ارز استلار (XLM) چیست و چه تفاوتهایی با ریپل دارد؟

ارز دیجیتالی که قصد دارد جای بانک ها وموسسات مالی را بگیرد، فکرش را بکنید یک ارز دیجیتال جایگزین بانک شود. آقای جد مک کالب بنیان گذار ارشد ارز ریپل بعد از اینکه با تیم خود به مشکل خورد تیم شخصی خود را تشکیل داد و اقدام به ساخت ارز دیجیتال استلار کرد. به همین خاطر استلار و ریپل شباهت زیادی دارند. استلار یک ارز دیجیتال همتا به همتاست که از تکنولوژی بلاکچین استفاده می کند. و هیچ واحد مرکزی تصمیم گیرنده ای ندارد. تمام جزییات تراکنش ها در استلار روی بلا کچین آن به عنوان یک دفتر کل عمومی ذخیره می شوند. باما همراه باشید تا با هم به بررسی مواردی از قبیل ارز استلار چیست، چه کیف پولهایی آن را پشتیبانی میکنند و مواردی از این دست بپردازیم.

ارز استلار چیست؟

ارز استلار چیست

همانطور که گفتیم استلار یک ارز دیجیتال مشابه ریپل است که در حال حاضر تفاوتهای بسیاری با آن دارد. این پلتفرم به منظور تسهیل تراکنش های مالی بین المللی وبانکی ایجاد شده است و قصد دارد وجوه ارسالی، پرداخت های همراه، پرداخت های خرد، ارائه خدمات مالی مقرون به صرفه با سرعت بالا را ممکن سازد. روش کار با پروژه استلار مانند یک بانک است با این تفاوت که فعالیت ها در یک شبکه غیر متمرکز با هزینه بسیار کم، ساده و سرعت خیلی بالا انجام می شود.

استلار در تلاش است با کم کردن هزینه ها در سراسر جهان با فقر مقابله کند. با توجه به مسائلی که ذکر شد استلار بسیار مفید و ارزشمند است.در شبکه استلار از XLM برای پرداخت هزینه های تراکنش و نگهداری حساب ها استفاده می شود. استلار در رقابت شدید با اتریوم است زیرا در مقایسه با آن سریع تر و ارزان تر است. در شبکه استلار تبادلات داخلی انجام می شود در حالی که در شبکه اتریوم باید از یک صرافی واسط استفاده کنند.

در پروژه استلار به جای اینکه در یک منبع متمرکز مانند یک بانک جمع آوری شوند بین گره هایی به هم پیوسته توزیع می شوند. مدت زمان تایید تراکنش در استلار 3 تا 5 ثانیه است. بر خلاف شبکه BITCOIN ، استلار از سیستم اثبات کار یا PROOF OF  WORK استفاده نمی کند و به جای آن تراکنش هایش از طریق پروتکل توافقی استلار انجام می شود.

در شبکه بیت کوین ماینر ها برای تایید تراکنش ها با هم کار می کنند. اما در شبکه استلار نرم افزاری وجود دارد که گره ها در شبکه از آن استفاده می کنند تا به تراکنش های معتبر برسند.

بیشتر بخوانید: مرج اتریوم چیست و چه تاثیری بر اتریوم دارد؟

تاریخچه ارز استلار چیست:

در سال 2014 آقای مک کالب یکی از بنیان گذاران شبکه ریپل به توسعه ارز استلار پرداخت. در سال 2015 نسبت به کد نویسی  اقدام نمود به دلیل شباهت خیلی زیاد بین ریپل و استلار در اواخر سال 2015 الگوریتم جدیدی برای استلار معرفی شد و مجددا کد نویسی انجام شد.

اهداف ارز استلار چیست؟

 • تبادلات بین بانکی
 • ارائه خدمات مقرون به صرفه با سرعت بالا در محیطی امن
 • تبادلات مالی در سطح جهانی

ویژگی های کلی این ارز استلار:

 • مدیریت هزاران تراکنش در هر ثانیه
 • توکن استلارLUMEN نام دارد
 • سرعت بالا (در حدود 2000 تراکنش در هر ثانیه)
 • هزینه تراکنش پایین (زمان کوتاه تراکنش ها موجب کاهش هزینه می شود)
 • دارای محدودیت برای انجام تراکنش (باید حداقل 20XLM  خریداری شود)
 • استلار یک ارز غیر متمرکز است (ممکن است افراد زیادی بانک ها و ریپل را انتخاب کنند)

نحوه کار استلار :

استلار بسیار شبیه به ریپل است و کار با شبکه آن بسیار ساده است. با استفاده از این بلاکچین به راحتی نقل و انتقالات در کمتر از 5 ثانیه انجام می شود. بلافاصله بعد از درخواست واریز توسط کاربر، مقدار مورد نظر به کیف پول مورد نظر به صورت ارزش افزوده استفاده می شود.

لومن (Luman):

آقای مک کالب در رابطه با لومن می گوید: استلار یک سیستم جهانی برای پول دیجیتال است. ما می توانستیم به مردم اجازه دهیم این هزینه ها را به دلار، یرو، یوان یا هر چیز دیگری پرداخت کنند. اما احساس کردیم هیچ یک مناسب نیستند. ما نمی خواستیم که شبکه، از پول ملی خاصی استفاده کند. اگراستلار ازدلاراستفاده کند، قیمت شبکه برای آمریکایی ها ثابت می ماند. در واقع قصد ما این بود که یک دارایی دیجیتالی را ایجاد کنیم که باز بودن اینترنت را بپذیرد و از عوامل اقتصادی و سیاسی مستقل باشد. بنابراین ما ارز اختصاصی خود را در شبکه ایجاد کردیم که صرفاً برای تعیین نیازهای شبکه در نظر گرفته شده است. این ارز "لومن" نام دارد.

اکنون 4.3 میلیون حساب استلار وجود دارد و هر یک از آنها برای پاسخگویی به حداقل شرایط موجودی و پرداخت هزینه های معاملات از لومن استفاده می کند. لومن همیشه می تواند وسیله مبادله ای بین دارایی های غیر نقدی باشد. برخلاف نشانه های سایر بلاک چین ها ، با گذشت زمان لومن ها توسط پروتکل استخراج یا اعطا نمی شوند. بلکه  با راه اندازی شبکه استلار 100 میلیارد لومن ایجاد شد و برای حدود 5 سال ابتدای وجود استلار ، با توجه به طراحی ، لومن ها نیز سالانه 1٪ افزایش یافت.

این مکانیسم تورم با رأی جامعه در اکتبر 2019 پایان یافت و در نوامبر 2019 ، میزان کل لومن کاهش یافت. در حال حاضر ، تقریباً 50 میلیارد لومن وجود دارد و دیگر هیچ لومنی ایجاد نمی شود. تقریباً 20 میلیارد لومن در بازار آزاد به فروش رسیده است و بنیاد توسعه استلار 30 میلیارد دیگر را نیز برای توسعه و ارتقا آن طبق آنچه در اختیار دارد حفظ کرده است. این لومن ها طی چند سال آینده وارد بازارهای عمومی می شوند.

بیشتر بخوانید: ثبت نام در صرافی pancakeswap

تفاوتهای ریپل و ارز استلار چیست؟

ارز استلار چیست
 • هدف
پروژه استلار قصد کمک و ارائه خدمات به افراد محروم از خدمات بانکی را دارد. در نقطه مقابل آم پروژه ریپل قرار دارد که جامعه هدف آن موسسات الی بین المللی با سرمایه های چندین میلیون دلاری است.
 • مکانیزم اجماع و توزیع
این دو ارز دیجیتال از دو مکانیزم معروف (اثبات سهام و اثبات کار) برای انجام کار خود استفاده نمی کنند. استلار از متد پروتکل اجماع استلار و روش مورد استفاده ریپل اثبات دوستی است.
 • ایجاد کیف پول
ساخت کیف پول جدید برای پروژه ریپل 20 ریپل برای ما هزینه دارد. بنابراین برای انتخاب آدرس کیف پول برای ریپل دقت زیادی لازم است. تغییر آدرس کیف پول در استلار هزینه هایی به مراتب کمتر از ریپل دارد.

مقایسه ارز استلار و ریپل:

مقایسه ارز استلار و ریپل میتواند اطلاعات دقیقی به شما بدهد. در شکل زیر به طور خلاصع دو ارز دیجیتال را مقایسه کرده ایم.

کیف پول های مناسب برای استلار:

 • کیف پول رسمی

اولین کیف پول برای ارز استلار کیف پول خود استلار است. استفاده از این کیف پول ها در ویندوز، مک و لینوکس امکان پذیر است.

 • لجر

لجر یکی از مهم‌ترین و امن ترین کیف پول های سخت افزاری جهان است که از آن برای ذخیره و انبوه سازی استفاده می شود. این کیف پول در ایران در دسترس است.

 • کیف پول پاپایابات

ربات تلگرامی است که بر روی تلگرام طراحی می شود و ارزها در آن ذخیره می شوند.

 • کیف پول بلاکچین

یکی از قدیمی ترین کیف پول هاست که به راحتی می توان استلار را در آن ذخیره کرد. به صورت تحت وب نیز از آن استفاده می شود. کاربران قدیمی ارز دیجیتال به صورت کامل با آن آشنایی دارند.

نتیجه گیری:

در این مقاله بیان شد که ارز استلار چیست، تفاوتهای استلار و ریپل، کدام کیف پولها این ارز را پشتیبانی می کنند و ... . در حال حاضر ارزهای دیجیتال بسیاری وجود دارد ولی نکته مهمی که در مورد استلار باید در نظر داشت اعتبار توسعه دهندگان است. دانش بالا در این پروژه موجب امنیت زیاد و سرعت مناسب شده است و بسیار قدرتمند در حال پیشرفت است.

برای افزودن نظر وارد شوید . . .
ورود ثبت نام

فهرست مطالب