آربیتراژ(داوری)

آربیتراژ(داوری)

مقدمه

تاریخچه تجارت، معاملات و خرید و فروش بسیار طولانی است و از گذشته تا به حال بخش قابل توجهی از کسب و کارها را تشکیل داده است. به علت گستردگی این بیزینس، مشاغل زیادی زیر مجموعه آن قرار میگیرند. معامله گران کالای مختص بیزینس خود را در بازارهای مختلف معامله میکنند، به طور مثال: کالای خود را با یک قیمت مشخص خریداری میکنند و در بازاری دیگر با قیمت بالاتر میفروشند و سود کسب میکنند. معامله در بازارهای ارزهای دیجیتال نیز همینگونه است، یک معامله گر با تحلیل و استراتژی خود یا با استفاده از سیگنال تحلیل گران دیگر، یک ارز را خریداری میکنند و پس از افزایش قیمت و گذشت زمانی که به وسیله تحلیل مشخص شده، ارز خود را فروخته و سود به دست میآورند. اما میخواهیم یک موضوع بسیار جالب در بازارهای مالی را معرفی کنیم. آربیتراژ(داوری بلوکی) بسیار جذاب است. با ما همراه باشید تا با این موضوع کنجاو کننده همراه باشیم.


آربیتراژ(داوری) چیست؟

در سال ،1958کنوانسیون نیویورک شرایطی برای اجرا و به رسمیت شناخته شدن آربیتراژ فراهم کرد، سپس با گذشت زمان زمینه های داوری بین المللی را به وجود آورد.


مفهوم آربیتراژ را میتوان این گونه بیان کرد:

هنگامی که کاربر یک ارز را خریداری میکند، سپس آن را در یک سیستم دیگر با قیمت بیشتر میفروشد و سود به دست میآورد، آربیتراژ انجام شده است. در واقع آربیتراژ، معامله ای است که با بهره گیری از عدم تعادل و اختلاف قیمتهای ارزهای دیجیتال در بازارهای مختلف انجام میشود. تفاوت قیمتها در صرافیها قابل توجه است و فرصتی برای معامله گران فراهم میکند تا از ناسازگاری قیمت بهره ببرند.
همه امور و مشاغل، با توجه به فعالیتشان شامل ریسک میشوند، که میزان آن در مشاغلی مانند تجارت بیشتر است.
آربیتراژ را تقریبا میتوان به عنوان یک استراتژی معاملاتی کم ریسک در نظر گرفت. این استراتژی در دنیای تجارت بسیار رایج است، بیشتر شرکتهای بزرگ به وسیله الگوریتمهای توسعه یافته، از آربیتراژ استفاده میکنند. معاله گران این حوزه باید تفاوتهای قیمتی بین صرافیها را به دست آورند و با سرعت به معامله بپردازد. (سرعت انجام معامله در این تجارت بسیار مهم است) این موضوع برای معامله گران محسوب، یک چالش مهم میشود.

 


آربیتراژ چگونه کار میکند؟

بهترین روش برای چگونگی عملکرد این سیستم، توضیح آن به کمک یک مثال ساده است. تصور کنید یک معامله گر 0.1بیت کوین را هنگامیکه قیمت هر بیت کوین 9000 یورو است در بازار ،Aخریداری میکند و آن را برای فروش در بازار Bارائه میدهد. با این تفاوت که قیمت هر بیت کوین در بازار 9500 ،Bیورو است. یعنی ارزش هر 0.1 بیت کوین 950یورو است و برای فروش موفقیت آمیز آنها، معامله گر تقریبا ً 50یورو سود خالص خواهد داشت.
ممکن است این میزان سود کم به نظر برسد، در حالی که این حجم برای سرمایه گذاری اولیه است. حال تصور کنید که سرمایه گذاری اولیه، 1میلیون یورو باشد، در این شرایط حدود ( 55600یورو) سود به دست میآید. این ثروت تنها در دو عملیات در ازای خرید و فروش ارز دیجیتال در دو صرافی مختلف به دست آمده است.

 

 

ویژگی های آربیتراژ:

برای استفاده از یک استراتژی معاملاتی بهتر است، قبل از به کار گیری آن اطلاعات لازم را کسب کرده و ویژگیهایش را در نظر بگیرید.

از ویژگیهای آربیتراژ میتوان به:
سرعت بال
محرمانه بودن
انجام معاملات در سطح بین المللی
عدم نیاز اعتماد به یک مجموعه واحد
شفافیت، اشاره نمود.

آربیتراژ به عنوان یک استراتژی مناسب برای سرمایه گذاری در بلاکچین، مورد استفاده معامله گران قرار گرفته است. این سیستم توسط یک استراتژی مصنوعی مدیریت میشود.

 

چگونه میتوان ارزهای دیجیتال را آربیتراژ کرد؟

برای آربیتراژ ارزهای رمز نگاری شده باید:


1-در دو صرافی حساب داشته باشید.
2-بیت کوین را در بایننس دریافت کرده ویک ارز رمز نگاری شده خریداری کنید.
3-ارز رمزنگاری خود را به صرافی دیگری منتقل کنید و بعد آن را بفروشید.


 

چه ارزهایی قابلیت آربیتراژ دارند؟

آربیتراژ معمولا در ارزهای رمزنگاری شده قدرتمند تر انجام میشود، زیرا در صورت بسته شدن سریع اختلاف قیمت، میتوان از ضرر جلوگیری کرد. برای آربیتراژ ارزهای اصلی، رباتها قابل استفاده هستند.

 


آربیتراژ ارزهای دیجیتال در کدام صرافی ها انجام میشود؟

یکی از مهم ترین نکاتی که هنگام آربیتراژ باید در نظر داشت، معامله با صرافیهای بزرگ و معتبر است، که به صورت گسترده مورد استفاده قرار میگیرند.
استفاده از صرافیهای معتبر، میتواند نقش موثری در انجام یک آربیتراژ موفق ایفا کند. لازم به ذکر است که، معامله گر قبل از شروع باید ارز مورد نظر را در چند صرافی مورد بررسی قرار دهد.
ای کاش خطراتی که در آربیتراژ ارزها وجود دارد را میدانستید آربیتراژ یک استراتژی کم ریسک است، اما خطرات مختص خود را دارد که باید آنها را مد نظر داشت. این خطرات عبارتند از: اولین خطر، از بی ثباتی ارزهای دیجیتال و ریسک مبادله ناشی میشود. یکی دیگر از اصلی ترین ریسکهای آربیتراژ، اجرای آن است. این امر زمانی رخ میدهد که فاصله بین قیمتها، قبل از اینکه بتوان معاملات را نهایی کرد بسته میشود که میتواند به دلیل لغزش، کندی اجرا، هزینه های غیر معمولی معاملات، افزایش ناگهانی نوسان و… باشد. ریسک دیگری که در این استراتژی وجود دارد، مشکل نقدینگی است، و زمانی اتفاق میافتد که نقدینگی مورد نیاز برای آربیتراژ، وجود نداشته باشد.


4نکته بسیار مهم در مورد آربیتراژ ارزها

-باید از امکان انتقال آسان و سریع بین دو صرافی اطمینان حاصل کنید.
سفارشات خرید و فروش معامله را در دو صرافی بررسی کنید.
-باید به
صحت آدرس کیف پول و روند انتقال کامل توجه داشته باشید.
کارمزد معاملات را در نظر بگیرید، به طور کلی کارمزد تراکنشها ناچیز است اما، به علت کم بودن سود آربیتراژ این نکته حائز اهمیت است.

 


انواع آربیتراژ

آربیتراژ نیز مانند استراتژیهای دیگری که در حوزه بازارهای مالی میتوان از آنها بهره برد، انواع متمایزی دارد، که به شرح آن پرداخته ایم.

 

oآربیتراژ خودکار:

شرکتهایی که ابزارهای آربیتراژ را ایجاد میکنند و راه بهره مندی از معاملات آربیتراژ خودکار را فراهم میکنند.


oآربیتراژ مثلثی:

به اختلاف قیمت بین سه ارز در یک صرافی گفته میشود. کشف آربیتراژ مثلثی در بورس، چالش بیشتری دارد.


oآربیتراژ منظم:

خرید و فروش ارزهای دیجیتال در صرافیهای مختلف، با اختلاف قیمت زیاد را بیان میکند.

 


هزینه های آربیتراژ

آربیتراژ نیز مانند همه منابع کسب درآمد، هزینههایی دارد. که میتوان به هزینه کمیسیونهای معامله – هزینه های نقدینگی – هزینه های سپرده گذاری، اشاره نمود.

 

نتیجه گیری

در این مقاله به توضیح آربیتراژ و بیان ویژگیهای آن پرداختیم. این استراتژی یکی از راهای کسب درآمد از بازارهای مالی است. لازم به ذکر است که معاملات ارزهای دیجیتال خطرناک و پر ریسک هستند و هرگز نباید پولی را که توانایی از دست دادن آن را ندارید، به خطر بیندازید. با توجه به توضیحاتی که در مورد آربیتراژ ارائه شد، میتواند سود دهی زیادی داشته باشد ولی باز هم پیشنهاد میشود که خودتان تحلیل کنید. در صورت تمایل برای آموزش تحلیل تکنیکال بازارهای مالی و ارزهای دیجیتال و یا مشاهده تحلیلهای اساتید صاحب نظر در این زمینه به آدرس پیج cryptodrickو سایت /https://sinabahiraie.comمراجعه کنید. البته به خاطر داشته باشید که همیشه با تحلیل و استراتژی خودتان وارد بازار شوید.

دیدگاهتان را بنویسید