خالق بیتکوین مشخص شد!

در دادگاهی در آمریکا، یک دانشمند کامپیوتر استرالیایی مدعی است خالق بیتکوین می باشد. این دادگاه شخص مذکور را به پرداخت 100 میلیون دلار غرامت محکوم کرد. هیئت منصفه دادگاه فدرال میامی پس از حدود سه هفته محاکمه، حدود یک هفته طول کشید تا حکم روز دوشنبه را صادر کنند. هیئت منصفه اکثر ادعاها علیه کریگ رایت را رد کرد و نتیجه احتمالاً بحث در مورد اینکه آیا رایت خالق افسانه ای ارز همتا به همتا، ساتوشی ناکاموتو است، حل نخواهد کرد.

برادر دیو کلیمن، کارشناس امنیت رایانه که در سال 2013 درگذشت، ادعا کرد که مرد فقید فلوریدا با رایت برای ایجاد و استخراج بیت کوین در سال‌های اولیه کار می‌کرد. در نتیجه، شاکیان ادعا کردند که این دارایی مستحق نصف یک کش به میزان 1.1 میلیون بیت کوین به ارزش حدود 70 میلیارد دلار است که گمان می رود در اختیار ساتوشی باشد.

برخی از سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال رایت را جعلی می‌دانند و دعوای قضایی چند ساله در فلوریدا کمک چندانی به آرام کردن شک‌ها نکرده است. رایت بارها در دادگاه اعلام کرده است که خالق بیتکوین است، همانطور که قبلا در مصاحبه های خبری گفته بود. اگر حکم هیئت منصفه علیه رایت صادر می‌شد، او را مجبور می‌کرد تا ثروت ساتوشی را تولید کند. برای برخی از ناظران، این آزمون واقعی بود.

رایت پس از صدور حکم گفت: “من هرگز در زندگی ام اینقدر راحت نبوده ام.” وی همچنین بیان کرده است شکایت نمی کند. او همچنین گفت که احساس حقانیت می کند و این حکم ثابت می کند که او خالق بیتکوین است.

دوین فریدمن وکیل املاک کلیمن، از این حکم به عنوان “یک سابقه تاریخی در صنعت مبتکرانه و متحول کننده ارزهای دیجیتال و بلاک چین” استقبال کرد. او در بیانیه‌ای گفت: سال‌ها پیش، کریگ رایت به خانواده کلیمن گفت که او و دیو کلیمن دارایی انقلابی مبتنی بر بیت‌کوین را توسعه دادند. با وجود این اعترافات، رایت از دادن سهم عادلانه خود به کلیمان ها از آنچه دیو در ایجاد آن کمک کرد خودداری کرده است.

هیئت منصفه رایت را مسئول تبدیل – تصاحب غیرقانونی اموال – تشخیص داد و به W&K Info Defense Research LLC، نهادی که قرار است کلیمن و رایت از طریق آن با هم کار کرده اند، خسارات وارد کند. رایت ادعا کرد که ادعاهای برادر دیو کلیمن، آیرا، ساختگی است. او شهادت داد که دوستش به او کمک نکرد تا ارز دیجیتال را راه‌اندازی کند و استدلال کرد که هیچ ردپای کاغذی وجود ندارد که نشان دهد آن‌ها با یکدیگر همکاری دارند.

آندرس ریورو، وکیل رایت، این حکم را یک پیروزی کامل برای موکلش توصیف کرد. او پس از صدور رای در یک مصاحبه تلفنی گفت: “شاکیان 600 میلیارد دلار به اضافه مجازات برای وی درخواست کرده اند.”

پرونده کلیمن علیه رایت، 18-cv-80176، دادگاه منطقه ای ایالات متحده، ناحیه فلوریدا جنوبی (میامی) است.

مرجع: bloomberg

  اخبار مرتبط:
برای افزودن نظر وارد شوید . . .
ورود ثبت نام

فهرست مطالب