آربیتراژ چیست؟

آربیتراژ چیست؟

در سال ،1958کنوانسیون نیویورک شرایطی برای اجرا و به رسمیت شناخته شدن آربیتراژ فراهم کرد، سپس با گذشت زمان زمینه های داوری بین المللی را به وجود آورد. هنگامی که کاربر یک ارز را خریداری میکند، سپس آن را در یک سیستم دیگر با قیمت بیشتر میفروشد و سود به دست میآورد، آربیتراژ انجام شده است. در واقع آربیتراژ، معامله ای است که با بهره گیری از عدم تعادل و اختلاف قیمت های ارزهای دیجیتال در بازارهای مختلف انجام می شود. تفاوت قیمت ها در صرافی ها قابل توجه است و فرصتی برای معامله گران فراهم میکند تا از ناسازگاری قیمت بهره ببرند. همه امور و مشاغل، با توجه به فعالیتشان شامل ریسک می شوند، که میزان آن در مشاغلی مانند تجارت بیشتر است. آربیتراژ را تقریبا میتوان به عنوان یک استراتژی معاملاتی کم ریسک در نظر گرفت. این استراتژی در دنیای تجارت بسیار رایج است، بیشتر شرکتهای بزرگ به وسیله الگوریتمهای توسعه یافته، از آربیتراژ استفاده میکنند. معاله گران این حوزه باید تفاوتهای قیمتی بین صرافیها را به دست آورند و با سرعت به معامله بپردازد. سرعت انجام معامله در این تجارت بسیار مهم است، این موضوع برای معامله گران محسوب، یک چالش مهم می شود.

بیشتر بخوانید: استیبل کوین چیست؟ انواع استیبل کوین کدامند؟

آربیتراژ چگونه کار میکند؟

بهترین روش برای چگونگی عملکرد این سیستم، توضیح آن به کمک یک مثال ساده است. تصور کنید یک معامله گر 0.1بیت کوین را هنگامیکه قیمت هر بیت کوین 9000 یورو است در بازار ،Aخریداری میکند و آن را برای فروش در بازار Bارائه میدهد. با این تفاوت که قیمت هر بیت کوین در بازار 9500 ،Bیورو است. یعنی ارزش هر 0.1 بیت کوین 950 یورو است و برای فروش موفقیت آمیز آنها، معامله گر تقریبا ً 50یورو سود خالص خواهد داشت. ممکن است این میزان سود کم به نظر برسد، در حالی که این حجم برای سرمایه گذاری اولیه است. حال تصور کنید که سرمایه گذاری اولیه، 1میلیون یورو باشد، در این شرایط حدود ( 55600یورو) سود به دست میآید. این ثروت تنها در دو عملیات در ازای خرید و فروش ارز دیجیتال در دو صرافی مختلف به دست آمده است.

ویژگی های آربیتراژ چیست؟

برای استفاده از یک استراتژی معاملاتی بهتر است، قبل از به کار گیری آن اطلاعات لازم را کسب کرده و ویژگیهای آن را در نظر بگیرید. برخی از این ویژگیها عبارتند از:

 • سرعت بالا
 • محرمانه بودن
 • انجام معاملات در سطح بین المللی
 • عدم نیاز اعتماد به یک مجموعه واحد
 • شفافیت

آربیتراژ به عنوان یک استراتژی مناسب برای سرمایه گذاری در بلاکچین، مورد استفاده معامله گران قرار گرفته است. این سیستم توسط یک استراتژی مصنوعی مدیریت می شود.

چگونه میتوان در بازار ارزهای دیجیتال آربیتراژ کرد؟

برای انجام آربیتراژ در ارزهای دیجیتال باید: 1-در دو صرافی حساب داشته باشید. 2-بیت کوین را در بایننس دریافت کرده ویک ارز رمز نگاری شده خریداری کنید. 3-ارز رمزنگاری خود را به صرافی دیگری منتقل کنید و بعد آن را بفروشید.

چه ارزهایی قابلیت انجام این کار را دارند؟

آربیتراژ معمولا در ارزهای رمزنگاری شده قدرتمند تر انجام می شود، زیرا در صورت بسته شدن سریع اختلاف قیمت، میتوان از ضرر جلوگیری کرد. برای آربیتراژ ارزهای اصلی، رباتها قابل استفاده هستند.

بیشتر بخوانید: از سبک‌های معاملاتی در بازارهای مالی چه می‌دانید؟

آربیتراژ ارزهای دیجیتال در کدام صرافی ها انجام می شود؟

یکی از مهم ترین نکاتی که هنگام آربیتراژ باید در نظر داشت، معامله با صرافیهای بزرگ و معتبر است، که به صورت گسترده مورد استفاده قرار میگیرند. استفاده از صرافیهای معتبر، میتواند نقش موثری در انجام یک آربیتراژ موفق ایفا کند. لازم به ذکر است که، معامله گر قبل از شروع باید ارز مورد نظر را در چند صرافی مورد بررسی قرار دهد. ای کاش خطراتی که در آربیتراژ ارزها وجود دارد را میدانستید آربیتراژ یک استراتژی کم ریسک است، اما خطرات مختص خود را دارد که باید آنها را مد نظر داشت. این خطرات عبارتند از: اولین خطر، از بی ثباتی ارزهای دیجیتال و ریسک مبادله ناشی میشود. یکی دیگر از اصلی ترین ریسکهای آربیتراژ، اجرای آن است. این امر زمانی رخ میدهد که فاصله بین قیمتها، قبل از اینکه بتوان معاملات را نهایی کرد بسته میشود که میتواند به دلیل لغزش، کندی اجرا، هزینه های غیر معمولی معاملات، افزایش ناگهانی نوسان و… باشد. ریسک دیگری که در این استراتژی وجود دارد، مشکل نقدینگی است، و زمانی اتفاق میافتد که نقدینگی مورد نیاز برای آربیتراژ، وجود نداشته باشد.

4نکته بسیار مهم در مورد آربیتراژ ارزها

آربیتراژ چیست حالا که متوجه شدیم آربیتراژ چیست باید بدانیم برای انجام مطمءن آن نکات مهمی وجود دارد. برخی از این نکات عبارتند از:
 • باید از امکان انتقال آسان و سریع بین دو صرافی اطمینان حاصل کنید.
 • سفارشات خرید و فروش معامله را در دو صرافی بررسی کنید.
 • باید به صحت آدرس کیف پول و روند انتقال کامل توجه داشته باشید.
 • کارمزد معاملات را در نظر بگیرید، به طور کلی کارمزد تراکنشها ناچیز است اما، به علت کم بودن سود آربیتراژ این نکته حائز اهمیت است.

انواع آربیتراژ

آربیتراژ نیز مانند استراتژیهای دیگری که در حوزه بازارهای مالی میتوان از آنها بهره برد، انواع متمایزی دارد، که به شرح آن پرداخته ایم.

 •  خودکار:

شرکتهایی که ابزارهای آربیتراژ را ایجاد میکنند و راه بهره مندی از معاملات آربیتراژ خودکار را فراهم میکنند.

 •  مثلثی:

به اختلاف قیمت بین سه ارز در یک صرافی گفته میشود. کشف آربیتراژ مثلثی در بورس، چالش بیشتری دارد.

 •  منظم:

خرید و فروش ارزهای دیجیتال در صرافیهای مختلف، با اختلاف قیمت زیاد را بیان میکند.

بیشتر بخوانید: مرج اتریوم چیست و چه تاثیری بر اتریوم دارد؟

هزینه های آربیتراژ

آربیتراژ نیز مانند همه منابع کسب درآمد، هزینه هایی دارد. که میتوان به هزینه کمیسیونهای معامله – هزینه های نقدینگی – هزینه های سپرده گذاری، اشاره نمود.

نتیجه گیری

در این مقاله به پرسش های آربیتراژ چیست، چه ویزگیهایی دارد، انواع آن و... پرداخته ایم. این استراتژی یکی از راهای کسب درآمد از بازارهای مالی است. لازم به ذکر است که معاملات ارزهای دیجیتال خطرناک و پر ریسک هستند و هرگز نباید پولی را که توانایی از دست دادن آن را ندارید، به خطر بیندازید. با توجه به توضیحاتی که در مورد آربیتراژ ارائه شد، می تواند سود دهی زیادی داشته باشد. ولی برای استفاده بیشتر از آربیتراژ بهتر است بعد از یافتن پاسخ پرسش آربیتراژ چیست به بررسی کامل بازار پرداخته و با احتیاط عمل کنید.

برای افزودن نظر وارد شوید . . .
ورود ثبت نام

فهرست مطالب