همه چیز درباره صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ

 

همه شما عزیزان در مورد یونی کورن، عروسک ها و انیمیشن های تک شاخ شنیده اید. معمولا دختر بچه ها علاقه ی زیادی به یونی کورن دارند. بسیار جذاب است که بدانید در کریپتو کارنسی یک صرافی غیر متمرکز به این نام وجود دارد که ویژگی های بسیار جذابی دارد، این صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ نام دارد جالب است بدانید که نماد این صرافی دقیقا همان یونی کورن یا تک شاخ است.

از سال های گذشته که اقتصاد، بازار های مالی و تبادلات به صورت جدی رونق گرفت، این امور توسط صرافی های متمرکز انجام شده است. از خدمات صرافی های متمرکز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تسویه سریع
  • انجام معاملات در حجم بالا
  • نقدینگی مداوم

با گذر زمان صرافی های غیر متمرکز به وجود آمدند که علاوه بر ویژگی های صرافی های متمرکز ویژگی عدم نیاز به واسطه را نیز دارا می باشند. در این صرافی ها برای انجام امور مالی به هیچ شخص ثالثی نیاز نیست و هیچ کس بر دارایی های افراد تسلط ندارد. صرافی‌های غیر متمرکز علاوه بر این که می‌توانند با صرافی‌های متمرکز رقابت کنند می‌توانند پیشرفت کنند و ویژگی‌های جدیدی را به پلتفرم خود بیافزایند.

یکی از صرافی غیرمتمرکز بسیار جذاب یونی سوآپ است. به علت مزایای بسیار جالبی که در این سیستم وجود دارد به یکی از موفق ترین پروژه ها تبدیل شده است.

یونی سوآپ چیست؟

صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ

یونی سوآپ یک پروتکل تبادل غیرمتمرکز است که بر بستر اتریوم ساخته شده است و نوع نسبتاً جدیدی از تجارت با نام پروتکل نقدینگی خودکار است. هیچ کتاب سفارش یا تیم متمرکز مورد نیاز برای انجام معاملات وجود ندارد.

همچنین منبع یونی سوآپ کاملاً باز است، به این معنی که هر کسی می تواند کد را کپی کند تا مبادلات غیرمتمرکز خود را ایجاد کند. حتی به کاربران این امکان را می‌دهد تا توکن‌های صرافی را به صورت رایگان لیست کنند. صرافی‌های متمرکز عادی، سود محور هستند و برای لیست سکه های جدید هزینه های بسیار بالایی می‌گیرند. بنابراین تفاوت چشمگیری بین صرافی متمرکز و غیر متمرکز وجود دارد. لازم به ذکر است که افراد در هر دو حالت استفاده از صرافی متمرکز و غیرمتمرکز باید در حفظ کلیدهای خصوصی خود کوشا باشند.  در این صورت حتی اگر صرافی‌ها هک شوند، سرمایه افراد آسیبی نخواهد دید. طبق آخرین آمار، صرافی غیرمتمرکز یونی سوآپ در حال حاضر چهارمین پلتفرم بزرگ مالی غیرمتمرکز دیفای است و دارایی‌های رمزنگاری به ارزش بیش از 3 میلیارد دلار در پروتکل خود قفل شده است.

صرافی غیرمتمرکز یونی سوآپ به کاربران اجازه می دهد بدون واسطه، با درجه بالایی از تمرکز زدایی و مقاومت در برابر سانسور تجارت کنند. یونی سوآپ بر اساس مدلی برمبنای ایجاد نقدینگی توسط تأمین کنندگان است کار می کند. این پلتفرم تمام ارزها و زیرساخت‌های ERC-20 را دارا است و همچنین با کیف پول‌هایی که ERC-20 را پشتیبانی می‌کنند مانند ( MetaMask و MyEtherWallet ) سازگار است.

از آنجا که پروتکل یونی سوآپ غیرمتمرکز است، فرایند لیست وجود ندارد. وقتی حجم نقدینگی برای معامله گران فراهم باشد هر توکنERC-20  می‌تواند راه اندازی شود. یونی سوآپ هزینه لیست دریافت نمی کند. در واقع پروتکل یونی سوآپ به عنوان نوعی کالای عمومی عمل می کند.

بیشتر بخوانید: سازمان خودمختار غیرمتمرکز دائو (DAO) چیست؟

تاریخچه صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ:

در سال 2018 آقای ویتالیک بنیان گذار اتریوم طرح جالبی برای صرافی غیر متمرکز ارائه دادند. در همان سال آقای هیدن آدامز یکی از توسعه دهندگان اتریوم، پروتکل یونی سوآپ را بر بستر اتریوم بنا نهاد. یونی سوآپ در عرض دو سال بسیار موفق شد و توجه بسیاری از کاربران را به خود جلب کرد. در سال 2019 توسعه دهندگان این تیم موفق شدند سرمایه زیادی را وارد پروژه کنند و نسخه دوم یونی سوآپ را در سال 2020 پایه گذاری کردند.

ویژگی‌های صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ:

یونی سوآپ دارای دو ویژگی اصلی است:

  • تبادل توکن :

کاربران می توانند بین اتریوم و توکن های مختلف ERC20 مبادله انجام دهند. برای انجام این کار هر استخر نرخ مختص خود را دارد. در این صرافی می‌توانید به توکن‌های ERC20 زیادی که هنوز در صرافی‌های متمرکز لیست نشده‌اند، دسترسی پیدا کنید و آن ها را خرید و فروش کنید.

  • استخرهای نقدینگی :

کاربران می توانند با واریز توکن در یک قرارداد هوشمند و تامین نقدینگی به عنوان پاداش از توکن‌های داخل استخر درآمد کسب کنند.

دلایل اصلی محبوبیت این صرافی غیرمتمرکز:

۱-اختیار دارایی های کاربران کاملا در اختیار خود آنهاست.

۲-کاربران نیازی به احراز هویت ندارند.

۳-هزینه‌های تراکنش برای کاربران بسیار پایین است.

۴-دسترسی به توکن‌های جدید برای کاربران امکان پذیر است.

کارمزد های صرافی غیرمتمرکز یونی سوآپ:

هر ارز ERC20 می تواند در یونی سوآپ ذکر شود. هر ارز قرارداد هوشمند و مجموعه نقدینگی خاص خود را دارد در صورت عدم وجود، به راحتی ایجاد می شود.

هنگامی که یک توکن دارای قرارداد هوشمند مبادله ای و مجموعه نقدینگی خود است، هر کسی می تواند رمز را معامله کند و یا در صندوق نقدینگی مشارکت کند در حالی که هزینه تأمین کننده نقدینگی 0.3٪ را کسب می کند. برای مشارکت در جمع نقدینگی، به ارزی برابر توکن اتریوم و ERC20 نیاز دارید.

  • کارمزد تبدیل اتر به ERC20 ۰.۳ درصد و به صورت اتریوم است.
  •  تبدیل ERC20 به اتر ۰.۳ درصد و به صورت توکن مورد نظر است.
  • کارمزد تبدیل ERC20 به ERC20  ۰.۳ درصد برای تبدیل توکن اول به اتریوم و ۰.۳ درصد دیگر نیز برای تبدیل اتریوم به توکن دوم است.

یونی سوآپ چگونه کار می کند؟

یونی سوآپ با دو قرارداد هوشمند اجرا می شود. این قراردادها عبارتند از"Exchange" و "Factory"، این برنامه ها خودکار هستند و برای انجام عملکرد های خاص طراحی شده اند. از قرارداد هوشمند برای افزودن ارز های جدید به سیستم عامل استفاده شده است، که مبادلات را تسهیل می کند. توکن های مبتنی بر ERC20 را می توان در سیستم عامل یونی سوآپ v.2 به روز کرد.

سازندگان بازار به صورت خودکار قراردادهای هوشمند و ذخایر نقدینگی را در اختیار دارند. این ذخایر توسط تأمین کنندگان نقدینگی تأمین می‌شود. هرکسی می تواند تأمین کننده نقدینگی باشد و ارزشی معادل دو ارز را در استخر خود واریز کند. در ازای آن، بازرگانان هزینه ای را به استخر پرداخت می کنند. سپس با توجه به سهم آن ها از استخر، در اختیار تأمین کنندگان نقدینگی قرار می دهند.

صرافی غیرمتمرکز یونی سوآپ از چه قراردادهای هوشمندی استفاده می کند؟

این صرافی از دو سیستم اسمارت کانترکت مبادله و کارخانه ایجاد شده است. روال به این صورت است که قرارداد مبادله توسط قرارداد کارخانه ای به وجود می آید و به جستجوی توکن‌ها و آدرس‌های جدیدی که به سیستم اضافه شده می‌پردازد.

یونی سوآپ v3:

یونی سوآپ نسخه های متعددی دارد. اگر از آن استفاده کرده باشید، با یونی سوآپ  v2 کار کرده اید. با این حال، همیشه پیشرفت های جدیدی وجود دارد. یونی سوآپ v3 نسخه جدید این پلتفرم است، که تأثیرگذارترین نسخه به روزرسانی ارائه شده توسط یونی سوآپ است.

بیشتر بخوانید: نصب و راه اندازی لجر نانو ایکس

نحوه استفاده از یونی سوآپ:

یونی سوآپ یک پروتکل منبع باز است، پس هر کسی می تواند برنامه پیش فرض خود را ایجاد کند. وارد صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ شود و کیف پول خود را وصل کند. می توانید از MetaMask ،Trust Wallet  یا هر کیف پول دیگری که اتریوم را پشتیبانی می کند استفاده کنید. سپس ارزی را که می خواهید با آن مبادله کنید انتخاب کنید و روی Swap کلیک کنید. پیش نمایش معامله در پنجره بازمی شود. بعد از نمایان شدن پیش نمایش درخواست معامله را در کیف پول خود تأیید کنیدو صبر کنید تا معامله در بلاک چین اتریوم تأیید شود. سپس می توانید وضعیت آن را در https://etherscan.io/ کنترل کنید.

رمز ارز یونی سوآپ:

UNI  رمز ارز اصلی پروتکل یونی سوآپ است و دارندگان آن به حقوق حاکمیت مسلط هستند. به این معنی که دارندگان UNI می توانند در مورد تغییر پروتکل رای دهند. ما قبلاً بحث کردیم که پروتکل به عنوان نوعی کالای عمومی عمل می کند. یک میلیارد UNI در زمان پیدایش ضبط شده است. 60٪ بین اعضای جامعه یونی سوآپ توزیع می شود، در حالی که 40٪ در طی چهار سال در اختیار اعضای تیم، سرمایه گذاران و مشاوران قرار می گیرد. بیشتر توزیع از طریق استخراج نقدینگی اتفاق می افتد. در واقع UNI بین کسانی که نقدینگی استخرهای یونی سوآپ را تأمین می کنند توزیع می شود.

چگونه می توان به رمزهای یونی سوآپ دسترسی پیدا کرد؟

هر کس که از یونی سوآپ استفاده کند در جریان است که به ازای هر ارز یک آدرس وجود دارد. وارد https://app.uniswap.org/ شوید. سپس کیف پولی را که قبلاً برای یونی سوآپ استفاده کرده اید متصل کنید. روی "ارزهای UNI خود" کلیک کنید و تراکنش را در کیف پول خود تأیید کنید. شما اکنون یک دارنده UNI هستید !

نحوه استفاده از صرافی غیرمتمرکز یونی سوآپ:

کار با صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ نسبتاً ساده است. شما می توانید کیف پول پشتیبانی شده ERC-20 مانندMetaMask ،WalletConnect ، Coinbase ،Portis  یا Fortmatic را نصب کنید.

هنگامی که یکی از آن کیف پول ها را دارید، برای تجارت در یونی سوآپ و پرداخت هزینه، باید اتر به آن اضافه کنید. که هزینه معاملات اتریوم نام دارد. هزینه های پرداخت با توجه به تعداد افرادی که از شبکه استفاده می کنند، متفاوت است. بیشتر سرویس های کیف پول سازگار با ERC-20 هنگام پرداخت از طریق بلاک چین اتریوم به شما سه گزینه را می دهد: آهسته، متوسط یا سریع، آهسته، ارزان ترین گزینه و سریع، گران ترین است.

1 به https://uniswap.org بروید.

2 روی "Use Uniswap" در گوشه سمت راست بالا کلیک کنید.

3 به "اتصال کیف پول" در گوشه سمت راست بالا بروید و کیف پول موجود را انتخاب کنید.

4 وارد کیف پول خود شوید و اجازه دهید تا به صرافی غیرمتمرکز یونی سوآپ متصل شود. این گزینه به شما امکان می دهد که نشانه ها را مستقیماً با استفاده از گزینه های کشویی در کنار بخش های "از" و "به" مبادله کنید.

5 کدام یک را می خواهید تعویض کنید، مقدار را وارد کرده و روی "مبادله" کلیک کنید.

6 یک پنجره پیش نمایش معامله ظاهر می شود و شما باید تراکنش را روی کیف پول ERC-20 خود تأیید کنید.

7 منتظر بمانید تا معامله به بلاک چین اتریوم اضافه شود. با کپی و جایگذاری شناسه معامله در https://etherscan.io/ می توانید پیشرفت آن را بررسی کنید. تاریخ معاملات ارسالی شما در کیف پول شما در دسترس خواهد بود.

نتیجه گیری:

سیستم ارزهای دیجیتال دنیای جدیدی است که با توجه به گستردگی روزافزونی که در آن می‌بینیم ممکن است نیاز به تغییراتی داشته باشد تا بتواند جواب گوی نیاز و خواسته‌ کاربران باشد.

یونی سوآپ یک پروتکل بسیار عالی است که روی اتریوم ساخته شده است. هر کسی که کیف پول اتریوم دارد می تواند بدون دخالت هیچ نهاد مرکزی، ارز ها را مبادله کند.

اگرچه محدودیت های خود را دارد، اما به خاطر ویژگی های جذابی که دارد آینده خوبی در انتظار دارد. هنگامی که راه حل های مقیاس پذیری اتریوم 2.0 در شبکه فعال شوند، احتمالاً یونی سوآپ می تواند از آن ها نیز بهره مند شود.

برای افزودن نظر وارد شوید . . .
ورود ثبت نام

فهرست مطالب