استیکینگ (Staking) چیست؟

استیکینگ چیست؟

استخراج ارز دیجیتال فرآیندی بسیار پرهزینه بوده و به انرژی بالایی نیاز دارد. این انرژی بالا برای حل معادلات گسترده ریاضی  توسط سیستم های پیشرفته مورد استفاده استفاده قرار می گیرد. فرآیند استیکینگ فرآیند کم هزینه تر از ماینینگ است و می تواند جایگزین خوبی برای آن باشد. تاریخچه استیکینگ  به سال 2012 بازمی گردد که توسط کینگ و نادال به دنیا معرفی شده است. در واقع در استیکینگ در ارزهای دیجیتال به معنی خرید و نگهداری ارزهای دیجیتال در یک wallet یا صرافی برای کسب سود است. استیکینگ برخلاف فرآیند ماینینگ نیازمند سرمایه کمتری است و در واقع منجر به تسهیل ورود افراد شده است.
قبل از اینکه به بررسی استیکینگ بپردازیم باید با مفهومی به عنوان proof of stak  اشنا شویم.  واژه proof of stak به معنی الگوریتم اثبات سهام است. این الگوریتم یک نوع الگوریتم اجماع (روشی که فعالان در بلاک چین از طریق آن با یکدیگر توافق می کنند) در شبکه بلاک چین است. در واقع این الگوریتم به امنیت شبکه کمک شایان توجهی می کند. در این الگوریتم به جای انجام فرآیند های پیچیده برای حفظ امنیت در فواصل زمانی مشخص به افرادی به شکل تصادفی اجازه تایید یا ساختن بلاک جدید داده می شود. احتمال اینکه به کسی اجاره تایید داده شود وابسته به مقدار کوین ذخیره شده توسط هر فرد است.

توجه داشته باشید که استیک کردن با هولد کردن متفاوت است و برخی مزایا و معایب را دارد که در زیل به آن اشاره خواد شد.

بیشتر بخوانید: کرو فایننس و رمزارز CRV چیست؟  

مزایا و معایب استیکینگ چیست؟

استیکینگ چیست
  • معایب استیکینگ

1- بعد از استیک کردن، شما دیگر نمی توانید به طور آزادانه به دارایی خود دسترسی داشته باشید( دارایی شما قفل می شود).

2- اگر در مدت زمان استیکینگ ارزش رمز ارز شما کاهش یابد شما نمی توانید اقدامی انجام دهید.

3- گاهی اوقات دریافت پاداش استیکینگ کردن دارایی هایتان مدتی طول خواهد کشید.

  • مزایای استیکینگ:

شما با این کار در افزایش کارایی و امنیت و همچنین حفظ عدم تمرکز در شبکه بلاک چین سهیم خواهید بود.

نتیجه گیری:

بنابراین می توان نتیجه گرفت یکی از روش های جذاب برای ایجاد ارزش افزوده از رمز ارزها با ریسک بسیار کم فرایند استیکینگ هست که شما نیازی ندارین کار خاصی انجام بدین و به راحتی می تونین کسب درآمد به صورت دلاری برای خودتون داشته باشید. اما نکته ای که در زمان فعالیت در هر بازار مالی باید بدانید و به آن توجه کنید مدیریت ریسک است. قطعا این روش هم دارای ریسک هایی است که برای کنترل صحیح آن نیازمند مدیریت ریسک صحیح هستید. اگرچه مقدار درامد ازین روش شاید برای سرمایه های کوجیک چشمگیر نباشد اما یکسری مزایایی را هم دارد.

برای افزودن نظر وارد شوید . . .
ورود ثبت نام

فهرست مطالب