استیبل کوین چیست؟ انواع استیبل کوین کدامند؟

در بازار امروز استیبل کوین ها به عنوان راهی مطمئن برای ذخیره ارزش هستند. هنگامی ‌که نام ارز‌های دیجیتال و بیت کوین برای اولین بار به‌ میان آمد حدس، گمان و حتی ترس از ریسک و دست دادن سرمایه مواردی بود که ذهن افراد را درگیر کرده بود. با مرور زمان، آلت کوین‌های بسیاری از جمله اتریوم به بازار ارائه شدند و ابهامات موجود از بین رفت و مزیت‌های بسیار زیاد آن‌ها مشخص شد. با توجه به ارزهایی که امروزه در کوین مارکت کپ ثبت شده‌اند تعداد آن‌ها 2224 عدد است.

همه شما عزیزان با داشتن مهارت تحلیل تکنیکال و مشخص کردن استراتژی مختص خود‌ می‌توانید در بازار‌های کریپتو کارنسی سود دریافت کنید. به این دلیل که بیت کوین، اتریوم و بقیه آلت کوین‌ها با توجه به بازار عرضه و تقاضا در نوسان هستند. این ارز‌های ناپایدار ممکن است فراز و نشیب قیمت‌ها را تجربه کنند، زیرا توسط هیچ مرجع مرکزی اداره نمی‌شوند و پول رسمی‌ دولت نیستند. بنابراین، آیا یک رمپ فرار ایمن برای جلوگیری از این نوسان وجود دارد؟ بله، استیبل کوین ها راه‌های فرار مطمئن هستند.

استیبل کوین

استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین‌ها نوعی از دارایی‌های دیجیتالی هستند، که مانند ارزهای فیات (پول کاغذی)، دلار یا یورو طراحی شده اند، و قیمت نسبتا ثابتی دارند. ارز های دیجیتال به کاربران این امکان را می‌دهند که با حفظ ثبات قیمت، سرمایه خود را به صورت ارزان و سریع در سراسر جهان انتقال دهند.

کاربران معمولا سرمایه ی خود را برای مدت طولانی روی ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین و اتریوم نگه نمی‌دارند، زیرا این ارز‌ها نوسانات زیادی دارند، و در برابر ارز‌های فیات مناسب نیستند. فناوری بلاک چین هنوز بسیار جدید است و بازارهای ارزهای دیجیتال نسبتاً کوچک هستند. این واقعیت که ارزش یک ارز دیجیتال به هیچ دارایی وابسته نیست، از منظر بازار آزاد جالب است، اما وقتی صحبت از قابلیت استفاده به میان می‌آید، می‌تواند دست و پا گیر باشد.

ارزهای رمزپایه برای انجام مبادلات، بسیار عالی و کاربردی هستند. با این وجود، نوسانات زیاد باعث شده که به عنوان یک سرمایه گذاری پر خطر تلقی شوند. کاربران  معمولا برای انجام پرداخت‌های عادی از ارز‌های رمز نگاری شده استفاده نمی‌کنند. اگر کابران پرداخت‌های روزمره را به وسیله ی ارز‌های دیجیتال پرداخت کنند، ممکن است مدت زمانی که طول بکشد تا شخص مورد نظر به ارز رمز نگاری شده دسترسی پیدا کند، ارزش آن کمتر یا بیشتر مقدار مد نظر شود.

اما استیبل کوین‌ها چنین مشکلی ندارند. این ارزهای با ثبات نوسانات ناچیزی دارند و  از ارز فیاتی که از آن تقلید می‌کنند یا ارزش دارایی اصلی، پیروی می‌کنند. بنابراین، استیبل کوین‌ها به عنوان دارایی‌های قابل اعتماد در بازار‌های بی ثبات عمل می‌کنند. این ارز‌ها با استفاده از روش‌های مختلف ثبات خود را حفظ می‌کنند.

بیشتر بخوانید: مدیریت سرمایه گذاری (Investment Management) چیست؟  

نحوه عملکرد آن‌ها چگونه است؟

استیبل کوین یک ارز دیجیتال با ارزش و ثابت است. یعنی ارزش این ارز نباید مانند ارز‌های دیجیتال عادی مرتباً در نوسان باشد. البته قیمت ارزهای ثابت اغلب به دلار آمریکا گره خورده است. استیبل کوین‌هایی که به تازگی برای ورود به بازار آماده شده‌اند، در تلاشند شاخص قیمت مصرف کننده یا شاخص‌های مشابه را متعادل سازند. از نظر تئوری استیبل کوین‌ها تقریباً قابل تغییر هستند و روی چندین ارز فیات و حتی اقلام گرانبها مانند: طلا یا نقره ثابت هستند.

استیبل کوین چگونه ارزش خود را حفظ‌ می‌کند؟

استیبل کوین های مرکزی مانند تتر برای تنظیم ارز و رزرو مقدار مشخصی از وثیقه به متولی نیاز دارند. دلار آمریكا (تتر) را در یك حساب بانكی نگهداری می‌كنند، مبلغ نگهداری شده باید با آنچه كه آن‌ها صادر‌ می‌كنند برابر باشد تا نظم سیستم حفظ شود. به این ترتیب از نوسانات قیمت جلوگیری‌ می‌شود. با این وجود ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز پایدار دیگری مانند دای نیز وجود دارند که بدون داشتن یک شخصیت مرکزی به این هدف‌ می‌رسند. آن‌ها برای مدیریت وثیقه و برقراری نظم از قراردادهای هوشمند در بلاک چین اتریوم استفاده ‌می‌کنند.

انواع استیبل کوین‌ها:

استیبل کوین‌ها به 3 نوع عمده تقسیم‌ می‌شوند:

  • استیبل کوین با وثیقه فیات:

محبوب ترین استیبل کوین، نوعی است که مستقیماً توسط ارز فیات با نسبت یک به یک پشتیبانی می‌شود. به این ارز‌ها، استیبل کوین‌ با پشتیبانی فیات نیز گفته می‌شود.  یک منبع مرکزی (یا بانک) مقداری ارز فیات را ذخیره می‌کند و مقدار متناسبی از توکن‌ها را منتشر می‌کند.

به عنوان مثال، صادرکننده ممکن است یک میلیون دلار نگه دارد و یک میلیون توکن به ارزش هر دلار توزیع کند. کاربران می‌توانند آزادانه آن‌ها را مانند توکن‌های رمزنگاری شده معامله کنند، و با دلار آمریکا مبادله کنند.

بدیهی است در چنین شرایطی میزان ریسک بسیار بالا است، و در نهایت کاربران باید به صادرکننده اعتماد کنند. هیچ راهی برای کاربران وجود ندارد که بتوانند از ذخیره شدن منابع پرداختی اطمینان حاصل نمایند.

بایننس دو استیبل کوین با پشتوانه فیات ارائه کرده است BUSD، که با دلار آمریکا مرتبط است و BGBP که پوند بریتانیا را دنبال می‌کند.

  • استیبل کوین با وثیقه رمزنگاری شده :

همانطور که از نام این نسخه پیداست، در این بخش از ارزهای دیجیتال دیگر به عنوان مثال (ETH) به عنوان وثیقه برای استیبل کوین‌ها استفاده‌ می‌شود. ارزهای دیجیتال ثبات ندارند، بنابراین استیبل کوین‌ها به مجموعه ای از پروتکل‌ها نیاز دارند تا اطمینان حاصل کنند که قیمت یک دلار ثابت 1 دلار باقی مانده است.

این استیبل کوین‌ها به وسیله ی ارز‌های رمزنگاری پشتیبانی می‌شوند. این ارز‌ها شبیه همکاران خود (استیبل کوین با پشتیبانی فیات) هستند، با این تفاوت که ارز دیجیتال به عنوان وثیقه استفاده می‌شود. اما از آنجایی که ارز رمزنگاری شده، دیجیتالی است، قراردادهای هوشمند صدور واحدها را انجام می‌دهند.

در استیبل کوین‌های با پشتوانه، سیاست‌های پولی توسط رأی‌دهندگان و به عنوان بخشی از سیستم‌های حکومتی تعیین می‌شوند. این بدان معناست که شما به یک صادرکننده واحد اعتماد ندارید، اما اطمینان دارید که همه شرکت‌کنندگان شبکه همیشه در راستای منافع کاربران عمل خواهند کرد.

برای به دست آوردن این نوع استیبل کوین، کاربران ارز دیجیتال خود را در یک قرارداد قفل می‌کنند که توکن را صادر می‌کند. بعداً، برای پس گرفتن وثیقه (ارز رمزنگاری) خود، استیبل کوین‌ها را در همان قرارداد (همراه با هر سود) بازپرداخت می‌کنند.

  • استیبل کوین بدون وثیقه (الگوریتمی):

استیبل کوین‌های الگوریتمی‌توسط فیات یا ارز دیجیتال پشتیبانی نمی‌شوند. در عوض، ثبات این استیبل کوین‌ها به طور کامل توسط الگوریتم‌ها و قراردادهای هوشمندی که عرضه توکن‌ها را مدیریت می‌کنند، به دست می‌آید. از نظر عملکردی، سیاست پولی آنها دقیقاً مانند همان چیزی است که توسط بانک‌های مرکزی برای مدیریت ارزهای ملی استفاده می‌شود.

به طور کلی در سیستم استیبل کوین الگوریتمی، هنگامی‌که قیمت کمتر از قیمت ارز فیات باشد، عرضه توکن کاهش می‌یابد. برعکس اگر قیمت از ارزش ارز فیات پیشی بگیرد، توکن‌های جدیدی وارد گردش می‌شوند تا ارزش استیبل کوین کاهش یابد.

استفاده از استیبل کوین‌ها بسیار رایج است. نمونه‌هایی از این ارزهای جذاب عبارتند از USD Tether (USDT)، USD True (TUSD)، Paxos Standard (PAX)، USD Coin (USDC.

استیبل کوین‌هایی که در این مقاله شرح دادیم، در حال حاضر در بازار موجود هستند.  USD و DAI  جز ارز‌های دارای وثیقه رمزنگاری شده هستند. بازار ارزهای دیجیتال پایدار بسیار گسترده است، گسترش صدها پروژه استیبل کوین نشان دهنده ی این امر است.

استیبل کوین

استیبل کوین چگونه بر قیمت ارزهای دیجیتال تأثیر ‌می‌گذارد؟

ارزهای دیجیتال به هیچ دولت یا موسسه ای، شاخص سیاسی، اقتصادی و اجتماعی وابسته نیستند. قیمت این ارزها به عرضه و تقاضای بازار بستگی دارد.

نوسانات نتیجه عدم اعتماد عمومی ‌(اعم از سازمانی یا فردی) به ارز‌های دیجیتال به عنوان ارز متعادل است. مقررات ضعیف و تعریف نشده نیز در افزایش این بی اعتمادی نقش دارند. مردم از عدم وجود یک چارچوب سازمان یافته برای هدایت ارز‌ها ناامید شده‌اند، بنابراین سرمایه گذاران تمایل دارند به گزینه‌های ایمن‌تری مانند: استیبل کوین‌ها متوسل شوند.

متأسفانه در حال حاضر نیمی‌ از ثروت جهان در اختیار 1٪ از مردم است. وضعیت در دنیای ارزهای دیجیتال خیلی متفاوت نیست، 20٪ از حجم کل بیت کوین متعلق به 448 نفر است. این افراد که نهنگ نام دارند، تأثیر زیادی بر قیمت ارزهای دیجیتال دارند. اگر نهنگ‌ها بخواهند سرمایه خود را به استیبل کوین‌ها تبدیل کنند، قیمت ارزهای دیجیتال نزولی ‌می‌شود و برعکس. به همین دلیل قیمت ارزهای دیجیتال وابستگی زیادی به نهنگ‌ها و در نتیجه به استیبل کوین‌ها دارد.

استیبل کوین ها گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری هستند؟

اگر اطلاعات زیادی در مورد فناوری بلاکچین ندارید و نمی‌دانید با تغییر شرایط بازار چه باید بکنید، ممکن است لازم باشد دارایی‌های دیجیتال خود را درقالب استیبل کوین‌ها نگه دارید زیرا ارزهای دیجیتال اغلب بی ثبات هستند. نوسانات ارزهای دیجیتال گاهی اوقات به حدی زیاد است که اگر تجارت صحیحی انجام ندهید، ممکن است ضررهای زیادی داشته باشید. اگر نمی‌توانید از نزدیک به شرایط بازار یا تغییرات بپردازید، یا اگر به راحتی با همه این‌ها آشنا نیستید، نگه داشتن دارایی‌های دیجیتال خود در استیبل کوین‌ها عاقلانه است. علاوه بر این، ارزهای دیجیتال ‌می‌توانند وارد دوره رکود اقتصادی شوند،که (نزولی) نامیده‌ می‌شود و قیمت تمام ارزها به‌ میزان قابل توجهی کاهش‌ می‌یابد. در این دوره‌ها ‌می‌توانید با تبدیل دارایی‌های دیجیتالی خود به استیبل کوین‌ها از خطرات احتمالی جلوگیری کنید.

اما در عین حال، اگر مدت طولانی است که به عنوان تاجر در بازار کار ‌می‌کنید، ممکن است استیبل کوین‌ها به هیچ وجه برای شما مناسب نباشد. زیرا معامله گران برای درآمد از افزایش یا کاهش قیمت، نوسانات روزانه، آربیتراژ، نمودارها و بسیاری از داده‌های جانبی پیروی‌ می‌کنند. از این رو معامله گران معمولاً از استیبل کوین‌ها دوری‌ می‌کنند.

مزایا و معایب استیبل کوین‌ها: 

مزیت اصلی استیبل کوین‌ها این است که، پتانسیل ارائه یک ارز مبادله ای (مکمل ارزهای دیجیتال) را دارند. ارز‌های رمز نگاری شده به دلیل نوسانات بالا، نتوانسته‌اند در برنامه‌های روزمره مانند پرداخت مورد استفاده قرار گیرند. این ارزهای تثبیت شده با ارائه سطوح بالاتری از قابلیت پیش بینی و ثبات، این مشکل را حل نموده اند.

همچنین استیبل کوین‌ها می‌توانند نقشی در ادغام ارزهای دیجیتال با بازارهای مالی سنتی داشته باشند. لازم به ذکر است که این دو بازار به عنوان اکوسیستم‌های جداگانه تعامل بسیار کمی‌دارند. با در دسترس بودن شکل پایدارتر ارز دیجیتال، به احتمال زیاد ارزهای رمزنگاری شده در بازارهای وام و اعتباری که تا کنون تحت سلطه ارزهای فیات منتشر شده توسط دولت بوده است، افزایش خواهند یافت.

این استیبل کوین‌ها علاوه بر سودمند بودن، به معامله گران و سرمایه گذاران این امکان را می‌دهند تا به محافظت از تراکنش‌های مالی سیستم خود بپردازند. با استفاده از استیبل کوین، هنگامی‌که بازار ریزشی است، می‌توان به ذخیره ارزش سرمایه پرداخت، واین یک استراتژی جذاب است.

همچنین از این ارزها می‌توان برای «قفل کردن» سودهایی که هنگام افزایش قیمت‌ها به دست می‌آید، استفاده کرد. با وجود پتانسیل گسترده استیبل کوین‌ها هنوز محدودیت‌های خاصی در رابطه با این ارز‌ها وجود دارند.

بیشتر بخوانید: نکاتی پیرامون بازار فیوچرز  

آینده ارز‌های دیجیتال چطور پیش‌بینی‌ می‌شود؟

ارز‌های دیجیتال و استیبل کوین‌ ها تازه کار هستند و راه زیادی در پیش دارند. شرکت‌های مختلفی ارز دیجیتال مختص خود را راه‌ اندازی کرده‌اند و به علت داشتن پشتوانه‌ می‌توان ارز‌های آن‌ها را استیبل کوین نامید.

با پیشرفت روز افزون تکنولوژی که قطعا بازار‌های کریپتو کارنسی از آن مستثنی نیستند و به صورت مداوم به روز‌ می‌شوند و پروژه‌های جدید ارائه ‌می‌دهند پیش بینی تقریبا غیر ممکن است، اما استیبل کوین‌ها با توجه به ثبات قیمتی و نقش مهمی‌ که ایفا‌ می‌کنند ‌می‌توانند بسیار موفق باشند.

هر کدام از ارزهای دیجیتال معایب و مزایای خاص خود را دارند ارزهای دیجیتال ملی (CBDC)، که جدیدا پا به عرصه ظهور گذاشته‌اند ممکن است ‌بتوانند موقعیت استیبل کوین‌ها را در سطح جهانی دچار مشکل کنند.

نتیجه گیری:

اگرچه اکثرا معتقدند استیبل کوین یک نقطه فرار ایمن است، اما آسیب به ارزها را نیز باید در نظر گرفت. زیرا هنگامی ‌که نهنگ‌های بزرگ در بازار حرکت ‌می‌کنند،‌ می‌توانند ضربه قابل توجهی به قیمت ارزها وارد کنند در حالی که سرمایه خود را در استیبل کوین حفظ ‌می‌کنند. بنابراین، نمی‌توانیم بگوییم که در مورد وجود استیبل کوین‌ها اتفاق نظر قطعی وجود دارد.

هر دو دیدگاه محترم هستند، اما به نظر‌ می‌رسد استیبل کوین‌ها مانعی برای افزایش قیمت ارزهای دیجیتال هستند. برای معامله گران کوچک یا سرمایه گذاران، تغییر کاربری به استیبل کوین تأثیری در قیمت بازار ندارد. اما فرار نهنگ‌های بزرگ به استیبل کوین یا فرار آن‌ها از استیبل کوین، باعث ‌می‌شود که کل بازار را صعودی یا نزولی کنند.

برای افزودن نظر وارد شوید . . .
ورود ثبت نام

فهرست مطالب