فومو یا ترس از دست دادن (Fear of missing out) چیست؟

(Fear of missing out) فومو یا ترس از دست دادن به معنی اضطراب برای از دست دادن فرصت ها است. این سبک از اضطراب ناشی از این است که افراد فکر میکنند که زمان بر بودن تصمیمات ممکن است باعث شود تا فرصت های طلایی از میان برود. اگر نتوانید این اضطراب را کنترل کنید ذهن شما را آشفته کرده و بر تصمیمات شما تاثیر مخرب خواهد گذاشت. افرادی که دچار فومو یا ترس از دست دادن می شوند رفتارهای هیجانی از خود نشان می دهند.
 
قطعا افرادی را دیده اید که بدون توجه به اینکه قیمت واقعی یک دارایی دقیقا چقدر است اقدام به خرید یا فروش یک دارایی می کنند. در این صورت بسیاری از دارایی ها در قیمتهای بسیار بالاتر از ارزش واقعیشان خریداری می شود. در این زمان افراد هوشمند سرمایه خود را خارج می کنند درنتیجه قیمت آن سهام پایین آمده و افرادی که در قیمت های بالا خریداری کرده اند ضرر می کنند. برای جلوگیری از ضرر بیشتر به صورت هیجانی اقدام به فروش به قیمت خیلی کمتر می کنند.
یکی از بهترین راه ها برای کنترل فومو مقایسه نکردن خود با سایرین است. تصمیماتی که سایرین می گیرند مثل خرید یک سهام  و سودی که بدست می آورند وابسته به زمان است و نباید صرفا به دلیل اینکه از سایرین عقب نمانید بدون بررسی و هیجانی دارایی خاصی را بخرید.
فومو یا ترس از دست دادن بیشتر بخوانید: معرفی کامل پروژه بیت تورنت

فومو یا ترس از دست دادن چگونه کنترل می شود؟

  • برای خودتان یک جدول معاملاتی ایجاد کنید تا روند فعالیتتان در بازار مشخص باشد. در بسیاری از مواقع با بررسی روند های گذشته میتوانید نقاط قوت و ضعف خود را متوجه شوید و برای بهبود آنها تلاش کنید. وقتی روندهایی مشخص برای فعالیت داشته باشید و استراتژیهای معاملاتی خود را تنظیم کرده باشید کمتر درگیر فومو می شوید.
  • سعی کنید زمانهایی که بهترین بهره وری را دارید پیدا کنید. در زمانهایی که خسته ایم و مغز ما بهره وری کافی را ندارد بیشتر احتمال دارد که درگیر فومو شویم.
  • مدیریت کردن احساسات خود را یاد بگیرید. افرادی که توان مدیریت احساسات خود را دارند کمتر تصمیمات هیجانی می گیرند. چون در زمانی که با هیجانات درگیر می شوید ممکن است غیر منطقی عمل کنید و با تصمیم گیری هیجانی ممکن است دارایی های خود را در خطر قرار دهد.
  • سعی کنید استراتژی مدیریت ریسک را داشته باشید. این کار مانع از درگیری زیاد با فومو می شود.

چگونه از فومو دور بمانیم؟

توجه به برخی از مسائل می تواند شما را از فومو دور کند. برخی از این مسائل عبارتند از:
  • فرصت های موجود در بازار فقط یک بار اتفاق نمی افتند. موقعیت های بازار دائما تغییر میکند و قطعا تکرار می شوند. اگر از یک فرصت بازمانده اید نگران نباشید چون به زودی تکرار خواهد شد.
  • شما تنها فردی نیستید که ضرر کرده اید. بسیاری از افراد در این بازار با ضرر مواجه شده اند. پس احساسات خود را از معاملات حذف کنید و عاقلانه به موضوع بنگرید.
  •  قطعا بارها و بارها شنیده اید که نباید از سرمایه های اساسی خود در بازارهای مالی استفاده کرد. با مبلغی وارد بازار شوید که نیازی به آن ندارید. در این صورت اگر آن را از دست بدهید مشکلات حادی بوجود نخواهد آمد.
  • سعی کنید به جای الگوبرداری از رفتارهای سایرین از تجربیات خود استفاده کنید. وقتی از تجربیات خود و متناسب با وضعیت تصمیم گیری می کنید امکان ضرر کردن بسیار کم می شود.
بیشتر بخوانید: استیبل کوین چیست؟ انواع استیبل کوین کدامند؟

نتیجه گیری:

تا حالا با افرادی مواجه شدین که وقتی یک دارایی رو میخرن بعد از اون قیمت ریزشی میشه یا موقعیت هایی رو دیدین که مثلا افراد برای خریدن یا فروختن دلار جلوی صرافی ها صف میکشن این رفتار ها ریشه در ترس از دست دادن و یا عقب افتادن نسبت به بقیه افراد رو داره و ازونجایی که یک رفتار هیجانی و بدون فکر و تحلیل است. این کار معمولا باعث متضرر شدن افراد میشود. اما راهکارهایی برای کنترل فومو وجود دارد که برخی از آنها در بالا آورده شده است. در ویدیوی بالا به صورت کامل این مورد رو مطرح و راهکارهایی رو ارائه دادیم.
برای افزودن نظر وارد شوید . . .
ورود ثبت نام

فهرست مطالب