مدیریت سرمایه گذاری (Investment Management) چیست؟

چرا مدیریت سرمایه گذاری مهم است؟

یکی از مهمترین فاکتورهای اقتصادی که نمی توان تاثیر بسیار زیاد آن را در اقتصاد نادیده گرفت تورم است. این تورم و کاهش ارزش پول است که منجر به کاهش قدرت خرید افراد می شود و لزوم سرمایه گذاری برای آینده را بیش از پیش آشکار میکند. اگر شما در زمان حال برای آینده سرمایه گذاری نکنید با مشکلات بسیار زیادی در اینده مواجه خواهید بود و در نهایت قدرت خریدتان به شدت کاهش میابد. پس سرمایه گذاری امروز از سختی آینده جلوگیری می کند.

  قطعا سرمایه گذاری برای آینده هم خالی از ریسک نیست. منظور از ریسک انحراف از نتایج مورد نظر ما است. ریسک به طور کلی یک مفهوم بینابینی است که نه می شود آن را مثبت در نظر گرفت و نه منفی. اگر بخواهیم ریسکی را مثبت در نظر بگیریم  به این معنی است که علم و اطلاع کاملی از شرایط داریم و تصمیم ما با آگاهی است. در مقابل اگر اطلاعات ما از شرایط کافی نباشد و براساس همان اطلاعات ناقص تصمیم بگیریم خود را درگیر جنبه منفی ریسک کرده ایم. در واقع میتوان گفت مدیریت سرمایه گذاری مرز بین موفقیت و شکست است. بیشتر بخوانید: تحلیل فاندامنتال چیست؟شاخص های تحلیل در بازر کریپتو کدامند؟  

مدیریت سرمایه گذاری چیست؟


مدیریت سرمایه گذاری
در ساده ترین تعریف می توان گفت مدیریت سرمایه گذاری  دانش کسب حداکثر سود با حداقل ضرر از بازار است. یکی از معروف ترین و کاربردی ترین جملات در بازارهای مالی و مدیریت سرمایه گذری این است که تمامی تخم مرغ هایت را در یک سبد قرار نده. این سخن کمک میکند تا با ضرورت مفهوم توزیع سرمایه در بخش های مختلف آشنا بشویم. در این صورت اگر یکی از سرمایه گذاریهای ما از میان برود و یا ضرر ده باشد، بخش های دیگر سرمایه این ضرر را جبران می کنند.

استراتژی های کاربردی :

برای مدیریت سرمایه گذاری راه ها و استراتژیهای مختلفی وجود دارد که به برخی از آنها اشاره خواهد شد.
  • محتاطانه: این استراتژی مختص کسانی است که میخواهند اصل سرمایه را حفظ کنند. استراتژی محتاطانه یک استراتژی بلند مدت با سود نسبتا کم است.
  • هجومی: در این استراتژی سود برای افراد مهمتر از هر چیز است. این افراد حاضر هستند برای سود بیشتر ریسک های بزرگی را بپذیرند.
  •  پوششی: این استراتژی ترکیبی از دو استراتژی قبلی است.

انتخاب استراتژی فعالیت در بازارهای مالی وابسته به موارد زیادی مثل نوع بازاری که در آن فعالیت میکنید، نوع استراتژی معاملاتی که انتخاب میکنید، حد سود و زیانتان، توانایی مدیریت احساسات و…. دارد. پس در انتخاب نوع استراتژی سرمایه گذاری عوامل ذکر شده را مورد توجه قرار دهید تا سرمایه گذاری با حداکثر سود و حداقل ریسک را داشته باشید.

بیشتر بخوانید: (cryptocurrency) یا ارز دیجیتال چیست؟

نتیجه گیری: یکی از مهمترین مواردی که باید در بدو ورود به بازارهای مالی مد نظرتون قرار بدین بحث مدیریت ریسک و سرمایه هستش که در ویدیوی بالا نکات بسیار مهمی رو در این خصوص براتون عنوان کردم.  شما با یکی از اشتباهاتی که اغلب افراد در بحث چینش سبد سرمایه گذاری خود انجام میدهند آشنا میشوید و برخی از معیارهای صحیح تشکیل سبد سرمایه گذاری را می آموزید. دقت داشته باشین برای چیدمان یک سبد سرمایه گذاری مناسب باید مراحل رو دقیق و درست انجام بدید.
برای افزودن نظر وارد شوید . . .
ورود ثبت نام

فهرست مطالب