عرضه اولیه ارزهای دیجیتال ICO چیست؟

به نظر شما در دنیای ارز دیجیتال هم اسپانسر وجود دارد؟ در واقع میتوان این پرسش را اینگونه مطرح کرد که آیا میدانید ICO چیست؟ یکی از موارد جالبی که طی چند سال اخیر زیاد مشاهده شده است، موضوع اسپانسر است. اکثریت بیزینس ها، کارخانه ها و حتی برنامه های تلوزیونی به یک اسپانسر برای تامین سرمایه اولیه احتیاج دارند تا بتوانند به سود و پیشرفت مورد نظر دست یابند. اسپانسر ها با حمایت مالی یک سیستم علاوه بر سرمایه گذاری، تبلیغات گسترده ای برای بیزینس خود انجام می دهند.

برای مثال:

بانک ملت اسپانسر یک برنامه تلوزیونی می شود، علاوه بر این که برنامه را از نظر مالی حمایت می کند، تبلیغات گسترده ای برای سیستم خود انجام می دهد.

در پاسخ به دو پرسش ابتدای متن که اسپانسری در دنیای ارز یجیتال وجود داردو و ICO چیست باید بکوییم بله وجود دارد و به آن ICO می گویند. ICO که سرمایه پروژه های کریپتو را تامین می کنند. با ما همراه باشید تا با این موضوع جذاب بیشتر آشنا شویم.

 ICO چیست؟

ICOچیست

شرکتی که به دنبال جمع آوری سرمایه برای ایجاد ارز، برنامه یا سرویس جدید است،ICO را به عنوان راهی برای جمع آوری سرمایه راه اندازی می کند. در واقع اگر بخواهیم بگوییم ICO چیست در کوتاه ترین تعریف ICO معادل صنعت ارز دیجیتال (IPO) است.

سرمایه گذاران علاقه مند می توانند از این پیشنهاد استفاده کنند و رمز ارز جدید ارائه شده توسط شرکت را دریافت کنند. ممکن است این ارز دیجیتال در استفاده از محصول یا خدماتی که شرکت ارائه می دهد، موثر باشد یا فقط نمایانگر ارزی در شرکت یا پروژه باشد.

بیشتر بخوانید: تحلیل فاندامنتال چیست؟شاخص های تحلیل در بازر کریپتو کدامند؟

تاریخچه ICO چیست:

در سال 2014 ویتالیک بوترین به همراه توسعه ‌دهندگان پروژه اتریوم، از طریق یک ICO سرمایه مورد نیازشان را جمع‌آوری کردند. از آن زمان تاکنون، برای راه‌اندازی یک پروژه در فضای بلاک چین و کریپتوکارنسی از ICO استفاده می شود. در سال 2017، از ICO استقبال بسیاری شد به طوری که پروژه های متعددی از آن استفاده کردند.

ویژگی های کلیدی ICO چیست:

 • استارتاپ هایی که مایل به ارائه محصولات و خدمات هستند، از (ICO) به عنوان یک روش محبوب برای جمع آوری کمک مالی استفاده می کنند.
 • (ICO) معمولاً در ارز دیجیتال و فضای بلاکچین کاربرد دارد.
 • ICO  ها مشابه سهام هستند، اما گاهی اوقات برای یک سرویس نرم افزاری یا کالای ارائه شده هم کاربرد دارند.
 • برخی از ICO ها مزایای قابل توجهی برای سرمایه گذاران داشته اند.
 • برای شرکت درICO ، ابتدا باید ارز دیجیتال خریداری کرد و درک اساسی در مورد نحوه استفاده از کیف پول و مبادلات ارز ها داشت.
 • در بیشتر موارد، نظارت کاملی بر ICO وجود ندارد، به همین خاطر، سرمایه‌گذاران باید هنگام تحقیق و سرمایه گذاری از احتیاط و دقت بالایی برخوردار باشند.

 (ICO) چگونه کار می کند؟

معمولاً هنگامی که یک شرکت مبتنی بر ارز دیجیتال می خواهد از طریق ICO سرمایه جمع کند، وایت پیپر ایجاد می کند تا موارد زیر را مشخص کند:

 • چه نیازی را برآورده می کند
 • پروژه در چه زمینه ای است
 • میزان سرمایه مورد نیاز چقدر است
 • فعالیت ICO چه مدت ادامه دارد
 • چه نوع سرمایه ای نیاز دارد

علاقه مندان و حامیان پروژه، می توانند در طول کمپین ICO ارز مختص پروژه را خریداری کنند. این ارز ها به عنوان سهام شرکتی است که هنگام عرضه سهام به سرمایه گذاران فروخته شده است. اگر سرمایه جمع شده حداقل بودجه مورد نیاز شرکت را تأمین نکند، ممکن است پول به پشتیبانان برگردانده شود. در این شرایط،ICO  ناموفق ارزیابی می شود.

در صورت تأمین نیازهای مالی در بازه زمانی مشخص، سرمایه جمع شده برای پیگیری اهداف پروژه هزینه می شود. اگر قوانین خاصی برای ICO ها تنظیم نشده باشد، کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) می‌تواند دخالت کرده و چهارچوب‌هایی رو تنظیم کند.

به عنوان مثال:

سازنده تلگرام در سال 2018 و 2019، مبلغ 1.7 میلیارد دلار در یک ICO جمع آوری کرد، اما SEC اقدام فوری انجام داد و به دلیل ادعای فعالیت غیرقانونی از سوی تیم توسعه، دستور بازداشت موقت را به دست آورد. در مارس 2020، دادگاه ناحیه جنوبی نیویورک دستور موقت داد و تلگرام مجبور شد 1.2 میلیارد دلار به سرمایه گذاران بازگرداند و 18.5 میلیون دلار جریمه مدنی بپردازد.

انواع ICO

 • ICO خصوصی:

در ICO خصوصی، فقط تعداد محدودی از سرمایه گذاران می توانند شرکت کنند. به طور دقیق تر، فقط سرمایه‌گذاران معتبر (موسسات مالی و افراد با ارزش خالص بالای دارایی‌ها) می‌توانند در ICO های خصوصی شرکت کنند. لازم به ذکر است در ICO خصوصی، شرکت‌ها می تواند حداقل مقدار سرمایه گذاری را تعیین کند.

 • ICO عمومی:

نوعی سرمایه گذاری جمعی و دموکراتیک است که عموم مردم را هدف قرار می دهد. زیرا تقریباً هرکس می تواند به یک سرمایه گذار تبدیل شود. به دلیل نگرانی های نظارتی، ICO  خصوصی در مقایسه با ICO عمومی به گزینه مناسب تری تبدیل می شوند.

میزان سرمایه جمع آوری شده توسط ICOها در سال 2017، بیش از 7 میلیارد دلاربوده است. در سال 2018، این رقم تقریباً دو برابر شد. بزرگترین ICO تاکنون توسط تلگرام، ارائه دهنده خدمات پیام رسانی فوری، اجرا شده است. طی یک ICO خصوصی، یک شرکت ثبت شده در انگلیس بیش از 1.7 میلیارد دلار درآمد کسب کرد. ظهور ارزهای دیجیتال و فناوری بلاکچین به افزایش محبوبیت ICO کمک می کند.

نکات ویژه ای درباره (ICO):

سرمایه گذارانی که قصد خرید ICO را دارند ابتدا باید به طور گسترده تری با فضای ارزهای دیجیتال آشنا شوند. به طور معمول سرمایه گذاران از ارزهایی که قبلا تهیه کرده اند در ICO ها سرمایه گذاری میکنند. درواقع یک سرمایه گذار ICO باید قبلاً یک کیف پول ارز دیجیتال برای ارزی مانند بیت کوین یا اتریوم و... تنظیم کرده باشد.

چگونه می توان درICO شرکت کرد

بهترین کاری که یک سرمایه گذارعلاقه مند می تواند انجام دهد مطالعه آنلاین پروژه های جدید ICO ها است. فضا های آنلاین متعددی وجود دارند که سرمایه گذاران برای بحث در مورد فرصت های جدید در آن شرکت می کنند. ICO ها در سایت های اختصاصی موجود جمع می شوند و سرمایه گذاران می توانند ICOهای جدید را کشف کرده و پیشنهادات مختلف را با یکدیگر مقایسه کنند.

 (ICO) در مقابل (IPO)

شرکت های سنتی ازچند روش برای جمع آوری بودجه لازم برای توسعه و گسترش استفاده می کنند. یک شرکت می تواند با حضور مالکین اصلی فعالیت های کوچک را آغازکند و با توجه به میزان سودش رشد کند. اما ممکن است جمع آوری بودجه زمان بر شود. شرکت ها می توانند برای پشتیبانی زودهنگام به سرمایه گذاران خارجی مراجعه کنند و در مدتی کوتاه سرمایه را فراهم کنند. اما معمولاً باید بخشی از سهام مالکیت را اهدا کنند.

روش دیگر عمومی شدن است. در این روش با فروش سهام از طریق IPO از سرمایه گذاران پول کسب می کند. IPO صرفاً با سرمایه گذاران معامله می کند، اما ICO  ممکن است با حامیانی که مایل به سرمایه گذاری در یک پروژه جدید هستند معامله کند. ICO با سرمایه گذاری جمعی تفاوت دارد زیرا حامیان ICO با توجه به بازگشت احتمالی سرمایه خود انگیزه می‌گیرند، بنابراین ICO به عنوان میزان فروش شناخته می شود.

ICOچیست

دو تفاوت اصلی IPO و ICO چیست

 ICO و IPO دو تفاوت ساختاری مهم با یکیدیگر دارند:

1- می توان بیان کرد که ICO تقریبا بدون چهارچوب و قوانین خاص هستند و سازمان های دولتی مانند کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) بر آن ها نظارت نمی کنند، بنابراینICO  از نظر ساختار بسیار آزادتر از IPO است.

2-ICO به روش های مختلفی ساخته می شود. در برخی موارد، یک شرکت برای بودجه خود یک هدف یا محدودیت تعیین می کند، به این معنی که قیمت هر توکن فروخته شده در ICO از پیش تعیین شده و عرضه کل توکن ثابت است. در موارد دیگر، یک منبع ثابت از ارز های ICO وجود دارد و توزیع توکن بین سرمایه گذاران به وجوه دریافتی بستگی دارد.

بیشتر بخوانید: ارز استلار (XLM) چیست؟  

مزایا و معایب ICO چیست

در IPO، به ازای سرمایه گذاری سهام شرکت پرداخت می شود. اما در ICO هیچ سهامی وجود ندارد. شرکت هایی که از طریق ICO سرمایه جمع می کنند یک بلاکچین ارز دیجیتال ارائه می دهند. در اکثر موارد، سرمایه گذاران یک توکن رایج مانند بیت کوین یا اتریوم پرداخت می کنند و در ازای آن تعداد متناسبی از توکن های جدید دریافت می کنند.

شایان ذکر است که راه اندازی ICO برای ایجاد توکن یک شرکت آسان است. سرویس های آنلاین موجود امکان تولید ارزهای دیجیتال را در عرض چند ثانیه فراهم می کنند. سرمایه گذاران باید تفاوت سهام و توکن را در نظر بگیرند. زیرا توکن هیچ ارزش ذاتی یا ضمانت قانونی ندارد. مدیران ICO با توجه به شرایط توکن ها را تولید و دریافت می کنند، سپس به سرمایه گذاران منفرد انتقال می دهند و طبق برنامه خود توزیع می کنند.

سرمایه گذاران ICO معمولاً به این امید انگیزه خرید توکن را دارند که این طرح پس از اجرا موفقیت آمیز باشد. اگر این اتفاق واقعاً بیفتد، ارزش توکن هایی که آن ها در طول ICO خریداری کرده اند از قیمت تعیین شده در طول ICO بالاتر خواهد رفت. درنتیجه به سودهای زیادی دست خواهند یافت. مزیت اصلی ICO  پتانسیل بسیار بالا است. بسیار شگفت انگیز است که بدانید ICO بسیاری از سرمایه گذاران را میلیونر کرده است.

به عنوان مثال:

در سال 2017، 435 عدد ICO موفق وجود داشت که هرکدام به طور متوسط ​​12.7 میلیون دلار درآمد کسب کردند. بنابراین، کل مبلغ جمع آوری شده در سال 2017، 5.6 میلیارد دلار بود که 10 پروژه بزرگ را جمع آوری کردند.

مثال های جذاب (ICO)

با بزرگ تر شدن فضای ICO، پروژه‌های بزرگ مبالغ بیشتری راسرمایه گذاری می‌کنند. هنگام ارزیابیICO، می‌توان مقدار سرمایه جمع شده و بازگشت سرمایه را محاسبه کرد.

در سال 2014، ICO اتریوم یک پیشگام اولیه بود و 18 میلیون دلار در یک دوره 42 روزه جمع آوری کرد. اتریوم به دلیل نوآوری های خود در زمینه برنامه های غیرمتمرکز (dApps) برای فضای ICO بسیار مهم است. مبلغ اولین نسخه اتر حدود 0.67 دلار بود و از 24 سپتامبر سال 2020، با قیمت 348.99.6 دلار معامله شد.

در سال 2015، یک ICO دو فاز برای شرکتی به نام Antshares آغاز شد که بعداً با نام تجاری نئو تغییر نام یافت. اولین مرحله ICO در اکتبر 2015 پایان یافت و مرحله دوم تا سپتامبر 2016 ادامه داشت. در این مدت، نئو حدود 4.5 میلیون دلار درآمد کسب کرد. جالب است بدانیم در حالی که از نظر سرمایه، نئو بزرگترین ICO نیست، اما شرایط  استثنایی برای بسیاری از سرمایه گذاران اولیه فراهم کرده است. قیمت نئو در زمان ICO در حدود 0.03 دلار بود و در اوج آن تقریبا 187.40.17 دلار 18 معامله شد.

اخیراً ICO از نظر میزان بودجه جمع آوری شده، به مقادیر قابل توجهی دست یافته است. در مارس 2018 ICO طی یک ماه به پایان رسید و موفق به جمع آوری حدود 320 میلیون دلار شد. پلتفرم ایاس با جمع آوری 4 میلیارد دلار در طول یک ساله  ICO، رکورد دوج کوین را شکست.

سرمایه گذاران به چه مواردی توجه می کنند؟

 • رقبای پروژه
 • اعضای تشکیل دهنده تیم پروژه
 • چگونگی جمع آوری سرمایه
 • هدف پروژه

خطرات ICO

 • بی تجربگی تیم
 • شفافیت محدود
 • خطر تخلیه

نتیجه گیری:

 در این مقاله به توضیح این که ICO چیست، چگونه کار می کند، چه تفاوتهایی با IPO دارد، مزایا و معایب ICO چیست و... پرداختیم. در حال حاضر به علت جدید بودن این پروژه ممکن است طرفداران و رقبای کمی داشته باشد اما می تواند بسیار موثر باشد.

برای ورود به ICO و سرمایه گذاری در آن باید اطلاعات کافی را کسب کنید و تمام جوانب مختلف را بسنجید، مواردی که دانستن آن ها الزامی است را نام بردیم. با در نظر گرفتن موارد ذکر شده می توانید یک سرمایه گذاری بسیار موفق داشته باشید و حتی سود های باور نکردنی دریافت کنید.

برای افزودن نظر وارد شوید . . .
ورود ثبت نام

فهرست مطالب