شاخص ترس و طمع چیست؟ + نحوه استفاده در سرمایه گذاری و معاملات

شاخص ترس و طمع

خلاصه مقاله

شاخص ترس و طمع در بازار رمزارزها عددی بین یک تا صد می باشد که به کمک آن میتوان احساسات حاکم بر بازار را  نشان داد . این شاخص با بهره گیری از شاخص ترس و طمع CNNMoney  که برای تحلیل بازارهای سهام مورد استفاده قرار میگیرد میزان احساسات در بازار کریپتوکارنسی ها را برای ما مشخص می کند.

شاخص ترس عددی بین 0 تا 49 می باشد که نشان دهنده عرضه مازاد در بازار می باشد که شاید بتوان به نوعی بتوان کم علاقگی افراد به خرید و کم ارزش شدن دارایی تلقی شود اما شاخص طمع  عددی بین 50 تا 100 می باشد که نشان دهنده اقبال افراد برای خرید دارایی و به نوعی ارزش گذاری بیش از حد یک دارایی می باشد که شاید آن را حتی  بتوان یک حباب احتمالی در قیمت دارایی تلقی کرد.

بنابراین باید شما باید توجه داشته باشید که توجه به سطح تغییرات در این شاخص می تواند بخشی از استراتژی معاملاتی شما برای شناسایی بهترین نقاط جهت ورود و خروج و انجام معالات در بازار ارزهای دیجیتال باشد.

 

مقدمه

هنگام تصمیم گیری برای خرید یا فروش یک رمزارز در بازار ارزهای رمزنگاری شده یک معامله گر حرفه ای  یا حتی سرمایه گذار هوشمند همیشه به دنبال تجزیه و تحلیل یکسری داده های دیگرعلاوه بر بررسی و تحلیل  چارت قیمتی می باشد. از این رو نمودارهایی وجود دارند که با توجه به آنها می توان پارامترهایی را بررسی کرد که احساسات حاکم بر بازار را شناسایی کنیم و با تحلیل شرایط احساسی خریداران یا فروشندگان بتوانیم تصمیم بهتری برای معاملات خودمان بگیریم.

اگرچه با وجود معیارها و پارامترهای زیادی که در این بازار وجود دارد شاید بررسی تمامی آنها از لحاظ زمانی و منطقی کاری عاقلانه به نظر نرسد ، اما شاخص ترس و طمع رمزارزها را شاید بتوان یکی از کارامد ترین آنها در نظر گرفت چراکه با بررسی یکسری پارامترهای اساسی و هم چنین احساسی در بازار می تواند دید بسیار خوبی از شرایط به ما بدهد ، اما همیشه یادتان باشد برای خرید و فروش رمز ارزها نه تنها به این شاخص بلکه به هیچ شاخص دیگری به تنهایی نباید اعتماد کنید و بررسی شاخص ترس و طمع صرفا بخشی از استراتژی معاملاتیان باشد که به شما در درک کلی شرایط بازار ارزهای دیجیتال کمک کند.

 

شاخص چیست؟

به صورت کلی شاخص ها ، یکسری داده را از نقاط مختلفی جمع آوری می کنند و با ترکیب و تحلیل های آماری یک خروجی واحد قابل درک و اندازه گیری کمی یا کیفی به ما  می دهند ، ممکن است شما نام شاخص داوجونز (DJY) را شنیده باشید ، شاخصی معروف در بازارهای سهامی که میانگین قیمتی 30 شرکت بزرگ که در بورس ایالات متحده آمریکا می باشند را برای ما نشان می دهد  که سرمایه گذاران علاوه بر خرید و فروش روی این شاخص میتوانند از وضعیت کلی سهام شرکت های مذکور مطلع شده و با توجه به این شاخص تصمیمات لازم را اخذ می کنند.

در بازار ارزهای دیجیتال نیز شاخص ترس و طمع نیز یک شاخص برای اندازه گیری یکسری اطلاعات می باشد ، اما شباهت ها به اینجا ختم می شو ، چراکه این شاخص در بازار رمز ارزها دیگر قابل معامله نمی باشد و چیزی نیست که بتوان آن را خرید یا فروخت و یک دارایی بحساب نمی آید و فقط در نقش یک  شاخص بازار می باشد که به شما در تجزیه و تحلیل شرایط بازار کمک می کند.

 

شاخص های بازارهای مالی چیست؟

شاید بتوان نقش شاخص ها را در بازارهای مالی پر رنگ دید ، تحلیل گران و معامله گران به کمک شاخص ها بازارهای مالی را تجزیه و تحلیل میکنند ، نقش شاخص ها را می توان در تمامی فرم ها و مدل های تحلیلی بازارها مشاهده کرد ، تحلیل تکینکال ، تحلیل فاندامنتال و تحلیل سنتیمنتال . اگر شما با تحلیل تکنیکال آشنایی داشته باشید احتمالا از شاخص ها نیز استفاده کرده اید ، میانگین های متحرک (Moving Average) ، ابر ایچیموکو (Ichimoku Cloud) و …. را میتوان در زمره شاخص ها قرارداد ، که با بررسی هر کدام یک داده را برای ما نمایش می دهند ، داده هایی از قبیل حجم معاملات ، مومنتوم بازار ، روند بازار و…

اما شاخص های تحلیل فاندامنتال رویکردی متفاوت دارند ، وقتی راجب یک کوین یا توکن و حتی یک سهم صحبت می کنیم ، سعی میکنیم ارزش اساسی و بنیادی یک پروژه را مشخص کنیم ، برای مثال شما می توانید راجب ایده پروژه ، تیم پروژه ، ارزش کل بازار پروژه ، تعداد کاربران ، شرکای تجاری و فنی و… تحقیق و بررسی نمایید.

علاوه بر موارد بررسی شده ، در تحلیل سنتیمنتال ما با شاخص هایی سر و کار داریم که به کمک آنها میتوانیم احساسات و افکار سرمایه گذاران و معامله گران را اندازه گیری کنیم ، که شاخص ترس و طمع یکی از صدها نمونه در این دسته می باشد ، نمونه های دیگر شامل The Bull & Bear Index از Augmento و WhaleAlert است که انتقالهای بزرگ از نهنگ ها را در بازارهای رمزنگاری دنبال می کند و جابجایی ها سنگین را گزارش می دهند.

شاید بتوان گفت  تحقیقات در حوزه رمز ارزها تا حدود زیادی بر تحلیل شبکه های اجتماعی و رسانه های عمومی و گاها حتی اختصاصی متکی می باشد که دقیقا این همان نقطه عطفی می باشد که تحلیل احساسات معامله گران برای این طبقه دارایی می تواند بسیار مفید باشد.

 

شاخص ترس و طمع دقیقا چیست ؟

CNNMoney در اصل شاخص ترس و طمع را برای تجزیه و تحلیل احساسات بازار برای بازارهای سهامی ایجاد کرد. از آن زمان Alternative.me نسخه شاخص ترس و طمع  را متناسب با بازار رمزنگاری طراحی نمود.

شاخص ترس و طمع در حوزه بازار ارزهای دیجیتال ، سبدی از شاخص های مختلف بازار را تجزیه و تحلیل می کند، تا به کمک آن بتواند رفتار معامله گران را بررسی و تجزیه تحلیل کند که در سرایط حال بازار ترس بر معامله گران حاکم است یا طمع! که هرچه عدد به سمت صفر نزدیکتر باشد ترس بیشتر و هرچه عدد به سمت 100 نزدیک تر باشد طمع بیشتری بر بازار حاکم می باشد و حوالی عدد 50 نشان دهنده شرایط طبیعی و تا حدودی خنثی در بازار است.

زمانی که شاخص برای ما ترس بر بازار را نشان می دهد به این معنی می باشد که ارزش کلی بازار رمز ارزها رو به افول می باشد و تمایل بیشتری برای فروش وجود دارد ، ترس زیاد در بازار میتواند منجر به پنیک شدن معامله گران شود و با فروش های بسیار سنگینی مواجه شویم که این امر اصطلاحا باعث دامپ قیمت می شود ، که البته این شرایط  را شما می توانید به عنوان یک اشاره و سیگنال حاکم بر روند کوتاه مدت بازار و گاها میان مدت در نظر بگیرید ، و البته معامله گران هوشمند در شرایطی که ترس زیادی بر بازار حاکم می باشد و افراد دارایی های خود را در قیمت هایی پایین می فروشند می تواند فرصت های خرید خوب ایجاد شود که نیاز به بررسی پارامتر های دیگری نیز می باشد.

در روی دیگر سکه حرص و طمع وجود دارد و شرایط و وضعیت بازار برعکس می باشد ، در شرایطی که معامله گران درگیر FOMO  یا همان ترس از دست دادن شوند و این وضعیت بر بازار حاکم باشد معامله گران با خرید های هیجانی خود اصطلاحا باعث پامپ قیمت ها می شوند. چراکه تقاضاهای کاذب بوجود می آید و همین موضوع باعث ایجاد افزایش قیمت می شود.

 

شاخص  Crypto Fear and Greed یا همان ترس و طمع چگونه کار می کند؟

به صورت روزانه Alternate.me یک مقدار جدید بین صفر تا صد را مشخص می نماید. که از تاریخ جولای 2021 ، صرفا از اطلاعات مربوط به ارز دیجیتال بیتکوین (Bitcoin) استفاده می نماید ، و دلیل این موضوع سلطه بیت کوین بر بازار می باشد ، با توجه به اینکه بیتکوین اولین رمز ارز می باشد طرفداران خاص خود را دارد و قیمت آن میتواند روی احساسات معامله گران تاثیرات زیادی داشته باشد ، به همین منظور بررسی داده ها و اطلاعات در رابطه با بیت کوین میتواند وضعیت کلی را برای ما نمایش دهد ، البته لازم به ذکر است که Alternate.me برنامه هایی در آینده برای اضافه کردن رمز ارزهای بزرگی همچجون اتریوم یا همان ETH و رمزارز بایننس کوین  یا همان BNB  و… در دستور کار خود دارد.

شاخص ترس و طمع
شاخص ترس و طمع

شما می توانی شاخص ترس و طمع را به دسته های زیر تقسیم نمایید :

0-24: ترس شدید (نارنجی)

25-49: ترس (کهربا/زرد)

50-74: حرص (سبز روشن)

75-100: طمع شدید (سبز)

 

این شاخص با ترکیب پنج پارامتر مختلف در بازار ، مقدار خروجی را محاسبه می کند. بیاید نگاهی  به این پارامترها بیندازیم:

  • Volatility : این فاکتور 25 درصد از شاخص ترس و طمع را تشکیل می دهد. و با بررسی نوسانات حال بیت کوین و هم چنین بررسی ، ترکیب و مقایسه با میانگین های 30 روز و 90 روز گذشته سعی بر بررسی و نشان دادن عدم قطعیت در بازار دارد.
  • Market momentum/volume : این فاکتور نیز 25 درصد از شاخص ترس و طمع را تشکیل می دهد. و با بررسی حجم معاملات فعلی بیت کوین و همچنین مومنتوم (شتاب) بازار و با ترکیب و مقایسه با میانگین های 30 روز و  90 روز گذشته سعی بر بررسی تمایل خرید را دارد که خرید مداوم با حجم های بالا نشان دهنده احساس مثبت یا حریصانه در بازار می باشد.
  • Social media : این فاکتور 15 درصد از شاخص ترس و طمع را تشیل می دهد. این عامل تعداد هشتگ های مربوط به بیت کوین و همچنین میزان تعامل آن را در توییتر بررسی می کند. معمولا تعاملات بیش از حد و مداوم و غیر عادی بیشتر نشانه طمع در بازار می باشد تا ترس و نشان دهنده این موضوع برای ما می باشد.
  • Bitcoin dominance : این فاکتور 10 درصد از شاخص ترس و طمع را نشان می دهد. این فاکتور نشان دهنده سلطه و سهم بازار بیت کوین از کل مارکت کپ می باشد.
  • Survey results : این فاکتور 15 درصد از شاخص ترس و طمع را نشان می دهد. این فاکتور که مربوط به بررسی نتایج نظر سنجی می باشد.( در زمان نگارش مقاله این فاکتور موقتی قلمداد شده و متوقف شده است.)

 

چراشاخص ترس و طمع رمز ارزها مفید می باشد؟

شاخص ترس و طمع می تواند ابزاری ارزشمند برای بررسی تغییرات احساسات غالب بر بازار ارزهای دیجیتال باشد.

با بررسی این شاخص میتوان از نوسانات بزرگ بازار بهره خوبی بدست آورد ، برای نمونه به بررسی یک دوره سه ماهه کل ارزش بازار رمزارزها در مقابل اطلاعاتی که شاخص به ما میدهد می پردازیم.

 

fear and greed index
شاخص ترس و طمع

با بررسی نمودار بالا در نقطه شماره 1 ، که 26 آپریل 2021 می باشد میتوانیم بیشترین نوسان شاخص  که از قبل از نقطه شماره 1 ،  عدد 73 (طمع) تا رسیدن به نقطه شماره 1 ، عدد 27(ترس) شاهد باشیم  و در نقطه شماره 2 می توانیم نوسان شاخص را در تاریخ 12 می 2021 که ازنقطه شماره 2 ، عدد  68(طمع) شروع تا عدد 26 (ترس) ببینیم . با مقایسه این شاخص با ارزش کل بازار ارزهای رمز نگاری شده ، می توانیم ببینیم که آیا این امر با بازار کریپتوکارنسی ها مطابقت دارد یا خیر؟

fear and greed index

همچنین با بررسی نمودار فوق در نقطه شماره یک که تاریخ 26 آپریل می باشد مارکت کپ برابر با 1.78 ترلیون دلار می باشد ، دقیقا جایی قبل از شروع حرکت و رسیدن به قله 2.53 ترلیون دلاری. حال اگر شما نمودار شماره 2 را منطبق با چارت شماره یک کنید  میتوانید ببینید که قبل ار رسیدتن به نقطه شماره یک یک نوسان شدید از سمت حرص و طمع به سمت ترس در بازار داشته ایم ، که دقیقا همان جاییست که نقطه پایین در حجم مارکت کپ برای ما می باشد. و دقیقا این نقطه جاییست  که بازار حرکت صعودی خود را شروع میکند و به سقف 2.53 ترلیون دلاری خود میرسد که شاخص برای ما از سمت ترس به سمت طمع پیشروی کرده و دقیقا در سقف 2.53 ترلیون دلاری یک نوسان بسیار  شدید را از سمت طمع به سمت ترس شاهد هستیم و بعد از آن ریزش مارکت کپ را شاهد هستیم.

با این مثال ، شما پی به اهمیت و کارایی این شاخص می برید و مشاهده می کنید که چطور در یافتن فرصت های خرید و همچنین کمک به شناسایی بهترین نقاط برای فروش به ما کمک می کند ، شما با استفاده از شاخص ترس و طمع شما می توانید احساسات خود را حتی بررسی کنید که آیا واکنش های شما بیش از حد بوده یا خیر!

اما یک سوال اساسی مطرح می شود که آیا این شاخص در همه شرایط میتواند مفید و کاربردی باشد؟ پاسخی که به این سوال می توان داد این است که به احتمال زیاد خیر!

 

آیا شاخص ترس و طمع برای تحلیل های بلند مدت مناسب است و کارایی لازم را دارد؟

در رابطه با کارایی شاخص ترس و طمع برای بازه های زمانی بلند مدت باید کمی با احتیاط بیشتری عمل کرد چرا که کارایی لازم برای استفاده در تجزیه و تحلیل های بلند مدت را ندارد.

در حرکات سریع گاو ها و خرس های بازار که منجر به مشاهده بازارهای صعودی و نزولی با شتاب بالا می شود میتوان چرخه ها و تغییرات بیشتری از شاخص ترس و طمع را مشاهده کرد که این تغییرات و چرخش ها فرصت های مناسبی را برای کسب سود برای نوسان گیران ایجاد می کند.

با این حال برای سرمایه گذاران بلند مدت و افرادی که قصد نگهداری و هولد کرد رمزارزها را دارند صرفا با استفاده از این شاخص برای پیش بینی حرکات صعودی و یا نزولی بازار کاری دشوار می باشد و حتما سرمایه گذاران باید جنبه های دیگر بازار را بررسی نمایند.

همانند همیشه لازم به ذکر است برای تحلیل و معاملات خود صرفا  به یک ابزار خاص تکیه نکنید و همیشه قبل از سرمایه گذاری و یا خرید و فرش هرگونه تحقیقی نیاز می باشد را حتما خودتان انجام دهید (DYOR) و روی همه سرمایه خود ریسک نکنید.

جمع بندی :

شاخص ترس و طمع رمز ارزها را می توان راهی ساده برای بررسی طیفی گسترده ای از داده ها و پارامترهای فاندامنتالی رمزارزها در نظر گرفت ، و به شما در داشتن یک دید کلی کمک بسزایی می کند. البته شما بجای استفاده از این شاخص خود نیز با بررسی داده ها در شبکه های اجتماعی ، گوگل ترند و سایر آمار و داده ها نیز خودتان می توانید این دیتا هارا بدست آورده و تجزیه و تحلیل نمایید.

اگر تمایل به استفاده از این شاخص دارید میتوانید با ترکیب آن با سایر شاخص ها و معیارهای دیگر آن را تکمیل کنید که بتوانید دید بهتر و متعادل تری نسبت به تحرکات بازار داشته باشید و در نهایت معاملات سودمندتری داشته باشید.

 

 

مرجع مقاله

دیدگاهتان را بنویسید