مرج اتریوم چیست و چه تاثیری بر اتریوم دارد؟

اتریوم شبکه ای قدرتمند است، که از مکانیزم اثبات کار بهره می برد، با این وجود با چالش ها و محدودیت هایی روبه رو شده است. توسعه دهندگان این پروژه پس از تلاش های مکرر موفق شده اند مسائل موجود را مدیریت نمایند. شبکه اتریوم طی یک آپدیت به نام the merge، مکانیزم خود را از اثبات کار (POW) به اثبات سهام (POS) تغییر خواهد داد. هدف از انجام این آپدیت مقیاس پذیرتر کردن شبکه اتریوم، کاهش کارمزد ها و کارآمد تر کردن این شبکه است. در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد که مرج اتریوم چیست و چزا اتریوم به آپدیت شدن نیاز دارد؟

مرج اتریوم

مقدمه‌ای درباره اتریوم :

بهتر است قبل از پاسخ به برسش مرج اتریوم چیست توضیحات مختصری از اتریوم بیان شود. اتریوم در سال 2015 راه اندازی شد و با سرعت زیادی جایگاه خود را به عنوان یک پلتفرم محاسباتی غیرمتمرکز در صنعت بلاکچین تثبیت نمود. این رمز ارز به سایر پروژه ها اجازه می دهد، تا از بلاکچین آن به عنوان زیرساخت استفاده کنند. با افزایش روز افزون تقاضای کاربران این شبکه، مقیاس پذیری کاهش یافت و کارمزد ها با افزایش چشمگیری مواجه شد. تیم توسعه دهنده اتریوم تلاش های مکرری برای رفع این مشکل انجام دادند و سرانجام موفق به اعمال آپدیتی به نام مرج شدند. این فورک روی یک شبکه آزمایشی تستی شده و به زودی بر روی شبکه اتریوم اعمال خواهد شد.

بیشتر بخوانید: چین لینک چیست؟

علت وقوع مرج اتریوم چیست؟

بلاکچین سیستمی غیر متمرکز است، و به یک سرور واحد متکی نیست. از ویژگی های بلاکچین می توان به، عدم نیاز به کسب مجوز، ایمن بودن، مقاومت بالا و ... اشاره نمود. بلاکچین ها امکانات متعدد و موثری را ارائه داده اند، بنابراین کاربران آن ها به صورت روز افزون در حال افزایش هستند. اما نکته حائز اهمیت درباره بلاکچین ها این است که قادر به پردازش سریع تراکنش ها باشند. در غیر این صورت با ازدحام شبکه و در نهایت کارمزدهای بالا مواجه خواهند شد.

ویتالیک بوترین یکی از توسعه دهندگان اتریوم بیان می کند، که به صورت کلی غیرمتمرکز بودن، مقیاس پذیری و امنیت سه ضلع اصلی هستند. دسترسی همزمان به این سه ضلع امری دشوار است. تحقق این امر برای شبکه ی اتریوم با استفاده از مکانیزم اجماع کار ممکن نیست. مکانیزم اجماع کار دشوار تر است. زیرا تعداد تراکنش های قابل تایید برای هر بلوک محدود است و همچنین بلوک ها باید با نرخ ثابت استخراج شوند.

برای مثال بیتکوین سیستمی ایمن و غیرتمرکز دارد، و به طور متوسط هر ده دقیقه یکبار به تایید تراکنش ها می پردازد. این محدودیت زمانی در تایید تراکنش ها می تواند موجب تراکم شبکه و در نتیجه افزایش کارمزد ها گردد. برای غلبه بر چنین مسائلی توسعه دهندگان اتریوم تصمیم به آپدیت اتریوم گرفته اند. در نهایت اتریوم  بعد از ارتقا اتریوم 2 نامیده می شود.

نتایج مرج اتریوم:

ارتقای اتریوم 2.0 شامل (Beacon Chain) که قبلاً اجرا شده است. The Merge که  به زودی اجرا می شود. پس از فرایند مرج فرایندهای دیگر شامل Surge، The Verge، The Purge و The Splurge اجرا خواهند شد. انتظار می رود که پس از ادغام، اتریوم 2 در کنار غیر متمرکز بودن، مقیاس‌پذیرتر، ایمن‌تر و پایدارتر شود.

زنجیره فانوس دریایی(The Beacon Chain):

Beacon Chain به عنوان فاز صفر ارتقا اتریوم در نظر گرفته می شود، که در دسامبر  2020 راه اندازی شد. کاربران می توانند به دو طریق با این زنجیره تعامل داشته باشند:

  • استیک اتریوم
  • فول نود شدن و بررسی تایید و اجرای پروتکل اجماع
مرج

مرج اتریوم چیست:

The merge به معنی ادغام، فاز بعدی اتریوم برای حل مشکلات مقیاس پذیری است. این تغییر روی شبکه تستی آزمایش شده و در سپتامبر 2022 روی شبکه اصلی اتریوم اجرا می شود. پس از ادغام، اتریوم از مکانیزم اثبات سهام (POS) برای ایمن سازی شبکه استفاده خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: کرو فایننس و رمز ارز CRV چیست؟

مکانیسم اجماع:

بعد از این که ادغام اتفاق افتاد، اتریوم از مکانیزم اجماع سهام استفاده خواهد کرد. در این مکانیزم استخراج صورت نمی گیرد و بلاک ها توسط گره هایی به نام اعتبار سنج ساخته می شوند. گره ها به طور تصادفی برای اعتبارسنجی یک بلوک انتخاب می شوند و به تایید تراکنش ها می پردازند. در مکانیزم اثبات سهام هیچ یک از گره ها برای اضافه کردن یک بلوک جدید رقابت نمی کنند.

تراکنش های شبکه اصلی:

در حال حاضر Beacon Chain بخشی از تراکنش های شبکه را پردازش می کند. اما پس از ادغام،Beacon Chain  محل کلیدی اجماع خواهد بود.

توکن ها:

پس از آپدیت تاریخچه تراکنش‌های اتریوم با Beacon Chain ادغام می‌شود، اما ارز اتریوم به همان صورت باقی خواهد ماند. دارندگان این توکن نیاز نیست، هیچگونه فعالیتی انجام دهند. در حال حاضر روزانه حدود 13000 اتریوم ماین شده و پاداش ها توزیع می شوند، اما پس از ادغام پاداش و استخراج وجود نخواهد داشت، روزانه حدود 16000 اتریوم صادر شده و پاداش ها نیز کاهش می یابند.

در پس مرج اتریوم چه می گذرد؟

در حال حاضر اطلاعات دقیقی در مورد سایر ارتقاهای اتریوم از جمله، The Surge ،The Verge، The Purge و The Splurge وجود ندارد، اما شاردینگ (Sharding) در حال ساخت است، و پس از ادغام در سال 2023 انجام می شود.

شاردینگ:

شاردینگ با ارائه ی زنجیره های خرد که مشابه بلاکچین های معمولی با اندکی تفاوت هستند، به بهبود مقیاس پذیری، کاهش کارمزد ها و زمان تراکنش ها  می پردازد، همچنین گره ها می توانند تراکنش ها را به طور موثر تری تایید کنند.

شاردینگ در واقع یک روش برای حل چالش مقیاس پذیری است، اما اجرای صحیح آن ملزم به تلاش و صرف زمان زیادی است. اما پس از تحقق می تواند تغییرات شگفت انگیزی را در بحث مقیاس پذیری و ذخیره سازی به وجود آورد.

در واقع شاردینگ فرآیندی چند فازی است، یک فاز برای ارائه داده های بیشتر شبکه و زنجیره های خرد، و فاز دیگر برای ذخیره و اجرای کد می باشد، لازم به ذکر است که این فازها با یکدیگر در ارتباط هستند.

ویتالیک بوترین (یکی از توسعه دهندگان اتریوم)  با انتشار یک توییت بیان کرد، که آپدیت های دیگر به‌روزرسانی‌هایی هستند که موازی با مرج اتریوم هستند.

مرج اتریوم

چرا راه حل های مقیاس پذیری زیادی وجود دارد؟

با مشاهده اطلاعات موجود در رابطه با بلاکچین و سیستم های غیر متمرکز در می یابیم که ارزهای دیجیتال محبوبیت زیادی را در میان کاربران کسب کرده اند. این محبوبیت ناشی از ارائه گزینه های جذاب برای مخاطبان است.

با توجه به گسترش این حوزه و ارائه موارد مختلف به کاربران، دور از انتظار نیست که ارزهای دیجیتال مورد استقبال روز افزون قرار گیرند. بنابراین پروژه های فعال در این حوزه باید شرایط مساعدی را برای پاسخگویی به کاربران فعلی و همچنین کاربرانی که در آینده قصد پیوستن به این حوزه را دارند محیا سازند. این امر برای جلوگیری از ازدحام شبکه ضروری است و وجود چندین راه حل برای مقیاس پذیری موثر واقع خواهد شد.

ادغام چه تاثیری بر اتریوم دارد؟

اتریوم به عنوان یکی از برجسته‌ترین پروژه‌های بلاک چین نسل دوم، با عرضه اولیه ۷۲ میلیون اتر (ETH) و مکانیزم اثبات کار راه‌اندازی شد. در این مکانیزم  استخراج‌کنندگان برای تشویق بهبود امنیت و عملکرد، توکن دریافت می کردند. اما پس از ادغام و تبدیل مکانیزم اثبات کار به اثبات سهام دیگر پاداشی در ازای استخراج داده نخواهد شد.

بنابراین، کاهش انتشار سالانه  اتریوم را خواهیم داشت. با توجه به قانون عرضه و تقاضا این امر می تواند منجر به افزایش قیمت اتریوم شود. لازم به ذکر است که، بازارهای مالی غیرقابل پیش بینی و پر نوسان هستند، و عوامل بسیاری در این امر تاثیر گذار هستند.

ادغام اتریوم چه تاثیری بر کاربران و محصولات بایننس:

مرج اتریوم تغییر خاصی را در روند فعالیت دارندگان اتریوم و محصولات بایننس ایجاد نمی کند. اتریوم فقط از فهرست خدمات ماینینگ و توقف لحظه ای وام، سپرده گذاری و برداشت حذف خواهد شد.

نتیجه گیری:

ارزهای دیجیتال محبوبیت زیادی را در میان کاربران کسب کرده اند، بنابراین شاهد افزایش روز افزون متقاضیان آن ها هستیم. نکته حائز اهمیت توانایی پاسخگویی سریع و مناسب به کاربران است. یکی از قدرتمند ترین ارزهای دیجیتال موجود اتریوم نام دارد، که به عنوان ملکه بازار کریپتو کارنسی از آن یاد می شود. توسعه دهندگان اتریوم برای بهبود مقیاس پذیری، کاهش کارمزد ها، همچنین افزایش سرعت، تلاش های بسیاری را انجام داده اند، نتیجه این تلاش ها آپدیتی به نام  The merge  است، که تغییرات چشمگیری را ایجاد خواهد کرد.

در این مقاله به پرسش مرج اتریوم چیست و اتفاق افتادن آن ضروری است پاسخ داده شد. اگر مایل به یادگیری مطالب مرتبط با ارزهای دیجیتال هستید کلیک کنید.

برای افزودن نظر وارد شوید . . .
ورود ثبت نام

فهرست مطالب