فن توکن چیست و چگونه خریداری می‌شود؟

بازار ارزهای دیجیتال (کریپتوکارنسی) بسیار سود ده بوده و هر روز در حال پیشرفت هستند. پروژه‌های متعدد با رویکرد‌ها و اهداف مختلف ایجاد می‌شوند تا چالش‌ها را برطرف نمایند. برخی از این پروژه‌های برای برطرف کردن مشکلات مهم وارد کریپتوکارنسی می‌شوند و بعضی دیگر با کاربرد‌های مختلف دیگر ایجاد می‌شوند. یکی از بخش‌هایی که ارزهای دیجیتال در آن ظهور پیدا کرده، حوزه‌ی سرگرمی بوده، که بسیار مورد توجه قرار گرفته است. توکن‌های این بخش را فن توکن می‌نامند، که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به توکن چیلیز  Chiliz (CHZ) اشاره نمود.  همراهان عزیز کریپتو دریک با ما همراه باشید، تا دراین مقاله به شرح فن توکن‌ها ( توکن‌های هواداری )، و ویژگی‌های آن بپردازیم.


فن توکن چیست
 

فن توکن چیست؟

فن توکن‌ها (Fan Tokens) یا توکن‌های هواداری نوعی از ارزهای دیجیتال هستند. کسانی که این توکن‌ها را خریداری می‌کنند، می‌توانند به امتیاز‌های خاصی از جمله رای دادن و اظهار نظر در رابطه با امور مختلف باشگاه از جمله، پاداش‌ها، طرح‌های جدید و ... دست یابند. به صورت کلی کاربران ارزهای دیجیتال می‌توانند با خرید توکن‌های هواداری حوزه‌های مختلف مانند باشگاه‌های ورزشی، گروه‌های موسیقی و ... در سیستم‌های مورد علاقه خود مشارکت نمایند و در عین حال کسب سود هم داشته باشند.

فن توکن‌ها بر خلاف NFT‌ها بوده و کاملا تعویض پذیر هستند و درست مانند پول نقد یا فیات با کالاهای ورزشی باشگاه و .... قابل مبادله هستند. توکن‌های هواداری ارزهایی هستند، که ارزش خود را از میزان ارزش هواداران برای شرکت در باشگاه و کسب مزایای منحصر به فرد دریافت می‌کنند. یکی از اولین و برجسته‌ترین فن توکن‌ها چیلیز (chz) بوده، و معتقد است که در حوزه بازی و سرگرمی حرف اول را می‌زند. فن توکن‌ها جز نوآوری‌های حوزه بلاکچین هستند، بنابراین انتظار می‌رود که به اوج‌های جدیدی دست یابند.

بیشتر بخوانید: صفر تا صد فایل کوین و پروژه آن

ویژگی‌های Fan Token:

از ویژگی های منحصربه‌فرد فن توکن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •         عرضه به تعداد محدود
 •         اولویت دریافت خدمات و بهر‌ه‌مندی از امکانات باشگاه‌ها برای دارندگان این توکن ها
 •         دارا بودن قدرت حاکمیتی و مشارکت در تصمیم‌گیری‌ها برای صاحبان فن توکن ها
 •         کسب جایزه با حضور، فعالیت، بازی و چت در اپلیکیشن‌هایی مانند  Socios
 •         امکان کسب سود از نوسانات فن توکن‌ها در معاملات
 •         قابلیت تعویض فن توکن‌ها با لباس تیم ورزشی یا خدمات ویژه کلوب هواداری

 

فن توکن‌های چگونه کار می‌کنند؟

طرفداران می‌توانند توکن‌های هواداری را مانند سایر ارزهای دیجیتال معامله کنند، لازم به ذکر است که عملکرد این توکن‌ها و میزان محبوبیتشان می‌تواند در قیمت آن‌ها تاثیرات مستقیمی داشته باشد.

صاحبان توکن‌های هواداری که همان طرفداران یک باشگاه و توکن مختص آن هستند، علاوه بر رای گیری می‌توانند به مشارکت در طراحی بخش‌های تجاری یک باشگاه، شرایط تورها، جوایز و ... بپردازند. این امتیازات موجب می‌شود که هواداران احساس مشارکت بیشتری نسبت به باشگاهی که طرفدار و علاقه‌مند آن هستند داشته باشند، این امر موجب افزایش تعداد طرفداران و محبوبیت بیشتر این باشگاه‌ها می‌شود، زیرا صاحبان فن توکن‌ها علاوه بر دنبال کردن باشگاه خود می‌توانند در تصمیم گیری‌ها شریک شوند، و این امر برای آن‌ها بسیار هیجان انگیز بوده و وفا داری آن‌ها را افزایش می‌دهد.

نحوه خرید فن توکن:

طرفداران برای خرید توکن‌های هواداری از جمله، Chiliz می‌توانند به صرافی مورد نظر خود مراجعه نمایند، اما این توکن‌ها را می‌توان از طریق روش‌های دیگری مثل سایت Socios.com نیز خریداری نمود. برخی از توکن‌های هواداری معروف نیزدر صرافی‌های متمرکز لیست شده‌اند.

همچنین فن توکن‌ها را می‌توان در Chiliz.net معامله کرد.

چیلیز را می‌توان در پلتفرم های، Binance.com، Coinbase Pro،  Huobi Global، KuCoin تهیه کرد.

این توکن‌ها علاوه بر امتیازاتی که در اختیار صاحبانشان قرار می‌دهند، مانند سایر ارزهای دیجیتال امکان تجارت و کسب سود را نیز به وجود می‌آورند.

نحوه شناسایی فن توکن:

به صورت کلی فن توکن‌ها به‌عنوان بخشی از باشگاه‌ها در نظر گرفته می‌شوند، و مانند بقیه‌ی ارزهای دیجیتال مانند اتریوم، آدا و ... به رفع یک مشکل نمی پردازند.

در واقع این توکن‌ها بیشتر بر پایه سرگرم کنندگی استوار هستند.

در این قسمت برخی از فن توکن‌ها نام برده می‌شوند:

 • توکن پلتفرم چیلیز (CHZ)
 • فن توکن باشگاه بارسلونا ($BAR)
 • باشگاه پاری سن ژرمن ($PSG)
 • فن توکن تیم منچستر سیتی ($CITY)
 • توکن طرفداری آ س میلان  .($ACM)
  بیشتر بخوانید: چگونه سیستم و استراتژی معاملاتی شخصی بسازیم؟

چیلیز چیست؟


چیلیز چیست

چیلیز Chiliz (CHZ) به‌عنوان محبوب‌ترین پلتفرم در فن توکن‌ها شناخته شده است، که بلاکچین مختص خود را دارد. همچنین پلتفرم Socios.com را برای طرفداران ایجاد کرد تا با تیم‌ها و باشگاه‌های مورد علاقه خود در تعامل باشند.

توکن CHZ  بر بستر ERC20 در شبکه Chiliz قرار دارد، و توسط بلاک‌چین اتریوم ایمن شده است. چیلیز همچنین به‌عنوان ارز دیجیتال پلتفرم Chiliz و Socios.com فعالیت می‌کند.

هنگامی که طرفداران به پلتفرم Socios.com دسترسی پیدا می‌کنند، شرکای باشگاه پیشنهادی را در رابطه با یک فن توکن  مطرح می‌کنند، هنگامی که قیمت توکن‌ها ثابت شد، قبل از ورود به بازار عادی، در دسترس طرفداران قرار می‌گیرد.

کاربران با خرید این توکن‌ها دارای حق مالکیت می‌شوند و می‌توانند با استفاده از نرم افزارهای تلفن همراه به مشارکت بپردازند.

باشگاه‌ها می‌خواهند از Socios.com به‌عنوان یک استراتژی برای افزایش تعامل هواداران خود در سطح جهانی ( به ویژه در آسیا ) استفاده کنند، Socios.com ارتباط میان باشگاه‌ها و هواداران را به صورت ایمن و شفاف برقرار می‌سازد.

-توکن CHZ موجب فعال شدن پلتفرم  Socios.com  (سایتی که طرفداران می‌توانند از توکن‌ها برای شرکت در نظرسنجی‌ها استفاده کنند و با مشارکت فعال جوایزی کسب کنند)می شود.

-کاربران برای شرکت در فروش اولیه توکن‌های طرفداران، دسترسی به اتاق رختکن، جذب ورودی‌های جدید باشگاه و ... به توکن‌های CHZ نیاز دارند.

- CHZ نقد است و در برخی از صرافی‌های بزرگ مانند Binance، صرافی ترکیه Paribu، Huobi Global و Mercado Bitcoin در آمریکا معامله می‌شود.

آیا باید فن توکن بخرم؟

بازار ارزهای دیجیتال طی چند سال اخیر به صورت جدی خودش را ثابت کرده، و محبوبیت بسیاری به دست آورده است، با این حال سرمایه‌گذاری در این حوزه هنوز پر ریسک تلقی می‌شود.

کریپتوکارنسی بازاری پر نوسان است، اما گزینه‌ی بسیار جذابی برای کسب سود می‌باشد. مزیتی که فن توکن‌ها نسبت به بقیه‌ی ارزهای دیجیتال دارند این است که، قیمتشان در صورت موفقیت تیم بیشتر شده، و در نتیجه باعث افزایش سود می‌شوند.

لازم به ذکر است که برای انجام هر سرمایه‌گذاری، باید ارزش و راه‌حل‌های ارائه شده توسط محصول را با دقت سنجید.

ممکن است فن توکن‌ها (توکن‌های طرفداران) کمتر برای سرمایه‌گذاری انتخاب شوند، و بیشتر به‌عنوان خریدی برای کسب حاکمیت و همچنین مزایای ویژه‌ای باشند که باشگاه‌های ورزشی می‌توانند ارائه دهند.

نتیجه گیری:

 فن توکن‌ها (Fan Tokens)  ارزهای دیجیتالی هستند که به منظور سرگرمی ایجاد شده اند، و صاحبان آن‌ها علاوه بر تجارت می‌توانند از امتیازاتی که در اختیارشان قرار داده می‌شود استفاده کنند. همانطور که بیان شد برخی از این امتیازات عبارتند از:

تخفیف در خرید محصولات، مشارکت در تصمیم‌گیری‌ها، بلیط رایگان برای حضور در رویدادهای مختلف و ...

به صورت کلی فن توکن‌ها برای طرفداران تیم‌های مختلف بسیار مناسب است زیرا علاوه بر مشارکت در موارد مختلف باشگاه می‌توانند به معامله و کسب سود بپردازند.

برای افزودن نظر وارد شوید . . .
ورود ثبت نام

فهرست مطالب