صندوق ETF بیتکوین چیست؟

ETF به صورت کلی، یک صندوق سرمایه گذاری محسوب می‌شود که یک یا چند ارز در آن قرار می‌گیرند، و سهام آن‌ها در بازار بورس معامله می‌شود. در واقع افرادی که سهام یک صندوق را خریداری می‌کنند، مالک سهام ارز‌های موجود در آن هستند. صندوق ETF بیتکوین به معنی صندوقی است که دارای بیت کوین است و سهام آن مانند سهام‌های بورس تحت معامله قرار می‌گیرد. این روش برای شرکت‌های بزرگ و سرمایه داران کلان مناسب است. صندوق‌های سرمایه گذاری نیز مانند موارد دیگر مزایا و معایب مختص خود را دارد که در اینجا به آن‌ها پرداخته ایم.

همانطور که می‌دانید از  گذشته تا همین چند سال اخیر، امور مختلف به صورت متمرکز و توسط یک نهاد مشخص مدیریت شده اند. به علت وجود معایب و فساد در این روش، سیستم‌های غیر متمرکز به وجود آمدند. این پلتفرم‌ها به بستری برای اجرا نیاز دارند، این بستر  بلاکچین نام دارد. اولین ارز رمز نگاری شده ای که بر بستر بلاکچین قرار گرفت بیت کوین است. این ارز راه سخت و طولانی پیش رویش را طی نمود و جایگاه خود را به دست آورد، به دلیل ویژگی‌ها و مزایای زیاد مورد توجه قرار گرفت. به همین خاطر قیمتش به صورت روز افزون، در حال افزایش است. ارز رمزنگاری شده ی بیت کوین در حال پیشرفت بی وقفه است. یکی از مفاهیم جذابی که این روز‌ها در رابطه با این ارز می‌شنویم ETF بیت کوین نام دارد. با ما همراه باشید تا با این گزینه جالب بیت کوین آشنا شویم.

ETF بیت کوین چیست؟

صندوق ETF بیتکوین

احتمالا همه ی شما در رابطه با بازار بورس و سبد‌های سرمایه گذاری شنیده اید. سبد سرمایه گذاری، به این معنی است که شما، سرمایه خود را بین چند ارز تقسیم کرده و سهام ارز‌های مختلف را خریداری کنید و آن‌ها را در سبد سرمایه گذاری خود قرار دهید.

به صورت کلی ETF را می‌توان یک سبد سرمایه گذاری در نظر گرفت که، یک یا چند ارز مختلف در آن قرار دارند و شما می‌توانید سهام آن را خریداری کنید. در واقع با خرید سهام چنین صندوقی صاحب سهام ارزهای موجود در آن می‌شوید. حالا می‌خواهیم در مورد صندوق ETF بیت کوین صحبت کنیم.  صندوق ETF بیتکوین یک صندوق سرمایه گذاری است. در این صندوق فقط بیت کوین در آن قرار دارد و سهام آن در بازار بورس معامله می‌شود. جالب است بدانید که عملکرد و قیمت این سهام از خود بیت کوین تبعیت می‌کند. اما در یک بخش با هم متفاوت هستند، بیت کوین در صرافی‌ها معامله می‌شود، اما ETF آن در بازار بورس قرار دارد.

بیشتر بخوانید: دامیننس بیت کوین (Bitcoin Dominance) چیست؟

دلیل اهمیت صندوق ETF بیتکوین:

ممکن است سرمایه گذاران کلان و شرکت‌های بزرگ به این دلیل که، بیت کوین توسط  هیچ نهادی پشتیبانی نمی‌شود، تا به حال وارد این حوزه نشده باشند. اما اکنون، که ETF بیت کوین به وجود آمده است، و با وارد شدن به بورس به گونه ای مورد تایید دولت‌ها قرار گرفته است، بنابراین سرمایه داران می‌توانند با خیال آسوده تری به سرمایه گذاری‌هایی با حجم بالا بپردازند، و دارایی‌های خود را وارد این عرصه نمایند.

مزایای صندوق ETF بیتکوین:

  • رسمیت قانونی:

بیت کوین یک سیستم غیرمتمرکز است، و توسط نهاد خاصی پشتیبانی نمی‌شود. اما اکنون که وارد بازار بورس شده، در واقع به رسمیت شناخته شده است. بنابراین دیگر نیاز نیست، سرمایه گذاران نگران عدم حمایت نهاد‌های حقوقی باشند.

یک نکته ی جذاب در رابطه با ETF این است که افراد دیگر نگران سرنوشت بیت کوین خود نیستند، زیرا نسل به نسل قابل انتقال و به ارث رسیدن است.

  • افزایش تعداد سرمایه گذاران :

همانطور که می‌دانید بیت کوین یک ارز دیجیتال است که حدود سال 2008 ایجاد شده است. اما بورس و سرمایه گذاری‌های آن تاریخچه ای طولانی دارند. بنابراین اکثریت افراد در بازار بورس فعالیت دارند و تعداد محدودی وارد بازار ارز‌های رمز نگاری شده می‌شوند. اما با وارد شدن بیت کوین در بازار بورس، سرمایه گذاران بزرگ بورس نیز می‌توانند بدون دغدغه سهام بیتکوین را خریداری کنند.

  • تخفیف یا معافیت مالیاتی :

ETF در بیشتر کشور‌ها مشمول مالیات نمی‌شود و سرمایه داران کلان، از مالیات‌های گزاف در امان هستند.

  • تنوع‌ سبد سرمایه‌گذاری:

صندوق‌های سرمایه گذاری قابلیت این را دارند که یک یا چند ارز را در خود جای دهند. صندوق سرمایه گذاری بیت کوین (ETF بیت کوین) نیز به همین شکل است. بنابراین با استفاده از صندوق ETF بیت کوین، می‌توان دارایی‌های دیگر مانند: سهام شرکت‌ها را در سبد سرمایه گذاری قرار داد.

معایب صندوق ETF بیت کوین:

تا به اینجای مقاله به بیان اطلاعاتی در رابطه با صندوق‌های سرمایه گذاری پرداختیم، و به مزایای آن اشاره کردیم. اما صندوق ETF بیت کوین معایبی هم دارد.

  • تمرکزگرایی:

 بیت کوین یک سیستم غیر متمرکز است و غیر متمرکز بودن برای آن اهمیت فراوانی دارد. این نگرانی وجود دارد که، ETF بیت کوین با گذشت زمان به غیر متمرکز بودن بیتکوین آسیب زده و به عنوان یک تهدید جدی برای آن به حساب بیاید.

  • مالکیت:

افرادی که در بازار بورس سرمایه گذاری می‌کنند، مالک قسمتی از صندوق نگهداری سهام هستند. اما این امر برای سرمایه گذاران ETF بیت کوین صادق نیست. زیرا طبق قوانین بلاکچین و بیت کوین، صاحبان رمز ارز‌ها کلید خصوصی را در اختیار دارند. این افراد به وسیله ی کلیدهای خصوصی مالکیت خود را ثابت می‌کنند. با توجه به این موضوع در ETF بیت کوین، مالکیتی مانند بازار بورس صورت نمی‌گیرد.

  • به خطر افتادن حریم خصوصی:

همانطور که می‌دانید، از اصول عمده ی بازار بورس احراز هویت است. سرمایه گذاران قبل از هرچیز باید احراز هویت انجام دهند و اطلاعات خود را وارد سامانه ی بورس کنند. بنابراین سرمایه گذاران برای ورود به  ETF بیت کوین باید اطلاعاتشان را در اختیار شبکه قرار دهند. این امر با حریم خصوصی  موجود در سیستم بیت کوین مغایرت دارد و موجب به خطر افتادن حریم خصوصی می‌شود. در واقع این امر هویت دارندگان بیت کوین را مشخص می‌کند بنابراین صاحبان بیت کوین دیگر ناشناس نخواهند بود.

 صندوق ETF بیتکوین بیشتر بخوانید: استیکینگ (Staking) چیست؟

ایالات متحده و  ETF بیت کوین:

با توجه به این که بازار بورس ایالات متحده اهمیت فراوانی دارد، هنگام صحبت در رابطه با بورس اکثریت افراد بازار بورس ایالات متحده را مد نظر قرار می‌دهند. در رابطه با ETF نیز همینطور است، ETF  در بازارهای مختلف وجود دارد. لازم به ذکر است که اولین صندوق قابل معامله رمز ارز BTC (صندوق ETF بیت کوین) در بازار سهام کانادا راه‌اندازی شده است. البته هنوز توسط ایالات متحده آمریکا به رسمیت شناخته نشده است. تلاش‌های زیادی برای راه‌اندازی ETF در آمریکا انجام شد. اما تاکنون همه آن‌ها توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار ( SEC) این کشور رد شده‌اند.

صندوق ETF بیتکوین

چرا کمیسیون بورس اوراق بهادار آمریکا درخواست‌ها را رد می‌کند؟

همانطور که گفته شد، ایالات متحده تا به حال ETF بیت کوین را تایید نکرده است. زیرا آن را بی ثبات دانسته و اعتقاد دارد، که قابل دستکاری و سو استفاده است. این دلیل درست است، اما باید به این نکته توجه کرد که، هیچ یک از صندوق‌های سرمایه گذاری از این موارد مستثنی نیستند. همه ی سیستم‌های بورسی این معایب را دارند.

با توجه به پیشرفت روز افزون پلتفرم بیتکوین، انتظار می‌رود موارد مطرح شده اصلاح شوند، و صندوق ETF بیت کوین مورد پذیرش ایالات متحده نیز قرار بگیرد.

آیا صندوق ETF بیتکوین ابزار مالی مناسبی برای سرمایه گذاری در بیت کوین است؟

دوستانی که با بازار ارز‌های دیجیتال آشنایی دارند و به فعالیت در آن پرداخته اند، می دانند که، برای محافظت سرمایه ی خود، از نوسانات بازار باید از استیبل کوین‌ها استفاده کنند. حال که بیت کوین وارد بورس شده است، شرکت‌های بزرگ و سرمایه داران کلان می‌توانند با استفاده از ETF آن، دارایی خود را از نوسانات پول‌های فیات (پول کاغذی) حفظ کنند. از زمان ایجاد بیت کوین تا به حال، این پروژه شگفتی‌های فراوانی را برای علاقه مندان به ارمغان آورده است. اما می‌توان ETF بیت کوین (کنترل مستقیم) را از بهترین آن‌ها دانست. بنابراین صندوق‌های سرمایه گذاری بسیار جذاب به نظر می‌رسند.

نتیجه گیری:

در این مقاله به بررسی صندوق ETF بیتکوین پرداختیم. سرمایه گذاران بازارهای سنتی که در بازار بورس فعالیت داشته اند، می‌توانند با استفاده از ETF بیت با خیالی آسوده تر به سرمایه گذاری در بیتکوین بپردازند، همچنین سرمایه داران کلان نیز به جمع آن‌ها می‌پیوندند. این امر به گسترده تر شدن بازار ارز‌های دیجیتال کمک می‌کند. با توجه به اینکه ایالات متحده ممکن است ETF بیت کوین را بپذیرد. انتظار می‌رود، این پروژه مورد استقبال بیشتری قرار گیرد.

برای افزودن نظر وارد شوید . . .
ورود ثبت نام

فهرست مطالب