اهرم‌ها در بازارهای مالی یک ابزار کارآمد و در عین حال پر خطر هستند. قطعا همه شما می دونید که ورود به بازارهای مالی بدون اطلاع ریسک بزرگیه و امکان داره سرمایه شما از بین بره. اولین گام برای فعالیت در بازارهای مالی یادگیری مهارت های اساسی و چگونگی کار کردن با ابزارهای مختلف آن است. یادگیری کارکردن با اهرم‌ها در بازارهای مالی هم برای شما مزیت داره و هم معایب.این بستگی به شما داره که چطور از اون استفاده کنید تا بیشترین مزیت رو بدست بیارید.

اهرم (لوریج) چیست؟اهرم  این امکان را به شما میده که بتونید با چند برابر پول خودتون، توی بازار های مالی ترید کنید. اما این اهرم یا لوریج همونطور که می تونه به شما سود برسونه، همون اندازه هم می تونه برای شما خطرناک باشه، و ضرر های بزرگتری رو هم به شما بزنه. معمولا توصیم به دوستان اینه که، افرادی که یه کارنامه موفق 6 ماهه یا یک ساله توی بازار spot که شبیه بازار سهام معمولیه، یا همون بازاری که یه چیزیو می خری و با قیمت بالا تر می فروشی، کسب سود کنیم. اگر کارنامه موفق 6 ماهه یا یک ساله ندارید، ترجیحا سراغ بازار های دو طرفه و یا استفاده از اهرم ها نرید. بیشتر بخوانید: ارز کوساما چیست و چه تفاوتهایی با پولکادات دارد؟

مثالی برای فهم بهتر اهرم :

اهرم‌ها در بازارهای مالی اما اگر بخوام راجع به اهرم ها در قالب یک مثال براتون توضیح بدم، که بتونید با مفهوم اون کامل آشنا بشید، دقت کنید اگر شما 100 دلار داشته باشید، و بیاید با یک اهرم 5 برابری، با یک اهرم 5x اصطلاحا وارد بازار بشید، شما می تونید با 500 دلار توی بازار های مالی ترید کنین. در نظر بگیرید این قابلیتو اون اکسچنج (صرافی) میاد در اختیار شما قرار میده، که شما با چند برابر پول خودتون وارد بازار بشید. فرض کنید یک دارایی و با 500 دلار می خرید، در صورتی که پول اصلی شما فقط 100 دلاره. حالا اگر این وسط اتفاقی بیفته، سودی کسب بشه شما برابر با 500 دلاری که، خریداری کردید سود کسب می کنید، و اگر ضرر برای شما اتفاق بیفته، در واقع ضررتون برابر با 500 دلار محاسطبه می شه. در نظر بگیرید اگر شما 20 درصد سود کنید، 20 درصد از 500 دلار سود کردید، یعنی 100 دلار سود کردید، و در واقع نسبت به اصل پولتون دو برابر سود کردید. یعنی 5 ضرب در 20 درصد میشه و شما انگار روی پول اصلی خودتون 100 درصد سود کردید. اما به همین ترتیب، اگر روی 500 دلار، 20 درصد ضرر بدید، اصطلاحا شما لیکویید می شید و اصل سرمایتون هم از بین میره، اینجا چه اتفاقی می افته؟ اون 100 دلار شما، در واقع  به عنوان ضامن شماست، که صرافی اون پول رو به شما قرض میده. پس آستانه تحمل اون صرافی برای ضرر شما اندازه اصل پول خودتونه. وقتی شما 100 دلار پول دارید و با 500 دلار وارد بازار شدید، اگر ضرر شما تو معامله ای که دارید، بیشتر از 100 دلار بشه، صرافی به صورت اتوماتیک معامله شما رو میبنده و 100 دلار شما رو به عنوان ضرر بر میداره و در واقع پول خودشو بر میداره، اینجا شما کل پولتونو از دست دادید، و اصطلاحا لیکویید شدید. بیشتر بخوانید: ارز استلار (XML) چیست و چه تفاوتهایی با ریپل دارد؟

نکات مهم اهرم‌ها در بازارهای مالی:

پس نکته مهمی که باید مد نظرتون قرار بدید اینه که، اهرم ها همونطور که می تونن بهتون سود برسونن، همونطور می تونن خطرناک باشن. سود های چند برابری می دن، ضرر های چند برابری هم می تونن برای شما داشته باشن. پس اگر میخواین از اهرم ها استفاده کنید حتما دقت کنید که، از استراتژی های مناسبی استفاده کنید. بارها وبارها وبارها  از استراتژی هاتون بک تست بگیرید تا خیالتون راحت باشه که کارتون و استراتژیتون درست باشه. حتما به اردر ها و استاپ لاس هاتون پایبند باشید. در نظر داشته باشید اگر از اهرم های بزرگ استفاده می کنین، می تونه خیلی خطرناک باشه. شما اگر از اهرم x100 استفاده کنین، شاید بتونین سود زیادی کسب کنین اما یک درصد نوسان قیمت باعث میشه کل پولتونو از دست بدید. پس قبل از این که بخواین از اهرم ها استفاده کنین، حتما کاربا اون ها رو درست و حسابی یاد بگیرید. راجع به استراتژی هاشون مطالعات زیادی داشته باشید و با خیال راحت ازشون استفاده کنید. اگر اهرم‌ها در بازارهای مالی براتون جالب بود و علاقه مند و فعال بازار ارزهای دیجیتال هستید کلیلک کنید.