استیبل کوین چیست؟

خلاصه:

استیبل کوین یک نوع از ارز‌های رمز نگاری شده است که به یاری سرمایه گذاران شتافته است. این ارز با ثبات، به کاربران کمک می‌کند تا در برابر نوسانات بازار‌های رمز نگاری شده در امان بمانند. ارزهای با ثبات انواع مختلفی دارند، که عبارتند از: استیبل کوین‌هایی که تحت حمایت پول فیات هستند، استیبل کوین‌هایی که به وسیله ی ارز های رمز نگاری شده پشتیبانی می شوند و استیبل کوین‌های الگوریتمی.

به عنوان مثال می توان استیبل کوین‌های : USD Tether (USDT)، USD True (TUSD)، Paxos Standard (PAX)، USD Coin (USDC) و Binance USD (BUSD) را نام برد.

مقدمه:

تا به حال به این موضوع اندیشیده اید که چطور می‌توان از نوسانات گسترده ی بازار ارزهای رمز نگاری شده در امان ماند؟

همانطور که می‌دانید بازار ارز‌های رمزنگاری شده، نوسانات زیادی دارد. سرمایه گذاران برای در امان ماندن از این نوسانات به یک منبع امن نیاز دارند، تا بتوانند ارز رمز نگاری شده ی خود را  تبدیل کنند و تحت نوسانات (ضرر) قرار نگیرند.

همچنین اگر افراد بخواهند با استفاده از ارز‌های رمزنگاری مبادله انجام دهند دچار مشکل می‌شوند زیرا ممکن است، تا زمانی که ارز به دست شخص مورد نظر برسد، قیمتش تغییر کند (کم یا زیاد تر از مبلغی که باید شود). به نظر شما این منبع ایمن چیست؟

برای برطرف نمودن موارد ذکر شده منبع امنی به نام استیبل کوین به وجود آمده است، که در این مقاله به شرح آن می‌پردازیم.

 

 

استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین‌ها نوعی از دارایی‌های دیجیتالی هستند، که مانند ارزهای فیات (پول کاغذی)، دلار یا یورو طراحی شده اند، و قیمت نسبتا ثابتی دارند. استیبل کوین‌ها به کاربران این امکان را می‌دهند که با حفظ ثبات قیمت، سرمایه خود را به صورت ارزان و سریع در سراسر جهان انتقال دهند.

کاربران معمولا سرمایه ی خود را برای مدت طولانی روی ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین و اتریوم نگه نمی‌دارند، زیرا این ارز‌ها نوسانات زیادی دارند، و در برابر ارز‌های فیات مناسب نیستند. فناوری بلاک چین هنوز بسیار جدید است و بازارهای ارزهای دیجیتال نسبتاً کوچک هستند. این واقعیت که ارزش یک ارز دیجیتال به هیچ دارایی وابسته نیست، از منظر بازار آزاد جالب است، اما وقتی صحبت از قابلیت استفاده به میان می‌آید، می‌تواند دست و پا گیر باشد.

ارزهای رمزپایه برای انجام مبادلات، بسیار عالی و کاربردی هستند. با این وجود، نوسانات زیاد باعث شده که به عنوان یک سرمایه گذاری پر خطر تلقی شوند. کاربران  معمولا برای انجام پرداخت‌های عادی از ارز‌های رمز نگاری شده استفاده نمی‌کنند. اگر کابران پرداخت‌های روزمره را به وسیله ی ارز‌های دیجیتال پرداخت کنند، ممکن است مدت زمانی که طول می‌کشد تا شخص مورد نظر به ارز رمز نگاری شده دسترسی پیدا کند، ارزش آن کمتر یا بیشتر مقدار مد نظر شود.

اما استیبل کوین‌ها چنین مشکلی ندارند. این ارزهای با ثبات نوسانات ناچیزی دارند و  از ارز فیاتی که از آن تقلید می‌کنند یا ارزش دارایی اصلی، پیروی می‌کنند. بنابراین، استیبل کوین‌ها به عنوان دارایی‌های قابل اعتماد در بازار‌های بی ثبات عمل می‌کنند.

این ارز‌ها با استفاده از روش‌های مختلف ثبات خود را حفظ می‌کنند. در این مقاله، برخی از مکانیسم‌های مورد استفاده، مزایا و محدودیت‌های آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

 

استیبل کوین‌ها چگونه کار می‌کنند؟

استیبل کوین‌ها انواع مختلفی دارند که با استفاده از روش‌های مختلف، ثبات خود را حفظ می‌نمایند.

استیبل کوین‌هایی که به وسیله ی ارزهای فیات پشتیبانی می شوند.

استیبل کوین‌هایی که به وسیله ی ارزهای رمز نگاری شده پشتیبانی می شوند.

استیبل کوین‌های الگوریتمی

استیبل کوین‌هایی که به وسیله ی ارزهای فیات پشتیبانی می شوند.:

محبوب ترین استیبل کوین، نوعی است که مستقیماً توسط ارز فیات با نسبت یک به یک پشتیبانی می‌شود. به این ارز‌ها، استیبل کوین‌ با پشتیبانی فیات نیز گفته می‌شود.  یک منبع مرکزی (یا بانک) مقداری ارز فیات را ذخیره می‌کند و مقدار متناسبی از توکن‌ها را منتشر می‌کند.

به عنوان مثال، صادرکننده ممکن است یک میلیون دلار نگه دارد و یک میلیون توکن به ارزش هر دلار توزیع کند. کاربران می‌توانند آزادانه آن‌ها را مانند توکن‌های رمزنگاری شده معامله کنند، و با دلار آمریکا مبادله کنند.

بدیهی است در چنین شرایطی میزان ریسک بسیار بالا است، و در نهایت کاربران باید به صادرکننده اعتماد کنند. هیچ راهی برای کاربران وجود ندارد که بتوانند از ذخیره شدن منابع پرداختی اطمینان حاصل نمایند.

بایننس دو استیبل کوین با پشتوانه فیات ارائه کرده است BUSD، که با دلار آمریکا مرتبط است و BGBP که پوند بریتانیا را دنبال می‌کند.

استیبل کوین‌هایی که به وسیله ی ارزهای رمز نگاری شده پشتیبانی می شوند:

این استیبل کوین‌ها به وسیله ی ارز‌های رمزنگاری پشتیبانی می‌شوند. این ارز‌ها شبیه همکاران خود (استیبل کوین با پشتیبانی فیات) هستند، با این تفاوت که ارز دیجیتال به عنوان وثیقه استفاده می‌شود. اما از آنجایی که ارز رمز نگاری شده، دیجیتالی است، قراردادهای هوشمند صدور واحدها را انجام می‌دهند.

در استیبل کوین‌های با پشتوانه، سیاست‌های پولی توسط رأی‌دهندگان و به عنوان بخشی از سیستم‌های حکومتی تعیین می‌شوند. این بدان معناست که شما به یک صادرکننده واحد اعتماد ندارید، اما اطمینان دارید که همه شرکت‌کنندگان شبکه همیشه در راستای منافع کاربران عمل خواهند کرد.

برای به دست آوردن این نوع استیبل کوین، کاربران ارز دیجیتال خود را در یک قرارداد قفل می‌کنند که توکن را صادر می‌کند. بعداً، برای پس گرفتن وثیقه (ارز رمز نگاری) خود، استیبل کوین‌ها را در همان قرارداد (همراه با هر سود) بازپرداخت می‌کنند.

استیبل کوین‌های الگوریتمی:

استیبل کوین‌های الگوریتمی‌توسط فیات یا ارز دیجیتال پشتیبانی نمی‌شوند. در عوض، ثبات این  استیبل کوین‌ها به طور کامل توسط الگوریتم‌ها و قراردادهای هوشمندی که عرضه توکن‌ها را مدیریت می‌کنند، به دست می‌آید. از نظر عملکردی، سیاست پولی آنها دقیقاً مانند همان چیزی است که توسط بانک‌های مرکزی برای مدیریت ارزهای ملی استفاده می‌شود.

به طور کلی در سیستم استیبل کوین الگوریتمی، هنگامی‌که قیمت کمتر از قیمت ارز فیات باشد، عرضه توکن را کاهش می‌یابد. بر عکس اگر قیمت از ارزش ارز فیات پیشی بگیرد، توکن‌های جدیدی وارد گردش می‌شوند تا ارزش استیبل کوین کاهش یابد.

موارد استفاده از استیبل کوین‌ها:

استفاده از استیبل کوین‌ها بسیار رایج است. نمونه‌هایی از این ارزهای جذاب عبارتند از USD Tether (USDT)، USD True (TUSD)، Paxos Standard (PAX)، USD Coin (USDC)  و .Binance USD (BUSD)

استیبل کوین‌هایی که در این مقاله شرح دادیم، در حال حاضر در بازار موجود هستند.  USD و DAI  جز ارز‌های دارای وثیقه رمزنگاری شده هستند. بازار ارزهای دیجیتال پایدار بسیار گسترده است، گسترش صدها پروژه استیبل کوین نشان دهنده ی این امر است.

 

 

مزایا و معایب استیبل کوین‌ها:

مزیت اصلی استیبل کوین‌ها این است که، پتانسیل ارائه یک ارز مبادله ای (مکمل ارزهای دیجیتال) را دارند. ارز‌های رمز نگاری شده به دلیل نوسانات بالا، نتوانسته‌اند در برنامه‌های روزمره مانند پرداخت مورد استفاده قرار گیرند. این ارزهای تثبیت شده با ارائه سطوح بالاتری از قابلیت پیش بینی و ثبات، این مشکل را حل نموده اند.

همچنین استیبل کوین‌ها می‌توانند نقشی در ادغام ارزهای دیجیتال با بازارهای مالی سنتی داشته باشند. لازم به ذکر است که این دو بازار به عنوان اکوسیستم‌های جداگانه تعامل بسیار کمی‌دارند. با در دسترس بودن شکل پایدارتر ارز دیجیتال، به احتمال زیاد ارزهای رمزنگاری شده در بازارهای وام و اعتباری که تا کنون تحت سلطه ارزهای فیات منتشر شده توسط دولت بوده است، افزایش خواهند یافت.

این استیبل کوین‌ها علاوه بر سودمند بودن، به معامله گران و سرمایه گذاران این امکان را می‌دهند تا به محافظت از تراکنش‌های مالی سیستم خود بپردازند.

با استفاده از استیبل کوین، هنگامی‌که بازار ریزشی است، می‌توان به ذخیره ارزش سرمایه پرداخت، واین یک استراتژی جذاب است.

همچنین از این ارزها می‌توان برای «قفل کردن» سودهایی که هنگام افزایش قیمت‌ها به دست می‌آید، استفاده کرد. با وجود پتانسیل گسترده استیبل کوین‌ها هنوز محدودیت‌های خاصی در رابطه با این ارز‌ها وجود دارند.

نتیجه گیری:

استیبل کوین‌ها جزء مهمی‌از بازارهای ارزهای دیجیتال هستند، اما چالش‌های مختص خود را دارند. این ارزهای دیجیتال تلاش می‌کنند، از طریق مکانیسم‌های مختلف، قیمت ثابتی داشته باشند. بنابراین نه تنها می‌توانند، به عنوان ابزار مبادله عمل کنند، بلکه به عنوان یک پناهگاه امن و قابل اطمینان برای معامله گران و سرمایه گذاران تلقی می‌شوند.

این ارز‌ها ابتدا به عنوان ابزاری موثر برای مدیریت ریسک به معامله گران طراحی شده بودند. استیبل کوین‌ها، ابزاری هستند که به تقویت بازار ارزهای رمز نگاری شده می‌پردازند.

 

کلید واژه:

نوسانات بازار- استیبل کوین- تتر-

https://academy.binance.com/en/articles/what-are-stablecoins

 

 

دیدگاهتان را بنویسید