توابع هش (Hash Function) چیست؟

 

هشینگ یا هش کردن به فرایندی گفته می شود که به تولید یک خروجی با اندازه یکسان، از ورودی هایی با اندازه های متغییر اشاره دارد. این فرایند از طریق یکسری فرمول های ریاضیاتی (الگوریتم های هشینگ) که به توابع هش (Hash Function) معروف هستند انجام می پذیرد.

توابع هش

نکته مهمی که باید مد نظر خود قرار دهید این است که عملکرد توابع هش (فرایند هشینگ) با فرایند رمزنگاری متفاوت است. اما در مواردی کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و ما شاهد توابع هش رمزنگاری شده هستیم. برای مثال در هسته رمز ارزها می‌توان ترکیب این دو فرایند را دید. به لطف توابع هشینگ و توابع رمزنگاری، بلاکچین و سایر سیستم‌های توزیع شده توانسته‌اند، به سطح قابل توجهی از یکپارچگی اطلاعات و امنیت داده‌ها دست یابند.

هر دو فرایند هشینگ ساده و یا هشینگ رمزنگاری شده دارای خروجی قطعی و ثابت هستند. به این معنی که تا زمانی که ورودی تغییر نکند الگوریتم هشینگ یک خروجی یکسان تولید می‌کند، که به عنوان هش (Hash) یا دایجست (Digest) شناخته می‌شود.

یکی از نکات جالبی که در مورد توابع و الگوریتم های هش باید بدانید این است که این توابع و الگوریتم ها به صورت یکطرفه طراحی شده اند. به این معنی که شما به راحتی با داشتن ورودی می توانید خروجی را بدست آورید اما با داشتن خروجی شما براحتی نمی‌توانید به ورودی برسید. حتی با صرف زمان بسیار زیاد و در اختیار گرفتن منابع محاسباتی زیاد این فرایند بسیار دشوار خواهد بود. به عبارت دیگه ایجاد خروجی کاملا اسان و سریع است. اما در جهت مخالف تولید ورودی از روی خروجی کاری نسبتا دشوار می باشد. به طور کلی هرچقدر یافتن ورودی با در دست داشتن خروجی سخت تر باشد الگوریتم هش امن تر در نظر گرفته می شود.

بیشتر بخوانید: ارز دیجیتال ترون چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

تابع هش چگونه کار می کند؟

توابع هش با توجه به نوع الگوریتم و ساز و کار خودشان می توانند خروجی هایی با اندازه های مختلف تولید کنند. اما اندازه های خروجی برای هر الگوریتم همیشه یکسان است. مثلا، الگوریتم SHA-256 فقط میتواند یک خروجی (هش ، دایجست) 256 بیتی تولید نماید در حالی که الگوریتم SHA-1 میتواند یک خروجی 160 بیتی تولید نماید.

برای مثال بیایید هش (دایجست) دو کلمه Sinabahiraie.com و sinabahiraie.com را از طریق الگوریتم هش SHA-256 (الگویی که در بیت کوین استفاده می شود) بدست بیاوریم :

دقت کنید در دو ورودی داده شده تنها تفاوتی که وجود دارد بین S ابتدا می باشد که یکی حرف کوچک و دیگری حرف بزرگ است.

خروجی هش برای sinabahiraie.com در تابع هش  SHA-256به صورت زیر است :

16e4e61f9bdb8cbf7d9ed5d55a66ae5a40d8ff2d21030f50cb0c931eb1669f63

خروجی هش برای Sinabahiraie.com  در تابع هش  SHA-256به صورت زیر است :

52c6fcbbbe99579e041426e21317fe0efd0ce1bf9ca2a81a33de8a8082f70fdb

توجه داشته باشید که یک تغییر جزئی (حرف اول) منجر به تغییر کلی خروجی و دریافت یک هش کاملا متفاوت می شود. اما از آنجاییکه ما از یک الگوریتم ثابت (در مثال فوق  SHA-256) استفاده کرده‌ایم در هر دو مورد خروجی دارای یک اندازه یکسان 256 بیتی (64 کاراکتری) است. صرف نظر از اینکه مقدار ورودی هرچه می خواهد یا هر اندازه ای باشد. نکته دیگری که باید مد نظر قرار دهید این است که مهم نیست چند بار از این الگوریتم خروجی بگیریم چرا که به ازای ورودی یکسان همیشه خروجی یکسانی دریافت می‌کنیم.

حال بیایید همین ورودی ها را از طریق الگوریتم هش  SHA-1 اجرا کنیم و نتایج را با هم بررسی کنیم:

خروجی هش برای sinabahiraie.com در تابع هش  SHA-1به صورت زیر است :

d614c4de1c6e5bb0c160abf7fc38065d85fd0170

خروجی هش برای Sinabahiraie.com  در تابع هش  SHA-1به صورت زیر است :

028d125dd2c4a79962c31fad63ae4ff0754e83ee

قابل ذکر است ، که  SHA مخفف کلمات  Secure Hash Algorithms  (الگوریتم های امن هش ) است. الگوریتم‌های امن هش به مجموعه ای از توابع هش رمزنگاری اشاره دارد که شامل گروه‌های الگوریتمی SHA-0 و SHA-1 و همچنین گروه‌های الگوریتمی SHA-2 و SHA-3 است. الگوریتم های SHA-256 و SHA-512 و برخی  دیگر از الگوریتم ها جزو خانواده SHA-2 هستند. در حال حاضر ، فقط گروه های SHA-2 و SHA-3 را میتوان جز الگوریتم های هش ایمن بر شمرد.

چرا هش و توابع هش برای ما مهم هستند؟

توابع هش عادی به صورت متداول دارای موارد استفاده متعدد و گسترده ای هستند. از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- استفاده در فرایند جستجو در پایگاه های داده

2- تجزیه و تحلیل پرونده ها و داده های سنگین و بزرگ (Big Data analyses)

3- مدیریت داده ها و اطلاعات و بسیاری موارد دیگر

4- استفاده در برنامه‌های امنیتی اطلاعات مثل تایید اعتبار پیام،  اثر انگشت دیجیتال، تایید پرداخت و... .

به عنوان مثال وقتی صحبت از بیتکوین می شود توابع هش رمزنگاری در زیرساخت، فرایند استخراج (Mining) و همچنین تولید آدرس ها، کلید های عمومی (Private Keys) و کلید های خصوصی (Private Keys) نقش دارند.

شاید بتوان گفت قدرت واقعی توابع هش و هش ها در زمان  مواجه با حجم زیاد اطلاعات می باشد. چرا که شما براحتی می توانید یک فایل بزرگ و دارای حجم بالای اطلاعات را به عنوان ورودی به یک تابع هش دهید. سپس از خروجی آن استفاده کنید تا به سرعت بتوانید صحت داده ها را بررسی و محاسبه نمایید.  این قابلیت به دلیل خاصیت و ماهیت قطعی بودن توابع هش امکان‌پذیر می شود. چرا که یک ورودی (با هر حجمی) منجر به یک خروجی ساده و متراکم و کم حجم به نام هش می شود. استفاده از این تکنیک ما را از نیاز به ذخیره و به خاطر سپردن مقدار زیادی داده از بین می برد.

یکی از کاربردهای جالب و بسیار مفید توابع هش در زمینه فناوری بلاکچین است. برای مثال در بلاکچین بیت‌کوین عملیات و فرایند های مختلفی وجود دارد که شامل هش کردن می باشند که بیشتر در پروسه استخراج کاربرد دارند. در حقیقت می‌توان گفت که تقریبا تمامی پروتکل‌های ارزهای رمز نگاری شده (Cryptocurrency) برای ایجاد پیوند بین داده‌ها، فشرده کردن تراکنش‌ها (در جهت مدیریت حافظه و کاهش حجم داده‌ها)، افزودن داده‌ها به بلاک‌ها و ایجاد پیوند بین بلاک ها (ایجاد زنجیره ای از بلاک‌ها که به بلاکچین معروف است) نقشی اساسی و موثر را بر عهده دارند.

بیشتر بخوانید: ارز کوساما چیست و چه تفاوتهایی با پولکادات دارد؟

توابع هش رمزنگاری:

در قسمت‌های بالا گفتیم که یک تابع هش رمزنگاری شده همان تابع هش معمولی است که از تکنیک‌های رمزنگاری برای بالاتر بردن امنیت استفاده می‌نماید. به صورت کلی برای بدست آوردن ورودی یک تابع از روی خروجی آن (به اصطلاح شکستن و نفوذ به یک تابع) نیاز به تلاش های بسیار زیادی است. برای اینکه یک شخص بتواند از انتها به ابتدای فرایند برود در واقع بتواند فرایند هش نگاری را برگرداند یعنی با داشتن یک خروجی مشخص ورودی را محاسبه کند.برای این کار باید با استفاده از فرایند زمان بر آزمون و خطا، تلاش کند ورودی های مختلف را به تابع هش بدهد تا مقدار خروجی بدست آمده برابر با خروجی مشخص خودش شود. فرآیند ذکر شده می تواند بسیار زمان بر و نیازمند توان محاسباتی بسیار بالایی باشد.

اگر چه باید به یک نکته نیز توجه داشت که ممکن است ما به ازای دو ورودی متفاوت یک خروجی یکسان داشته باشیم که اصطلاحا به آن collision می‌گوییم. از نظر فنی ، یک تابع هش رمزنگاری باید دارای سه ویژگی باشد که بتوان آن را ایمن در نظر گرفت ، که در زیر به بررسی آنها می پردازیم:

  • Collision Resistance:

همانطور که بیان شد، Collision (برخورد) زمانی رخ می‌دهد که ورودی‌های متفاوت و متمایز دارای خروجی هش دقیقا یکسانی با یکدیگر باشند. بنابراین میتوان گفت توابع هش در برابر Collision مقاوم هستند تا زمانی که بتوان یک مثال نقض برای آن ها پیدا کرد. یعنی بتوان حداقل دو ورودی متفاوت را پیدا کرد که دارای خروجی یکسانی باشند. توجه داشته باشید که Collision برای همه توابع هش وجود دارد اما چرا ورودی‌های احتمالی بینهایت هستند ولی خروجی توابع ممکن است دارای محدودیت هایی باشد. به عبارت دیگر می‌توان گفت یک تابع هش در برابر Collision زمانی مقاوم است که پیدا کردن دو ورودی متمایز با خروجی یکسان میلیون‌ها سال زمان برای محاسبات نیاز دارد.

بنابراین علی رغم اینکه شاید بتوان گفت هیچ تابع هش وجود ندارد که بدون Collision باشد. اما برخی از آنها به اندازه کافی قوی و در برابر Collision مقاوم هستند. برای مثال الگوریتم هش مورد استفاده در بیتکوین به نام SHA-256. در میان الگوریتم های مختلف خانواده SHA، گروه های SHA-0 و SHA-1 دیگر ایمن نیستند چراکه Collision برای آنها پیدا شده است.  به عبارت دیگر ورودی های متمایزی که دارای خروجی یکسانی هستند. اما در حال حاضر، گروه های SHA-2 و SHA-3 در برابر Collision مقاوم در نظر گرفته می شوند.

  • Preimage Resistance :

خاصیت Preimage Resistance  را میتوان مربوط به مفهوم توابع یک طرفه  دانست. میتوان مفهوم آن را اینگونه برداشت کرد که نتوان یک ورودی خاص را پیدا کرد که دارای خروجی مشخصی باشد. در واقع اگر نتوانیم یک ورودی را پیدا کنیم که بعد از فرایند هش گیری تبدیل به آن خروجی مشخص و مد نظر ما شود.

توجه داشته باشید مفهوم Preimage Resistance با مفهوم Collision Resistance کاملا متفاوت است. در این حالت شخص متهاجم در یک حمله سعی دارد یک ورودی خاص را حدس بزند و شناسایی کند که یک خروجی مشخص را تولید کند. اما مهم نیست که از کدام ورودی ها استفاده کرده است. ویژگی Preimage Resistance برای محافظت از داده ها بسیار مهم و ضروری است، چرا که یک هش ساده از یک پیام ، بدون نیاز به افشای اطلاعات درون پیام میتواند صحت آن را اثبات نماید. در استفاده عملی از این قابلیت می‌توان به استفاده توسط ارائه دهندگان خدمات وب اشاره کرد که هش‌های تولید شده از رمزهای عبور کاربران را به جای خود رمزهای عبور آنان ذخیره کرده و استفاده می‌نمایند.

Second-preimage resistance :

برای ساده سازی میتوانیم بگوییم که Second-preimage resistance در جایی بین دو ویژگی دیگر قرار دارد. حمله Second-preimage در زمانی رخ می دهد که با داشتن یک خروجی مشخص سعی در شناسایی یک ورودی داشته باشد که همان خروجی را بدست آورد. حمله Second-preimage با هدف یافتن یک Collision صورت می‌گیرد. اما به جای آنکه سعی در شناسایی دو ورودی تصادفی که دارای هش یکسان باشند تلاش خود را برای یافتن ورودی می کند که دارای هش یکسان  مطابق با هش موجود تولید شده توسط ورودی دیگری می کند. بنابراین می توان گفت یک تابع هش که در برابر Collision ها مقاوم باشد در برابر Second-preimage نیز مقاوم است.

با این حال ، هنوز هم می توان یک حمله preimage را به عملکرد collision-resistant انجام داد زیرا این امر به معنای یافتن یک ورودی واحد از یک خروجی است.

توابع هش

کاربرد توابع هش در بحث استخراج رمزارزها (Mining) :

برای بررسی بهتر این موضوع اگر فرایند استخراج بیتکوین را مد نظر قرار دهید ماینرها باید مراحل زیادی را برای تولید یک بلاک (به اصلاح استخراج یا ماین یک بلاک) انجام دهند. این مراحل شامل استفاده از توابع هش نیز می شود.پ از جمله این مراحل می‌توان به بررسی مانده والت‌ها، اتصال و پیوند دادن ورودی و خروجی تراکنش‌ها، ثبت اطلاعات درون بلاک جهت ساخت درخت مرکل و… اشاره کرد. شاید بتوان گفت که یکی از علل اصلی امنیت بالای اطلاعات ثبت شده در بلاکچین استفاده بی‌شمار ماینرها از توابع هش برای ایجاد بلاک‌های جدید و ثبت اطلاعات درون آنان می‌باشد.

برای مثال اگر یک ماینر خواهان ایجاد هش بلاک جدید که در دست دارد باشد نیازمند بررسی ورودی های بسیاری است. در واقع ماینر‌ها در صورتی قادر به اعتبار سنجی بلا‌ های خود (برای تولید بلاک‌های جدید) هستند که یک هش خروجی برای بلاک نامزد جدید را تولید کنند. این هش باید تعداد مشخصی صفر در ابتدای خود داشته باشد. در واقع آنقدر باید فرایند هش‌گیری را به ازای ورودی های مختلف تکرار نمایند که به تعداد صفر های مشخص شده دست بیایند. تعداد این صفرها برای ما همان سختی شبکه ( Difficulty ) می‌باشد، درنتیجه هر چه تعداد صفرها بیستر فرآیند هش گیری دشوار تر است. در کل سختی شبکه وابسته به هش ریت کل شبکه است.

در شبکه بیت کوین هش ریت میزان مصرف انرژی رایانه در استخراج بیت کوین است. اگر میزان هش‌ریت شبکه افزایش یابد پروتکل بیت‌کوین به طور خودکار سختی استراج را تنظیم می‌کند، تا میانگین لازم برای استخراج یک بلوک نزدیک به همان 10 دقیق باقی بماند. در طرف مقابل اگر چند ماینر تصمیم به توقف استخراج بگیرند و این کار آنان باعث کاهش قابل توجه میزان  هش شود، سختی شبکه مجددا تنظیم می‌شود. درنتیجه که فرایند هش گیری و یا همان استخراج ساده‌تر شود که همان متوسط زمانی تولید هر بلاک در 10 دقیقه حفظ شود.

نکته دیگری که باید مد نظر قرار دهید این است که با توجه به اینکه این امکان وجود دارد که ماینر‌ها ورودی‌های متفاوتی پیدا کنند که در ابتدای آنها تعداد مشخصی صفر باشد. پس برای استخراج یا تولید یک بلاک کافیست که فقط یکی از آنها را پیدا کنید. با توجه به اینکه فرایند استخراج بلاک‌ها در بلاکچین بیت‌کوین فرایندی پرهزینه می‌باشد ماینر‌ها دلیلی برای تقلب نمی‌بینند چرا که این امر باعث خسارت مالی بسیار زیادی می‌شود. ذکر این نکته هم ضروری می‌باشد که هرچقدر تعداد ماینرها بیشتر شود امنیت شبکه بالاتر می‌رود چرا که به توزیع شدگی و عدم تمرکز آن کمک بیشتری می‌کند.

بیشتر بخوانید: ارز استلار (XLM) چیست و چه تفاوتهایی با ریپل دارد؟

جمع بندی:

در این که توابع هش یکی از مهمترین و کاربردی ترین ابزار در علوم رایانه‌ای هستند تردید و یا شکی وجود ندارد و می‌توان نقطه قوت آنان را در مواجه با حجم عظیمی از داده‌ها دانست. لازم به ذکر است کاربردی بودن آن زمانی مشخص میشود که فرایند هش کردن با رمزنگاری ترکیب شود.

الگورتیم های هش می توانند بسیار متنوع باشند. این الگوریتم ها می توانند امنیت و بررسی صحت اطلاعات را به روش های مختلفی انجام دهند. به همین دلیل می توان گفت توابع هش رمزنگاری شده جزو اصلی زیرساخت ارزهای رمزپایه هستند و شناخت مکانیزم آن برای ما بسیار مفید است.

برای افزودن نظر وارد شوید . . .
ورود ثبت نام

فهرست مطالب