در بلاک جنسیس تولید می شود که 10 در صد از آن برای سرمایه گذاران ، 15 درصد برای تیم Protocol labs و 5 درصد از آن برای بنیاد فایل کوین در نظر گرفته شده است.

با یک حساب سر انگشتی میتوان متوجه شد که 70 در صد از کل توکن ها قابلیت ماین داشته و به عنوان پاداش به مشارکت کنندگان در شبکه جهت تکثیر داده ها و اطلاعات و فرایندهای اصلی شبکه داده می شود.

 

فایل کوین چگونه کار می کند؟

بعد از پیوستن شما به انجمن (community) فایل کوین ، با انتخاب فایل های مورد نظر خود جهت ذخیره در شبکه فعالیت خود را شروع می کنید. شما باید یک مقدار کم کامزد جهت در خواست ذخیره فایل های خود بپردازید. سپس فایل کوین در شبکه به جستجو جهت پیدا کردن کمترین نرخ و پیشنهاد قیمت برای شما می پردازد ، سپس ماینر ها با انجام فرایند اثبات تکرارو تکثیر (proof-of-replication) و همچنین فرایند اثبات فضا-زمان (proof-of space-time place) پیشنهادات خود را اعلان می کنند.

سپس شبکه فایل کوین بعد از بررسی پیشنهادات و پیدا کردن بهترین پیشنهاد ، اطلاعات و پرونده ها را رمزنگاری کرده و آن را برای نقاط مختلف ذخیره سازی (نود های مختلف مشارکت کننده در فرایند ذخیره اطلاعات) ارسال می نماید. سپس بلاکچین مکان های مربوطه را در جدولی که به جدول تخصیص (allocation table) معروف است ثبت می نماید.

بعد از انجام این فرایند یک کلید خصوصی مربوط به اطلاعات ذخیره شده به مشتری (شخصی که تقاضای ذخیره اطلاعات را به شبکه ارسال کرده است) اختصاص داده می شود ، که این کلید خصوصی تنها راه دستیابی به اطلاعات ذخیره شده در شبکه می باشد.

 

فرایند استخراج فایل کوین به چه صورت است؟

بعد از تولید بلاک جنسیس (اولین  بلاک) فرایند استخراج قابل انجام می باشد. جامعه فایل کوین متشکل از گروه های مختلفی چون  مشتری ها (client) ، ماینرهای ذخیره کننده اطلاعات (storage miner) ، و ماینرهای بازیابی کننده (retrieval miner)  می باشد . یک ماینر با خرید یک هارد دیسک ( ارائه فضا جهت ذخیره داده ) و آماده سازی آن جهت فرایند ذخیره سازی داده ها ، بستر را برای فرایند ماینینگ آماده می نماید.

 

فرایند ماینینگ برای  ماینرهای ذخیره کننده اطلاعات (Storage miner) :

ماینر های های ذخیره کننده اطلاعات  بعد از تخصیص و در اختیار گذاشتن فضای مناسب جهت ذخیره اطلاعات فعالیت خود را شروع کرده و اقدام به دریاف سفارشات جهت ذخیره اطلاعت می نماید. شبکه بعد از بسته بندی و رمزنگاری اطلاعات و پرونده ها آن ها را در اختیار این نود ها قرار می دهد. نود های ماینر ذخیره کننده اطلاعات بعد از دریافت اطلاعات از شبکه آنها را در فضای مشخص شده خود ذخیره می نمایند.

 

فرایند ماینینگ برای  ماینرهای بازیابی کننده اطلاعات (Retrieval miner) :

ماینر های بازیابی کننده اطلاعات  بعد از دریافت سفارشات مبنی بر بازیابی اطلاعات ذخیره شده ، اطلاعات مورد نظر مشتریان را بازیابی کرده و برای آنان ارسال می نمایند .

 

ماینرها در شبکه موظف هستند یکسری مدارک را به شبکه جهت ایجاد اعتماد ارائه دهند ، که بتوان به مواردی از قبیل صحت داده ها و اطلاعات ، محرمانگی و قابلیت بازیابی داشتن ، یکپارچگی و حتی پاسخگویی ، از سوی ماینر ها اطمینان کافی داشت.

 

فرایند های اجماع Proof-of-Replication  و  Proof-of-Space-time:

شبکه فایل کوین نیاز به یکسری ارائه دهندگان فضای ذخیره سازی اطلاعات دارد که بتوانند به مشتریان خدمات و اطمینان لازم در خصوص  وجود فضای کافی برای ذخیره سازی اطلاعات را بدهد. ازینرو  فرایند اثبات تکثیر (Proof-of-Replication) و همچنین فرایند اثبات فضا-زمان (Proof-of-Space-time) را پیشروی ارائه دهندگان فضای خالی قرارداده که با عبور از این فرایند ها توسط شبکه راستی آزمایی می شوند و اطمینان لازم حاصل می شود.

 

فرایند تجاری در فایل کوین:

مانند هر بازار دیگری عرضه و تقاضا مشخص کننده نرخ ها می باشد. در فایل کوین می توان دو مارکت را در نظر گرفت ، مارکت و بازاری که مربوط به ذخیره سازی داده ها می باشد (Storage Markets) و مارکت و بازاری که مربوط به بازیابی کنندگان اطلاعات می باشد.()

افرادی که در این جامعه فعالیت دارند که شامل مشارکت کنندگان  و مشتریان می باشند تعیین کننده قیمت و هزینه خدمات می باشند و قیمت ها توسط عرضه و تقاضا توسط این دو گروه مشخص می شود. ماینر ها با بررسی قیمت ها و پیشنهادات در صورت مناسب بودن شرایط اقدام به شروع فعالیت جهت ذخیره سازی داده ها به صورت نظیر به نظیر می کنند.

 

بازارهای ذخیره سازی اطلاعات (Storage Markets) :

این بازارها کمابیش شبیه دو پروژه Storj  و  Sia فعالیت میکنند و عملکرد آنها به این صورت می باشد که هر شخص با می تواند با در اختیار قراردادن فضای اضافی هارد دیسک خود در فرایند ذخیره سازی مشارکت نماید. و شبکه فایل کوین ازین فضاها جهت ذخیره اطلاعات و داده ها استفاده می نماید. فایل کوین با رمزنگاری داده ها و تقسیم آن به قسمت های کوچک از تمامی ظرفیت های خالی مشتریان جهت ذخیره اطلاعات می تواند بهره ببرد.

 

بازارهای بازیابی اطلاعات (Retrieval Markets) :

بازارهای بازیابی اطلاعات منحصرا مربوط به پروژه فایل کوین می باشد ، این بازار ازین نظر برجسته می باشد که به دلیل نیاز بوجود پهنای باند بالا دارای تاخیر بسیار کمی می باشد ، و ماینر ها برای ارائه خدمات سریع تر به مشتریان پاداش بیشتری دریافت می نمایند.

 

هر دو بازار شرکت های متوسط را جامعه هدف خود قرارداده است که می توان دو دلیل برای این موضوع ارائه کرد:

  • شرکت های بزرگ بیش از حد متمرکز هستند و این با هدف اصلی و آرمانی فایل کوین که تمرکز زدایی در ذخیره داده ها و اطلاعات می باشد در تضاد است.
  • اپراتورهای کوچک قابل اعتماد نیستند ، چرا که ریسک وجود ارتباط ناامن و پایدار می تواند پایداری و امنیت شبکه را به خطر بیندازد و همچنین یک ریسک برای عدم تامین فضای کافی برای ذخیره اطلاعات نیز وجود دارد.

 

سیستم پرونده بین سیاره ای (The Interplanetary File System (IPFS :

شاید اگر بخواهیم راجب فایل کوین صحبت کنیم و پای IPFS را وسط نکشیم نتوانیم بدرستی حق مطلب را ادا کنیم.  IPFS فناوری می باشد که زیرساخت و بستر فایل کوین می باشد.

آیا شما اطلاعاتی درباره Https دارید؟ اگر پاسختان بله است  میخواهد یک جایگزین برای آن باشد.

توسعه دهندگان IPFS به صورت روزانه و دائمی  روزنه ها و خطاهای https را بررسی و مشاهده می کنند و می خواهند آنها را ازبین ببرند.

برای مثال وابستگی https به URL  های مرکزی را جهت بازیابی اطلاعات در نظر بگیرید در IPFS برای بازیابی اطلاعات دیگر نیاز به این موارد نیست و حتی جالبتر از آن میتوان گفت که IPFS دارای یکسری ویژگی های خاص در زمینه آدرس دهی و تکثیر پرونده ها بر اساس محتوا می باشد.

بنابراین می توان گفت که IPFS یک ابتکار بسیار عالی توسط Juan Bennet می باشد ، که با توجه به این که توسعه دهندگان فایل کوین همان توسعه دهندگان IPFS می باشند خود به خود از موفقیت های IPFS نیز سهیم شده اند و استفاده و حتی اعتماد به فایل کوین بسیار راحت تر و قابل درک تر برای مشتریان می باشد چرا که مشتریان IPFS را خوب می شناسند و از مزایای آن بهره مند شده اند.

با این حال منتقدان سوالاتی در مورد ارتباط این دو پروژه با یکدیگر دارند. که تیم توسعه دهنده برنامه و طرح روشنی در این رابطه ارائه می داده است.

 

انواع قراردادها در فایل کوین:

در شبکه فایل کوین دو نوع قرارداد وجود دارد ، یکی قراردادهای هوشمند (Smart Contracts) و دیگری قراردادهای خاص داده ها  یا قراردادهای پرونده (File contracts) که به بررسی هر یک  می پردازیم.

 

قراردادهای هوشمند (Smart Contracts) :

قراردادهای هوشمند نامی آشنا برای علاقه مندان به صنعت بلاکچین و رمزارزها می باشد ، قراردادهای هوشمند با بهره گیری از بلاکچین می توانند خدمات خوبی را در راستای اهدافشان ارائه دهند. بیت کوین ، اتریوم و سایر آلت کوین ها در راستای اهدافشان از قراردادهای هوشمند استفاده می کنند.

در فایل کوین نیز همانند اکثر فناوری های بلاکچینی از قراردادهای هوشمند استفاده شده است ، قراردادهای هوشمند در فایل کوین این امکان را به کاربران میدهد که با یکدیگر قراردادهایی را تنظیم کنند که این قراردادها فرایند های ذخیره و بازیابی داده ها و همچنین استفاده از توکن شبکه فایل کوین  را تضمین و تنظیم کند.

 

قراردادهای پرونده (File contracts) :

این دسته از قراردادها مختص به فایل کوین می باشند و به کاربران این امکان را می دهند که شرایط ارائه خدمات را مشخص کنند.

به عنوان مثال شما به صورت مستقیم می توانید با ماینر مد نظر خود قرارداد منعقد کنید و دیگر به شرایط موجود در شبکه توجهی نکنید ،

همچنین این دسته از قراردادها این امکان را به شما می دهند که بتوانید توابع پیچیده ای را توسعه دهید که به کمک آنها بتوانید فرایند هایی از قبیل اجازه بروزرسانی کل داده ها در یک دوره ذخیره سازی را ، پیاده سازی کنید.

 

نحوه ارتباط فایل کوین با سایر سیستم های بلاکچینی:

فایل کوین نیازهای سیستم های دیگر را شناسایی کرده و به همین دلیل Protocol labs یک سیستم یکپارچه را طراحی و پیاده سازی کرده است که به کمک آن فایل کوین به راحتی می تواند با بلاکچین های دیگر در ارتباط باشد. فایل کوین تصمیم دارد یکی از مشکلات اساسی که کمبود فضای ذخیره سازی در سایر بلاکچین ها که هزینه های زیادی برای آن میکنند را ،  رفع  کند.  به همین منظور از طریق ارتباط با سایر بلاکچین ها مشکل حافظه و فضای ذخیره سازی را برای آنها رفع می کند ، برای مثال شبکه هایی چون بیت کوین ، اتریوم ، تزوس و… از فایل کوین برای رفع این مشکل استفاده می کنند.

علاوه بر این تیم فایل کوین با همکاری با سایر پروژه ها ارزش افزوده های دیگری نیز بوجود  آورده است برای مثال با همکاری با پروژه Zcash توانسته شرایط ذخیره و نگهداری داده ها با حفظ ناشناس بودن و محرمانگی را بوجود آورد.

 

بررسی برخی مشکلات در فایل کوین :

فایل کوین را میتوان یک ایده شجاعانه و مبتکرانه در صنعت ذخیره سازی داده و اطلاعات دانست ، که با هدف تمرکز زدایی در ذخیره اطلاعات پا به میدان نهاده است ، اما برخی از مکانیسم ها و روش های کاری فایل کوین نیاز به شفاف سازی و بهبود دارد.

یکی ازین موارد که نکته بسیار مهمی هم می باشد این است که ماینرهایی که اطلاعات را بازیابی میکنند بعد از فرایند بازیابی هیچ مکانیسم کنترل کننده ای وجود ندارد که اطمینان حاصل کند که ماینر ها داده ها را حدف کنند ، و این مورد باعث بوجود آمدن یک عدم اطمینان برای مشتریان می شود که تنها دارندگان اطلاعات خودشان هستند.

همچنین یک عدم اطمینان در محرمانگی اطلاعات وجود دارد که مشتریان می ترسند که ماینر ها بتوانند داده ها و اطلاعاتشان را رمزگشایی کنند و هیچ مکانیسمی وجود ندارد که بتواند ثابت کند داده ها در طول مدت نگهداری در حافظه ها رمزگشایی نشده اند.

مشوق خاصی وجود ندارد که بتوان به کمک آن مساوات و تناسب مشوق و انگیزه (incentives) برای ماینر ها را مشخص کرد ، چرا که ماینرها و یا مشتری ها می توانند اعتدال و تناسب را رعایت نکنند و حتی روش های مخربی را نیز برگزینند. یکی از روش های از بین بردن سو نیت و سواستفاده میتواند داشتن یکی طرح و برنامه قوی در زمینه برنامه های تشویقی جذاب و عالی باشد.

اینها برخی از مواردی هستند که تیم توسعه دهنده فایل کوین باید برایشان برنامه ریزی لازم در جهت رفعشان کند.

 

چالش های پیش رو:

به جرات می توان گفت که فایل کوین درگیر یک چالش بسیار بزرگ است ، چرا که در مسیری قدم گذاشته است که رقبای بسیار بزرگی همچون گوگل ، آمازون و… در میدان هستند. این غول های بزرگ در شرایطی فعالیت می کنند که یک فضای 5 تا 15 گیگا بایتی به صورت رایگان در اختیار مشتریانشان قرار می دهند که می تواند یک چالش بزرگ برای فایل کوین به حساب آید چرا که فایل کوین برای هر مقداری داده هزینه ای را در نظر میگیرد.

با این وجود می توان گفت که مسیر برای پروژه فایل کوین در جهت تمرکز زدایی برای حرکت رو به جلوی فایل هموار است.

باید در نظر داشت که با توجه به پیشرفت های گوناگون و حرکت به سوی دیجیتالی شدن تمامی صنایع و حتی زندگی های روزمره ، سرو کار داشتن با اطلاعات تبدیل به جزئی جدایی ناپذیر در زندگی حال حاضر جوامع بشری شده است ، مسلما این دیجیتالی شدن به همراه خود انبوهی از اطلاعات را دارد ، که شاید یکی از دغدغه های اصلی افراد صیانت و نگهداری از اطلاعاتشان می باشد ، مسلما دسترسی آسان ، امنیت ، حفظ محرمانگی و… از شاخصه های مهم در این حوزه می باشد. پروژه فایل کوین تا حد مطلوبی توانسته به نیاز ها پاسخی منطقی دهد که البته هنوز جای کار بسیار در جهت بهتر شدن و رسیدن به معیارهای ایده آل دارد.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به وبسایت و یا توییر فایل کوین مراجعه کنید.

14 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید