شاخص ترس و طمع چیست؟

شاخص ترس و طمع در بازار رمزارزها عددی بین یک تا صد می‌باشد که به کمک آن میتوان احساسات حاکم بر بازار کریپتوکارنسی‌ها را  نشان داد. شاخص ترس عددی بین 0 تا 49 است. این عدد نشان دهنده عرضه مازاد در بازار می‌باشد که شاید بتوان به نوعی کم علاقگی افراد به خرید و کم ارزش شدن دارایی تلقی شود. اما شاخص طمع  عددی بین 50 تا 100 است. این عدد نشان دهنده اقبال افراد برای خرید دارایی و به نوعی ارزش‌گذاری بیش از حد یک دارایی می‌باشد. شاید آن را حتی بتوان یک حباب احتمالی در قیمت دارایی تلقی کرد.
یک معامله‌گر حرفه‌ای و سرمایه‌گذار هوشمند هنگام تصمیم‌گیری برای خرید یا فروش یک رمزارز در بازار علاوه بر بررسی و تحلیل چارت قیمتی به دنبال تجزیه و تحلیل داده‌های دیگر نیز می‌باشد. از این رو برخی نمودارها پارامترهایی را بررسی می‌کنند که منجر به آشکار شدن احساسات حاکم بر بازار می‌شود. با توجه به تحلیل شرایط احساسی خریداران یا فروشندگان تصمیم بهتری برای معاملات اخذ خواهد شد. اگرچه با وجود معیارها و پارامترهای زیادی که در این بازار وجود دارد، بررسی تمامی آنها از لحاظ زمانی و منطقی کاری عاقلانه به نظر نمی رسد. اما شاید بتوان شاخص ترس و طمع رمزارزها را یکی از کارامد‌ترین آنها در نظر گرفت. چرا که بررسی یکسری پارامترهای اساسی و احساسی در بازار می‌تواند دید بسیار خوبی از شرایط به ما بدهد. اما همیشه یادتان باشد برای خرید و فروش رمز‌ارزها نه تنها به این شاخص بلکه به هیچ شاخص دیگری به تنهایی نباید اعتماد کنید. بررسی شاخص ترس و طمع باید صرفا بخشی از استراتژی معاملاتی‌تان باشد که به شما در درک کلی شرایط بازار ارزهای دیجیتال کمک کند.

شاخص چیست؟

به صورت کلی شاخص‌ها، داده‌ها را از نقاط مختلفی جمع‌آوری می‌کنند و با ترکیب و تحلیل‌های آماری یک خروجی واحد قابل درک و اندازه‌گیری کمی یا کیفی به ما می‌دهند. ممکن است شما نام شاخص داوجونز (DJY) را شنیده باشید. شاخصی معروفی در بازارهای سهام که میانگین قیمتی 30 شرکت بزرگ که در بورس ایالات متحده آمریکا می‌باشند را برای ما نشان می‌دهد. سرمایه‌گذاران علاوه بر خرید و فروش روی این شاخص میتوانند از وضعیت کلی سهام شرکت‌های مذکور مطلع شده و با توجه به این شاخص تصمیمات لازم را اخذ می‌کنند.
در بازار ارزهای دیجیتال نیز شاخص ترس و طمع یک شاخص برای اندازه‌گیری یکسری اطلاعات می‌باشد. اما شباهت‌ها به اینجا ختم نمی‌شود، چراکه این شاخص در بازار رمز ارزها دیگر قابل معامله نمی‌باشد. در واقع چیزی نیست که بتوان آن را خرید یا فروخت و یک دارایی بحساب نمی آید، فقط در نقش یک شاخص بازار می‌باشد که به شما در تجزیه و تحلیل شرایط بازار کمک می‌کند. بیشتر بخوانید: آربیتراژ چیست؟

شاخص‌های بازارهای مالی چیست؟شاخص ترس و طمع

شاید بتوان نقش شاخص‌ها را در بازارهای مالی پر رنگ دید.، تحلیل‌گران و معامله‌گران به کمک شاخص‌ها بازارهای مالی را تجزیه و تحلیل می‌کنند. نقش شاخص‌ها را می‌توان در تمامی فرم‌ها و مدل‌های تحلیلی بازارها مشاهده کرد، تحلیل تکینکال,تحلیل فاندامنتال و تحلیل سنتیمنتال. اگر شما با تحلیل تکنیکال آشنایی داشته باشید احتمالا از شاخص‌ها نیز استفاده کرده اید. میانگین‌های متحرک (Moving Average),ابر ایچیموکو (Ichimoku Cloud) و …. را میتوان در زمره شاخص‌هایی قرارداد، که با بررسی هر کدام یک داده را برای ما آشکار می‌شود. داده‌هایی از قبیل حجم معاملات,مومنتوم بازار,روند بازار و… .
اما شاخص‌های تحلیل فاندامنتال رویکردی متفاوت دارند. وقتی راجب یک کوین یا توکن و حتی یک سهم صحبت می‌کنیم,سعی میکنیم ارزش اساسی و بنیادی یک پروژه را مشخص کنیم. برای مثال شما می‌توانید راجب ایده پروژه، تیم پروژه، ارزش کل بازار پروژه، تعداد کاربران، شرکای تجاری و فنی و… تحقیق و بررسی نمایید.
علاوه بر موارد بررسی شده، در تحلیل سنتیمنتال ما با شاخص‌هایی سر و کار داریم که به کمک آنها میتوانیم احساسات و افکار سرمایه‌گذاران و معامله‌گران را اندازه گیری کنیم.  شاخص ترس و طمع یکی از صدها نمونه در این دسته می‌باشد. نمونه‌های دیگر شامل The Bull & Bear Index از Augmento و Whale Alert است که انتقالهای بزرگ از نهنگ‌ها را در بازارهای رمزنگاری دنبال می‌کند و جابجایی‌ها سنگین را گزارش می‌دهند. شاید بتوان گفت  تحقیقات در حوزه رمز ارزها تا حدود زیادی بر تحلیل شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های عمومی و گاها حتی اختصاصی متکی می‌باشد. دقیقا این همان نقطه عطفی است که تحلیل احساسات معامله‌گران برای این طبقه دارایی می‌تواند بسیار مفید باشد.

شاخص ترس و طمع دقیقا چیست?

CNN Money در اصل شاخص ترس و طمع را برای تجزیه و تحلیل احساسات بازار برای بازارهای سهامی ایجاد کرد. از آن زمان Alternative.me نسخه شاخص ترس و طمع  را متناسب با بازار رمزنگاری طراحی نمود.
شاخص ترس و طمع در حوزه بازار ارزهای دیجیتال,سبدی از شاخص‌های مختلف بازار را تجزیه و تحلیل می‌کند، تا به کمک آن بتواند رفتار معامله‌گران را بررسی و تجزیه تحلیل کند. این امر به ما کمک می‌کند که در شرایط حال بازار ترس بر معامله‌گران حاکم است یا طمع! که هرچه عدد به سمت صفر نزدیکتر باشد ترس بیشتر و هرچه عدد به سمت 100 نزدیک‌تر باشد طمع بیشتری بر بازار حاکم می‌باشد. حوالی عدد 50 نشان دهنده شرایط طبیعی و تا حدودی خنثی در بازار است. زمانی که شاخص برای ما ترس بر بازار را نشان می‌دهد به این معنی می‌باشد که ارزش کلی بازار رمز ارزها رو به افول می‌باشد. درنتیجه تمایل بیشتری برای فروش وجود دارد. ترس زیاد در بازار میتواند منجر به پنیک شدن معامله‌گران شود و با فروش‌های بسیار سنگینی مواجه شویم که این امر اصطلاحا باعث دامپ قیمت می‌شود. البته این شرایط  را شما می‌توانید به عنوان یک اشاره و سیگنال حاکم بر روند کوتاه مدت بازار و گاها میان مدت در نظر بگیرید. معامله‌گران هوشمند در شرایطی که ترس زیادی بر بازار حاکم می‌باشد و افراد دارایی‌های خود را در قیمت‌هایی پایین می‌فروشند می‌توانند فرصت‌های خرید خوبی بدست آورند. اما لازم به ذکر است که نیاز به بررسی پارامتر‌های دیگری نیز می‌باشد.
در روی دیگر سکه حرص و طمع وجود دارد و شرایط و وضعیت بازار برعکس می‌باشد. در شرایطی که معامله‌گران درگیر فومو یا همان ترس از دست دادن شوند و این وضعیت بر بازار حاکم باشد معامله‌گران با خرید‌های هیجانی خود اصطلاحا باعث پامپ قیمت‌ها می‌شوند. چرا که تقاضاهای کاذب بوجود می‌آید و همین موضوع باعث ایجاد افزایش قیمت می‌شود. بیشتر بخوانید: اهرم‌ها در بازارهای مالی

شاخص  Crypto Fear and Greed یا همان ترس و طمع چگونه کار می‌کند؟

به صورت روزانه Alternate.me یک مقدار جدید بین صفر تا صد را مشخص می‌نماید. که از تاریخ جولای 2021,صرفا از اطلاعات مربوط به ارز دیجیتال بیتکوین (Bitcoin) استفاده می‌نماید. دلیل این موضوع سلطه بیت‌کوین بر بازار می‌باشد. با توجه به اینکه بیت‌کوین اولین رمز ارز می‌باشد طرفداران خاص خود را دارد، قیمت آن می‌تواند روی احساسات معامله‌گران تاثیرات زیادی داشته باشد. به همین منظور بررسی داده‌ها و اطلاعات در رابطه با بیت کوین میتواند وضعیت کلی را برای ما نمایش دهد. البته لازم به ذکر است که Alternate.me برنامه‌هایی در آینده برای اضافه کردن رمز ارزهای بزرگی همچجون اتریوم یا همان ETH و رمزارز بایننس کوین  یا همان BNB  و… در دستور کار خود دارد.
شاخص ترس و طمع
شما می‌توانید شاخص ترس و طمع را به دسته‌های زیر تقسیم نمایید: 0-24: ترس شدید (نارنجی) 25-49: ترس (کهربا/زرد) 50-74: حرص (سبز روشن) 75-100: طمع شدید (سبز) این شاخص با ترکیب پنج پارامتر مختلف در بازار,مقدار خروجی را محاسبه می‌کند. بیاید نگاهی  به این پارامترها بیندازیم:
  • Volatility: این فاکتور 25 درصد از شاخص ترس و طمع را تشکیل می‌دهد. با بررسی نوسانات حال بیت کوین و هم چنین بررسی,ترکیب و مقایسه با میانگین‌های 30 روز و 90 روز گذشته سعی بر بررسی و نشان دادن عدم قطعیت در بازار دارد.
  • Market momentum/volume: این فاکتور نیز 25 درصد از شاخص ترس و طمع را تشکیل می‌دهد. و با بررسی حجم معاملات فعلی بیت کوین و همچنین مومنتوم (شتاب) بازار و با ترکیب و مقایسه با میانگین‌های 30 روز و  90 روز گذشته سعی بر بررسی تمایل خرید را دارد. خرید مداوم با حجم‌های بالا نشان دهنده احساس مثبت یا حریصانه در بازار می‌باشد.
  • Social media: این فاکتور 15 درصد از شاخص ترس و طمع را تشیل می‌دهد. این عامل تعداد هشتگ‌های مربوط به بیت کوین و همچنین میزان تعامل آن را در توییتر بررسی می‌کند. معمولا تعاملات بیش از حد و مداوم و غیر عادی بیشتر نشانه طمع در بازار می‌باشد تا ترس و نشان دهنده این موضوع برای ما می‌باشد.

  • Bitcoin dominance: این فاکتور 10 درصد از شاخص ترس و طمع را نشان می‌دهد. این فاکتور نشان دهنده سلطه و سهم بازار بیت کوین از کل مارکت کپ می‌باشد.
  • Survey results: این فاکتور 15 درصد از شاخص ترس و طمع را نشان می‌دهد. این فاکتور که مربوط به بررسی نتایج نظر سنجی می‌باشد.( در زمان نگارش مقاله این فاکتور موقتی قلمداد شده و متوقف شده است.)

چراشاخص ترس و طمع رمز ارزها مفید می‌باشد؟

شاخص ترس و طمع می‌تواند ابزاری ارزشمند برای بررسی تغییرات احساسات غالب بر بازار ارزهای دیجیتال باشد. با بررسی این شاخص می‌توان از نوسانات بزرگ بازار بهره خوبی بدست آورد. برای نمونه به بررسی یک دوره سه ماهه کل ارزش بازار رمزارزها در مقابل اطلاعاتی که شاخص به ما میدهد می‌پردازیم.
شاخص ترس و طمع
با بررسی نمودار بالا در نقطه شماره 1,که 26 آپریل 2021 می‌باشد میتوانیم بیشترین نوسان شاخص را مشاهده کنیم. همانطور که مشاهده می‌کنید قبل از نقطه شماره 1, عدد 73 (طمع) تا رسیدن به نقطه شماره 1,عدد 27(ترس) می‌باشد. در نقطه شماره 2 می‌توانیم نوسان شاخص را در تاریخ 12 می‌2021 که ازنقطه شماره 2,عدد  68 (طمع) شروع تا عدد 26 (ترس) ببینیم. با مقایسه این شاخص با ارزش کل بازار ارزهای رمز نگاری شده,می توانیم ببینیم که آیا این امر با بازار کریپتوکارنسی‌ها مطابقت دارد یا خیر؟
 شاخص ترس و طمع چیست
همچنین با بررسی نمودار فوق در نقطه شماره یک که تاریخ 26 آپریل می‌باشد مارکت کپ برابر با 1.78 ترلیون دلار می‌باشد. دقیقا جایی قبل از شروع حرکت و رسیدن به قله 2.53 ترلیون دلاری. حال اگر شما نمودار شماره 2 را منطبق با چارت شماره یک کنید  میتوانید ببینید که قبل ار رسیدن به نقطه شماره یک یک نوسان شدید از سمت حرص و طمع به سمت ترس در بازار داشته ایم.
این نوسان همان جاییست که نقطه پایین در حجم مارکت کپ برای ما می‌باشد. و دقیقا این نقطه جاییست  که بازار حرکت صعودی خود را شروع میکند و به سقف 2.53 ترلیون دلاری خود می‌رسد. در این نقطه شاخص برای ما از سمت ترس به سمت طمع پیشروی کرده و دقیقا در سقف 2.53 ترلیون دلاری یک نوسان بسیار  شدید را از سمت طمع به سمت ترس شاهد هستیم و بعد از آن ریزش مارکت کپ را مشاهده می‌کنیم.
با این مثال,شما پی به اهمیت و کارایی این شاخص می‌برید و مشاهده می‌کنید که چطور در یافتن فرصت‌های خرید و همچنین کمک به شناسایی بهترین نقاط برای فروش به ما کمک می‌کند. شما با استفاده از شاخص ترس و طمع می‌توانید احساسات خود را حتی بررسی کنید که آیا واکنش‌های شما بیش از حد بوده یا خیر! اما یک سوال اساسی مطرح می‌شود که آیا این شاخص در همه شرایط میتواند مفید و کاربردی باشد؟ پاسخی که به این سوال می‌توان داد این است که به احتمال زیاد خیر! بیشتر بخوانید: ترید بیش از حد( Over-Trading Solutions) و راه‌های جلوگیری از آن

آیا شاخص ترس و طمع برای تحلیل‌های بلند مدت مناسب است؟

در رابطه با کارایی شاخص ترس و طمع برای بازه‌های زمانی بلند مدت باید کمی‌با احتیاط بیشتری عمل کرد. چرا که کارایی لازم برای استفاده در تجزیه و تحلیل‌های بلند مدت را ندارد. در حرکات سریع گاوها و خرس‌های بازار که منجر به مشاهده بازارهای صعودی و نزولی با شتاب بالا می‌شود می‌توان چرخه‌ها و تغییرات بیشتری از شاخص ترس و طمع را مشاهده کرد. که این تغییرات و چرخش‌ها فرصت‌های مناسبی را برای کسب سود برای نوسان گیران ایجاد می‌کند. با این حال برای سرمایه‌گذاران بلند مدت افرادی که قصد نگهداری و هولد کرد رمزارزها را دارند صرفا با استفاده از این شاخص برای پیش‌بینی حرکات صعودی و یا نزولی بازار کاری دشوار می‌باشد. بنابراین حتما سرمایه‌گذاران باید جنبه‌های دیگر بازار را بررسی نمایند.
همانند همیشه لازم به ذکر است برای تحلیل و معاملات خود صرفا  به یک ابزار خاص تکیه نکنید. همیشه قبل از سرمایه‌گذاری و یا خرید و فرش هرگونه تحقیقی نیاز می‌باشد را حتما خودتان انجام دهید (DYOR) و روی همه سرمایه خود ریسک نکنید.

جمع بندی:

شاخص ترس و طمع رمز ارزها را می‌توان راهی ساده برای بررسی طیفی گسترده‌ای از داده‌ها و پارامترهای فاندامنتالی رمزارزها در نظر گرفت. بررسی چندین شاخص به شما در داشتن یک دید کلی کمک بسزایی می‌کند. البته شما بجای استفاده از این شاخص‌ها خود نیز با بررسی داده‌ها در شبکه‌های اجتماعی، گوگل‌ترند و سایر آمار و داده‌ها می‌توانید این دیتاها را بدست آورده و تجزیه و تحلیل نمایید. اگر تمایل به استفاده از این شاخص دارید میتوانید با ترکیب آن با سایر شاخص‌ها و معیارهای دیگر آن را تکمیل کنید. در نتیجه می‌توانید دید بهتر و متعادل تری نسبت به تحرکات بازار داشته و در نهایت معاملات سودمندتری انجام دهید.
برای افزودن نظر وارد شوید . . .
ورود ثبت نام

فهرست مطالب