ارز کوساما چیست و چه تفاوتهایی با پولکادات دارد؟

همانطور که می دانید بسیاری از نوآوری ها قبل از استفاده شدن به شکل عمومی در مقیاس کوچک در آزمایشگاه آزمایش شده اند. در بازارهای کریپتو کارنسی هم پروژه های متعددی وجود دارد و تعداد این پروژه ها روز به روز گسترده تر می‌شود. بسیار جالب است که بدانید در این بستر هم سیستمی وجود دارد که نقش آزمایشگاه ها را ایفا می کند. هر توسعه دهنده می تواند پروژه خود را قبل از انتشار در بلاکچین امتحان کند. اشکالاتش را مشخص کند و در نهایت پلتفرم مطلوب تری را ارائه دهد. در این مقاله به طور کامل پرسش ارز کوساما چیست و چه ویژگیهایی دارد پاسخ داده شد است.

با اینکه پروژه کوساما جدید نیست اما به تازگی نام آن زیاد به گوش می رسد. این شبکه یک شبکه موازی با پولکادات است که در ماه مه سال 2019 راه اندازی شد. پروژه کوساما با استفاده از همان پایه کد و ساختار پولکادات ایجاد شده است اما بسیار سریع تر از پولکادات کار می کند.

برخلاف آنچه به نظر می رسد شبکه کوساما عملکرد بسیار بیشتری از یک شبکه ازمایشی دارد. این شبکه به تیم ها امکان می دهد فن آوری های جدید را امتحان کنند، در پروژه های موجود نوآوری ایجاد کنند و درنهایت برای استقرار کامل نتایج در پولکادات آماده شوند. بسیاری از پروژه ها مطمئناً از كوساما به عنوان بستری برای توسعه خود قبل از انتقال به پولکادات استفاده می كنند. درست است که شاید همه روی کوساما سرمایه گذاری نکنند اما برخی خوشحال می شوند که در کوساما بمانند و یک اکوسیستم متنوع و در حال رشد را برای شبکه پسرعموی پولکادات (کوساما) فراهم کنند.

ارز کوساما چیست؟

 ارز کوساما چیست

کوساما را میتوان نسخه ای از پولکادات در نظر گرفت که حسابرسی نشده است. نام دیگر کوساما شبکه قناری پولکادات است. به نظر شما علت نامگذاری ارز کوساما چیست؟ این نام (قناری) که به کوساما نسبت داده میشود برگرفته از یک داستان قدیمیست.در گذشته از قناری برای معادن ذغال سنگ استفاده می شد تا با شناسایی گازهای سمی به معدنچیان هشدار دهد. به همین ترتیب، کوساما با هشدار و کمک به تشخیص هر نوع آسیب پذیری یا ضعف در پایگاه پولکادات، به عنوان یک قناری عمل می کند. کوساما بر اساس همان کد پولکادات ساخته شده است و انتشار آن سریع انجام می شود.

پاراچین های کوساما چگونه کار می کنند؟

پاراچین ها زنجیره های موازی با زنجیره اصلی رله کوساما هستند. این معماری به پولکادات و کوساما کمک خواهد کرد تا در آینده مقیاس بندی کنند و علت این که چرا بسیاری از توسعه دهندگان به دنبال ایجاد شبکه هستند را بیان می کند. برای ایمن سازی شیار در یکی از پاراچین های کوساما، پروژه ها باید تعداد ارزهای KSM را حداکثر تا 2 سال قفل کنند، که پس از پایان دوره تعیین شده بازگردانده می شوند.

فقط چند پروژه برای ساخت در پاراچین ها انتخاب می شوند، بنابراین آن ها باید بالاترین مقدار KSM را در حراجی هایی که درست قبل از فعال شدن شبکه اتفاق می افتد پیشنهاد دهند. تیم هایی که برای یک اسلات رقابت می کنند نمی توانند میزان پیشنهاد سایر تیم ها را ببینند و حراج در یک لحظه نامشخص و تصادفی پایان می یابد.

پروژه های کوچک تر که توانایی سکونت در یک پاراچین را ندارند، می توانند پاراترد کوساما را اجاره کنند، که اساساً یک پاراچین است که به زنجیره های کوچک تر تقسیم شده است تا بتواند هزینه آن را مدیریت کند. (این مانند اجاره یک اتاق در یک آپارتمان است، به جای پرداخت هزینه برای اجاره کل آپارتمان هزینه یک اتاق را می پردازیم).

بیشتر بخوانید: پروژه Avalanche و رمز ارز آن AVAX چیست؟  

چگونه می توانیم در کوساما شرکت کنیم؟

 • تیم ها از یک تا هشت دوره ( هر دوره شش هفته است) را برای اجاره شبکه پیشنهاد می‌دهند. همچنین مدت زمان و مقدار KSM مورد نظر برای قفل شدن را نیز مشخص میکنند.
 • جزئیات پیشنهادات برای افراد دیگر قابل مشاده است پس افراد میتوانند با مشاهده اطلاعات رقبا با آنها رقابت کنند.
 • با توجه به یک تابع تصادفی به نام (VRF) زمان پایان حراج تعیین خواهد شد.
 • بعد از پایان حراج، برنده اعلام می‌شود و مقدار KSM ذکر شده توسط آنها برای مدت اجاره قفل باقی می ماند. توجه داشته باشید که توکن‌هایی که برای مدت اجاره قفل شده اند، با پایان این مدت زمان آزاد شده و قابل برداشت هستند.
 • شرکت ها میتوانند بعد از اتمام مورد اجاره مجددا در حراج شرکت کنند و اجاره خود را تمدید کنند.

مشترکات بین دو شبکه پولکادات و ارز کوساما چیست؟

کوساما نسخه اولیه ای از پولکادات بدون حسابرسی است اما معماری آنها از نظر پایه‌ای و اصولی کاملا مشابه یکدیگر است. هر دو شبکه دارای نوآوری های کلیدی مانند حاکمیت، زمان های قابل تعویض داغ برای به روزرسانی های درون زنجیره ای و عبور از طریق پیام متقابل برای قابلیت همکاری هستند. حاکمیت هم در پولکادات و هم در کوساما به صورت غیرمتمرکز و بدون مجوز طراحی شده است. در مورد چگونگی اجرای شبکه، همه صاحبان رمز اصلی (دات برای پولکادات، KSM برای کوساما) اظهار نظر می کند. بنابراین، با گذشت زمان شبکه ها به طور مستقل تکامل می یابند، و با توجه به تصمیمات جوامع مربوطه، همگرایی می کنند یا از هم دور میشوند.

 تفاوت های بین پولکادات و ارز کوساما چیست:

ارز کوساما چیست به نظر شما تفاوتهای بین پولکادات و ارز کوساما چیست؟ اگرچه قسمت های زیادی از پولکادات و کوساما مشترک هستند اما این دو شبکه های مستقل با اولویت های مختلف هستند. کوساما وحشی و سریع است. برای آزمایش های جسورانه و استقرار در مراحل اولیه عالی است. پولکادات محافظه کارتر است و ثبات و قابلیت اطمینان را در اولویت قرار می دهد. پسرعمو ها اختلافات کلی خود را در کنار شباهت‌ها یشان دارند

 • سرعت:

اولین تفاوت اصلی فنی بین پولکادات و کوساما این است که کوساما تا چهار برابر سریع تر از پولکادات است. کوساما پارامترهای حاکمیتی را اصلاح کرده است، درنتیجه به روز رسانی سریع تر انجام می شود. منظور از به روز رسانی افزایش سرعت تراکنش ها، رای گیری، پیشنهادات همه پرسی جدید و... است. این بدان معناست که ذی نفعان اگر بخواهند با تمام پیشنهادها، همه پرسی ها و به روزرسانی ها همگام شوند، باید فعال و هوشیار باشند. لازم به ذکر است اعتبارسنجان کوساما اغلب باید کوتاه اطلاع رسانی کنند.

درپولکادات، رای گیری 28 روز طول می کشد و پس از آن یک دوره تصویب 28 روزه طی خواهد شد. این بدان معنا نیست که بلاکچین کوساما به خودی خود سریع تر است، در واقع زمان بلوک سریع تر است و میزان کارایی تراکنش (این موارد در هر دو شبکه یکسان است) بیشتر است، بلکه مدت زمان کمتری بین رویدادهای حاکمیتی مانند پیشنهاد رفراندوم جدید و رأی دادن وجود دارد، تصویب به روزرسانی های تأیید شده به کوساما اجازه می دهد تا سریع تر از پولکادات سازگار شود و رشد کند.

 • تنظیمات ناب کوساما :

شبکه پولکادات شبکه مناسبی برای پیاده سازی برنامه های سازمانی است که معاملات با ارزش بالا را شامل میشوند. یکی از کاربردهای اولیه کوساما به عنوان یک محیط پیش تولید (شبکه قناری) است. ساخت کوساما ابتدا به تیم ها این امکان را می دهد تا در یک شبکه زنده، کاملا غیرمتمرکز و تحت کنترل جامعه با شرایط دنیای واقعی و در صورت بروز مشکلات یا اشکال نسبت به پولکادات، سهام کمتری را امتحان کنند.

بسیاری از پروژه های پاراچین در هر دو شبکه حفظ می شوند. قبل از استقرار در پولکادات، آزمایش های اولیه فناوری ها و ویژگی های جدید آنها در کوساما انجام می شوند. برخی از تیم ها تصمیم می گیرند فقط در کوساما بمانند، جایی که احتمالاً مکانی برای آزمایش های هیجان انگیز با فناوری های جدید است. پروژه هایی که به توان عملیاتی بالا نیاز دارند اما لزوماً به امنیت بانکی مانند برخی از بازی ها، شبکه های اجتماعی و برنامه های توزیع محتوا نیاز ندارند، کاندید خوبی برای ماندن در کوساما هستند.

همچنین کوساما ممکن است محیط مناسبی برای آزمایش های بلند پروازانه با ایده ها و نوآوری های جدید در زمینه هایی مانند حاکمیت، مشوق ها، سیاست های پولی و دائو (سازمان های خودمختار غیرمتمرکز) باشد. به روزرسانی های بعدی در زمان اجرا در پولکادات نیز احتمالاً قبل از شبکه اصلی( پولکادات) در کوساما انجام می شود. به این ترتیب قبل از آوردن آن ها به پولکادات خواهیم دید كه این فناوری ها و ویژگی های جدید در شرایط واقعی چگونه عمل می كنند. همچنین تیم هایی كه در هر دو شبكه مستقر شده اند نیز می توانند چگونگی كاربرد فناوری های جدید خود را بررسی كنند.

علت نامگذاری ارز کوساما چیست:

کوساما شبکه قناری پولکادات نامیده می شود. علت این نامگذاری همانطور که در بالا گفته شد معدنچیانی هستند که برای هشدار اولیه در مورد مونوکسیدکربن و سایر گازهای خطرناکی که می تواند به معدن چیان آسیب برساند یا حتی باعث انفجار مین شود، باخود قناری حمل میکردند. کوساما هم قناری است که به توسعه دهندگان در مورد هرگونه مشکل، خطرات و آسیب پذیری در کدی که در حال ساخت آن هستند هشدار می دهد.

با توجه به اینکه کوساما پسر عموی وحشی پولکادات نیز خوانده می شود دور از ذهن نیست که هرج و مرج در کوساما وجود داشته باشد. وجود این هرج و مرج باعث مشود هیچ قولی در هنگام ساختن بر روی کوساما وجود نداشته باشد.

همه هشدارها به این دلیل است که اگرچه کوساما بر اساس همان کد پولکادات ساخته شده است، اما این یک نسخه بدون حساب رسی است که قصد دارد به عنوان یک محیط توسعه برای آزمایش ویژگی های جدید قبل از راه اندازی آن ها در پولکادات عمل کند. این بدان معنی است که کد موجود در کوساما می تواند شکسته شود و یا دارای آسیب پذیری باشد. که به توسعه دهندگان این فرصت را می دهد تا با کد و ویژگی های جدید بازی کنند و حتی برای برجسته کردن مسائل، چیزهایی را خراب کنند. پس از آزمایش و بهینه سازی کد، می تواند به پولکادات منتقل شود.

ذکر این نکته مهم است که کوساما یک شبکه بلاک چین واقعی است، و فقط یک شبکه آزمایشی نیست. حکمرانی و رمزگذاری خاص خود را دارد و به عنوان دائو عمل می کند. تیم هایی که به دنبال پیشرفت سریع در توسعه خود هستند، کوساما را انتخاب می کنند و بعداً با داشتن پروژه ای که بالغ تر باشد، می توانند به پولکادات بروند. کوساما برای بعضی از تیم ها شرایطی دارد که در مقایسه با پولکادات برای پروژه آن ها مناسب تر است.

به طور خلاصه، کوساما یک محیط توسعه است که مقدار مشخصیKSM دارد. کوساما شبکه توسعه ای است که ویژگی های جدید پولکادات در آن آزمایش و تکمیل می شود، و محیطی برای توسعه سریع و نوآوری است.

نقش کاربران در شبکه ارز کوساما چیست:

کاربران می توانند به روش های مختلفی مانند مشارکت در پولکادات در شبکه کوساما شرکت کنند.

سازندگان کسانی هستند که در حال ایجاد پاراچین ها، پل، پاراترد ها و سایر ویژگی های شبکه هستند. در اصل این تیم های توسعه دهنده، توسعه دهندگان منفرد هستند.

مزایای شبکه کوساما:

 • از آنجا که کوساما از کد پولکادات استفاده می کند، توسعه دهندگان تقریباً همان تجربه ساخت و ساز در پولکادات را دارند.
 • توسعه کوساما بسیار سریع تر از پولکادات است.
 • پس از ساخت، پروژه ها به راحتی به پولکادات منتقل می شوند.
 • احتمالا استقرار در کوساما بسیار ارزان تر پولکادات است.

نگهدارنده های شبکه ارز کوساما چیست:

کوساما برای حفظ شبکه خود از همان مجموعه بازیگران پولکادات استفاده می کند. این بازیگران شامل معرفی کنندگان، سازندگان، اعتبارسنج ها و بازیگران حاکمیت هستند. مجموعه متنوع برای اطمینان از امنیت، ثبات و تکامل شبکه با هم کار می کنند.

 • معرفی کنندگان:

روندها با معرفی کنندگان آغاز می شود، نقش آن ها انتخاب اعتبار سنج هایی است که به درستی عمل کنند و معتبر باقی بمانند. نام آوران می توانند هر کسی باشند و با علائم مختص خود به اعتبار سنجی که انتخاب می کنند، رای دهند. در عوض بخشی از پاداش بلوک شده توسط اعتبار سنجی که به آن رای داده اند را دریافت می کنند.

 • سازندگان:

سازندگان وظیفه دارند بلوک هایی را که حاوی جدیدترین معاملات هستند در پاراچین ها ایجاد کنند. سپس اعتبارسنج ها به طور مشترک تصمیم می گیرند که کدام یک از این بلوک ها دقیق ترین حالت وضعیت پاراچین است و سپس آن بلوک ها را به زنجیره رله اضافه می کنند. برای اتصال پاراچین به زنجیره رله، لازم است که سازنده ها KSM را در معرض خطر قرار دهند.

 • اعتبار سنج ها:

اعتبار سنج ها مسئولیت حفظ شبکه را با افزودن بلوک های جدید و دستیابی به توافق با اعتبار سنج های دیگر بر عهده دارند. در ازای تلاششان تحت سیستم اثبات سهام پاداش می گیرند، اما اگرآثارمخرب داشته باشند و موجب ضرر شبکه شوند، جریمه می شوند. لازم به ذکر است اعتبارسنج ها هر 24 ساعت از نو انتخاب می شوند.

 • بازیگران حاکمیت:

مجموعه سوم بازیگران حاکمیت هستند. این گروه اساساً کوساما را به آینده هدایت می کند و با رأی موافق یا مخالف چگونگی تغییرات پروتکل و سازمان را تعیین می کند. هر کسی با حداقل تعداد KSM قادر به ارائه پیشنهاداتی برای تغییر است. هر 8 روز یک بار رای گیری در مورد پیشنهاد برتر انجام می شود.

بیشتر بخوانید: از سبک‌های معاملاتی در بازارهای مالی چه می‌دانید؟

انواع حاکمیت در کوساما :

روند حاکمیت در کوساما سه دسته است.

 • اتاق رفراندوم:

 گروهی از دارندگان KSM است كه پیشنهادات تغییر را ارائه می دهند همچنین به اعضای شورا رأی می دهند و می توانند برای عضویت در شورا درخواست دهند.

 • شورا:

این شورا از 13 عضو تشکیل شده است که به نمایندگی از اعضای کوساما انتخاب می شوند. برای تعیین اعضای شورا هر 24 ساعت یک رای گیری انجام می شود. شورا مسئول انتخاب کمیته فنی وهمه پرسی است.

 • کمیته فنی:

همانطور که ذکر شد کمیته فنی توسط شورا انتخاب می شود و شامل تیم های توسعه دهنده است همچنین تعیین می کند که هر پیشنهاد چقدر حیاتی است و سپس با شورا تصمیم می گیرند.

روند حاکمیت کوساما:

روند حاکمیت می تواند با هر یک از سه مورد گفته شده در بالا آغاز شود. اتاق رفراندوم پیشنهادات عمومی ارائه می دهد، شورا پیشنهادات خود را ارائه می دهد و کمیته فنی قادر به ارائه پیشنهادات اضطراری است. هر سه می توانند به طور بالقوه منجر به تغییر در پروتکل کوساما شوند.

جنبه اصلی حاکمیت همه پرسی است و امکان رای گیری در مورد ایجاد یا عدم تغییر در پروتکل را فراهم می کند. تغییراتی ازجمله تغییر پارامترهای شبکه، ثبت یا لغو ثبت یک پاراچین، رأی دادن به بودجه یک پروژه از خزانه داری و بسیاری موارد دیگر از طریق همه پرسی انجام می شود.

در همه پرسی پیشنهادی که با بیشترین سهام حمایت می شود، پیشنهاد برتر است و به یک همه پرسی تبدیل می شود. پیشنهاد برتر بین پیشنهادهای عمومی و پیشنهادهای شورا متناوب خواهد بود به طوری که هیچ یک از آن ها برتری پیدا نمی کنند. پس از اینکه یک پیشنهاد به رفراندوم تبدیل شد، هر کسی که دارای سهام KSM باشد، می تواند رأی موافق یا مخالف بدهد. در صورت تصویب در همه پرسی، پس از 8 روز انتظار اجرا می شود.

کوساما از مفهوم جدیدی در رأی گیری استفاده می کند که به عنوان تعدیل حد نصاب انطباق شناخته می شود. همچنین تصویب پیشنهاد را با توجه به تعداد رأی دهندگان واقعی و این که کدام گروه حکومتی پیشنهاد را ارائه داده، شرایط را آسان یا دشوارتر می کند. به طور خلاصه، هنگامی که میزان مشارکت پایین است برای رد یک پیشنهاد رای اکثریت فوق العاده لازم است. این بدان معناست که باید آستانه پایین تری از آرا را کسب کنید، اما هرچه میزان مشارکت به 100٪ نزدیک شود، به اکثریت شرایط آسان تر می شود.

پاراچین ها و پاراترد ها:

پاراچین ها و پاراتردها تفاوت اندکی با یکدیگر دارند. در واقع امکان تبدیل شدن هرکدام به دیگری وجود دارد. در واقع زنجیره های موازی که در بالا گفته شد و پاراچین نامیده شد زنجیره های بلوکی ساده ای هستند. این زنجیره ها برای تامین امنیت خود به لایه صفر وابسته هستند.

همکاران مسئول حفظ کلیه اطلاعات پاراچین و ایجاد بلوک های جدید هستند. هر پاراچین به اسلات مخصوص خود نیاز دارد و پیش بینی می شود که یک زنجیره رله بتواند بین 50 تا 100 پاراچین داشته باشد. هر پاراچین از طریق یک فرآیند حراج به دست می آید.

پاراترید ها با پاراچین در برخی موارد تفاوت دارند. به دلیل ثابت بودن پاراتریدها، نمیتوان پاراتریدها را از طریق حراج خریداری کرد. پیش بینی می شود که خرید پاراتردها بسیار ارزان باشد اما در دراز مدت قیمت آنها امکان افزایش دارد. زیرا برای هر بلوک جدید تولید شده در رله زنجیره ای مشمول هزینه هایی می شود.

تاریخچه قیمت توکن ارز کوساما چیست:

KSM توکن کوساما است و قبل از توکن DOT در دسامبر 2019 با قیمت 1.71 دلار معاملات خود را آغاز کرده است. در سال 2020 قیمت این توکن به 1.20 دلار رسید. درابتدای فوریه پس از جهش بین 1 تا 1.20 دلار، شروع به افزایش کرد و این صعود به طور مرتب ادامه داشت و در تاریخ 18 مه 2021 به بالاترین رقم خود یعنی 621.71 دلار رسید.

چه چیزی باعث منحصر به‌ فرد شدن کوساما می شود؟

ارز کوساما چیست

کوساما با سیستم عامل‌های بلاکچین متفاوت است. زیرا برای توسعه ‌دهندگانی ایجاد شده است که می‌خواهند پروژه‌های جسورانه و جاه طلبانه را با سرعت گسترش دهند.

این پروژه روی یک طرح چند زنجیره‌ای (مولتی چین)، ناهمگن خرد شده که از یک سیستم اجماع معروف اثبات سهام (NPoS) استفاده مس کند. یک مکانیزم اجماع جایگزین برای طرح اثبات کار فشرده انرژی (POW) که توسط چندین بلاک چین دیگراستفاده شده است. شما می توانید بدون به روزرسانی‌های سریع، فورک را روی زنجیره انجام داده و از طریق عبور پیام در زنجیره متقابل (XCMP) پشتیبانی شوید تا ارتباط با سایر پاراچین‌های شبکه کوساما ممکن شود.

کوساما مانند پولکادات، از قابلیت‌های حاکم بر زنجیره برخوردار است. این حاکمیت زنجیره‌ای غیرمتمرکز و بدون مجوز، به کسی که دارای ارز کوساما یا رمز پاراچین است اجازه می‌دهد تا در مورد پیشنهادات مربوطه خود رای گیری کند. این امر موجب تغییر در پروتکل می شود.

KSM در آینده تا کجا رشد خواهد داشت؟

اگر اخبار امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) را دنبال کرده باشید، می دانید که قیمت کنونی کوساما و پولکادوت، بسیار کمتر از پتانسیل آن ها است. با مشاهده سرمایه های عظیم بازار در سال 2017/2018 حتی اگر قوانین بسیار کمی وجود داشته باشد، دیفای در حال ایجاد پذیرش گسترده ارز رمزنگاری می شود.

بیشتر دنیا هنوز در مورد چگونگی مرکزی دیفای در رمزنگاری در تاریکی است، اما در واقع آنچه بیت کوین برای آن ساخته شده است، امور مالی غیرمتمرکز آینده رمز ارزها و بلاکچین است.

بلاکچین در دیفای آغاز شد. بیت کوین چیزی را شروع کرد که اکنون درحال شتاب گرفتن است. فناوری بلاکچین اکنون به مرحله توسعه ای رسیده است که در آن دسترسی سیستم عامل ها برای مقیاس گذاری دیفای وجود دارد. کوساما و پولکادات در بسیاری از این پیشرفت های جدید نقش مهمی خواهند داشت زیرا مقیاس پروژه ها آسان تر و به اندازه مورد نیاز برای کنترل واقعی دیفای جهانی رشد می کنند.

نگاهی به کل اکوسیستم پولکادات، کوساما و پروژه هایی که در حال ساخت این فناوری هستند بیندازید به راحتی می توانید رشد بسیار متفاوت از حدس و گمان های سال 2017 و 2018 را ببینید، بسیار سنجیده و واقع بینانه است. در حال حاضر ما در مرحله مشابه اواخر سال 2016 و اوایل سال 2017 هستیم که سرمایه گذاری اتریوم آسان بود. در آن زمان همه در شبکه اتریوم کار می کردند و هر کسی که با ارز دیجیتال آشنا بود می دانست که با شروع پروژه ها تقاضا برای ETH سر به فلک می کشد.

اکنون پولکادات و کوساما در یک مکان مشابه قرار دارند. اما با دیفای، موارد استفاده بسیار واقعی‌تر می شود. این پروژه های جذاب در حال جلب توجه هستند و هنگام استفاده به همان اندازه عالی هستند و حتی بیشتر از اتریوم مفید واقع می شوند.

نتیجه گیری:

در این مقاله به طور کامل آموختیم که ارز کوساما چیست . لازم است بدانید که بعد از موفقیت در حراج توکن ها قفل میشود و تا زمانی که از شبکه استفاده کنید این توکن ها امکان ترید یا استیک را نخواهند داشت. با اتمام زمان اجاره توکن ها آزاد میشود و امکان برداشت وجود دارد. کوساما به پروژه های بسیاریاین امکان را میدهد تا قبل از ورود به پولکادات اشتباهات و کاستی‌های خود را متوجه شده و با پروژه کامل تری وارد پولکادات شوند. اما بسیاری از پروژه ها بعد از تکمیل به کار در کوساما ادامه میدهند. علت این امر سهولت استفاده از کوساماست.

برای افزودن نظر وارد شوید . . .
ورود ثبت نام

فهرست مطالب