تحلیل فاندامنتال چیست؟شاخص های تحلیل در بازر کریپتو کدامند؟

تحلیل فاندامنتال چیست؟

تحلیل فاندامنتال (بنیادین) یکی از انواع تحلیل ها در بازار مالیست. در این تحلیل سرمایه گذار بعد از بررسی احساسات بازار، ارزش ذاتی دارایی، مقایسه ارزش واقعی و ارزش فعلی و سایر عوامل مرتبط خرد و کلان اقتصادی و مالی تصمیم به سرمایه گذاری یا عدم سرمایه گذاری می گیرند. بنابراین نکات ریزی مثل نحوه مدیریت شرکت هم بسیار حائز اهمیت است. خروجی نهایی این تحلیل اعداد و ارقامی است که به سرمایه‌گذار کمک میکند تا تشخیص دهد که یک دارایی بیشتر، کمتر و یا در حد منطقی قیمت گذاری شده است.

درصورتیکه قیمت واقعی یک دارایی بیشتر از قیمت فعلی بازار باشد بهتر است این دارایی را خریداری کنید. زیرا به احتمال زیاد در آینده ارزش آن بالا خواهد رفت. اما اگر ارزش فعلی آن بیشتر از ارزش ذاتی آن باشد بهتر است از خرید منصرف شوید زیرا احتمال متضرر شدن بسیار بالاست. تحلیل فاندامنتال در تلاش است تا با بررسی سهام ها به صورت خرد و کلان، آن دسته از سهام هایی که به درستی قیمت گذاری نشده اند را مشخص کند.

روند تحلیل فاندامنتال برخلاف تحلیل تکنیکال است. در تحلیل فاندامنتال برای تحلیل یک سهم از درآمد های آینده، میزان حقوق صاحبان سهام،  پیشرفت آتی یک سهم، حاشیه سود، فضای سیاسی داخل شرکت، قراردادهای تجاری و سیاست های خارجی، عملکرد کلی صنعتی که شرکت در آن فعال است ومواردی از این دست برای تعیین ارزش فعلی و احتمال پیشرفت یک سهم در آینده استفاده میشود. لازم به ذکر است تمامی مواردی که برای تحلیل فاندامنتال کاربردی است در ترازنامه های شرکتها موجود می باشد. در نقطه مقابل آن تحلیل تکنیکال از بررسی روندهای قیمتی در گذشته برای پیش بینی روند قیمت در آینده استفاده می کند و معتقد است تاریخ تکرار می شود.

تحلیل فاندامنتال

انواع تحلیل فاندامنتال:

به طور کلی تحلیل فاندامنتال به دو دسته تقسیم میشود: تحلیل فاندامنتال کمی  و تحلیل فاندامنتال کیفی

 • تحلیل فاندامنتال کمی:

این دسته از تحلیل ها بر اعداد و ارقام استوار هستند. یکی از کاربردی ترین مواردی که در این بخش از تحلیل ها از آن استفاده می شود میزان بدهی به درآمد است. صورتهای مالی شرکت ها اطلاعات ارزشمندی را برای این نوع از تحلیل ها ارائه میکنند.

 • تحلیل فاندامنتال کیفی:

تحلیل های کیفی برخلاف تحلیل های کمی قابل اندازه گیری با اعداد و ارقام نیستند و به میتوان انتظار داشت که مقایسه آنها هم دشوار ترباشد. فاکتورهایی که در این دسته از تحلیل ها کاربردی هستند شامل ارزش برند، کیفیت تصمیمات اخذ شده، عملکرد مالی شرکت در بازه زمانی مشخص می باشد.

لازم است بدانید که هیچ کدام از انواع تحلیل های فاندامنتال بر دیگری برتری ندارد و بهتر است از هر دو آنها استفاده کنیم.

  بیشتر بخوانید: چگونه سیستم و استراتژی معاملاتی شخصی بسازیم؟

چهار فاکتور مهم تحلیل فاندامنتال:

 همانطور که در بالا گفته شد در تحلیل فاندامنتال ابعاد گسترده ای نظیر مدل کسب و کار، مزیت رقابتی، مدیریت و حاکمیت شرکتی مورد توجه قرار میگیرد. یک تحلیلگر با بررسی موارد ذکر شده ارزش یک دارایی را تخمین میزند و برای خرید یا عدم خرید تصمیم میگیرد.

 • مدل کسب و کار شرکت شما چیست؟ شاید به نظر شما به راحتی بتوان به این پرسش پاسخ داد اما پاسخ به این پرسش نیازمند اطلاعات دقیق از منابع درآمدی در شرکت است که رسیدن به این اطلاعات دشواریهای خود را دارد.
 • مزیت رقابتی شرکتی که قصد دارید سهام آن را بخرید چیست؟ ساده ترین تعریف مزیت رقابتی به معنی وجوه برتری نسبت به سایررقباست. در بازار رقابتی امروز مزیت های رقابتی هستند که درآمدزایی کرده و بقا و سودآوری آتی شرکت را تضمین میکنند. بنابراین زمان خرید یک سهم وجود مزیتهای رقابتی فاکتور مهمی است که پایداری و افزایش سرمایه شما را تضمین می کند. برای مثال یک برند قدرتمند مزیت رقابتی بازار هرف گسترده را داراست که سودآوری را تضمین میکند.
 • مدیریت: شاید بتوان گفت تاثیر گذارترین مورد برای سرمایه گذاری مدیریت است. حتی بزرگترین برنامه های تجاری هم بدون وجود مدیریت خوبی که تضمین کننده رسیدن به هدف باشد ارزشمند نیست.
 • حاکمیت شرکتی: این فاکتور مربوط به سیاست های شرکت و رفتار مدیران با سهامداران است. توجه مدیریت به منافع سهامداران منجر به اعتماد سازی و جذب سرمایه جدید میشود. این اصول در اساس نامه شرکت ذکر خواهد شد.

تفاوت تحلیل فاندامنتال و تکنیکال؟

تحلیل فاندامنتال

نسبت‌های مهم در تحلیل فاندامنتال:

شاخص های تحلیل فاندامنتال ابزارهایی هستند که به ما برای تشخیص ارزش واقعی کمک میکنند. در ادامه با این ابزارها آشنا خواهید شد.

1- قیمت سهام:

این عدد بیانگر این است که آیا قیمت بازار سهام متناسب است یا خیر. تشخیص این تناسب از طریق مقایسه با میانگین قیمت صنعت و رقبا  امکان پذیر است.

 • سود هر سهم (EPS): این شاخص از تقسیم سود کلی شرکت بر تعداد سهام آن محاسبه میشود. کاملا واضح است که اگر این مقدار رو به افزایش باشد به این معنی است که ارزش سهام مذکور رو به افزایش است.
 • نسبت قیمت به درآمد (P/E): این نسبت میزان سود دریافتی را به قیمت هرسهم اندازه میگیرد. این نسبت دید خوبی برای انتخاب یک سهم برای خرید به شما میدهد.دو نوع نسبت P/E وجود دارد. نوع اول P/E محاسبه شده و نوع دوم P/E تحقق یافته است. اختلاف بین این دوعدد مربوط به نوع درآمد مورد استفاده در محاسبات است. با توجه به این که این درآمد تحقق یافته است یا پیش بینی شده اعداد بدست آمده میتواند متفاوت باشد.
 • درآمد برآورد شده (PEG): شاخص P/E شاخص مفیدی در تحلیل فاندامنتال است اما میزان رشد درآمد در محاسبات مورد استفاده قرارنگرفته است. برای حل این مشکل درآمد برآورد شده (PEG) محاسبه شد. این پارامتر دید بهتری برای تحلیل و تصمیم گیری برای خرید و فروش یک دارایی به ما می‌دهد.
 • نسبت قیمت به ارز دفتری (P/B): این شاخص ارز دفتری یک سهام و دارایی را با ارزش باازر آن مقایسه میکند. این نسبت به تنهایی مفید نیست و زمانی می تواند اطلاعات ارزشمندی در اختیار ما قراردهد که با P/B سایر رقبا در آن صنعت مقایسه شود. این مقایسه میتواند نسان دهد که کدام شرکت با ارزش تر است.

2- نسبت های بازده سرمایه گذاری(ROI):

این نسبت نشان میدهد که آیا یک بنگاه تجاری یا دارایی میزان سود و رشد مناسبی در صنعت خود دارد یا خیر. اگر سودآوری بالاتری نسبت به رقبا وجوود داشته باشد پس قطعا شرکت نسبت به رقبای خود مزیت رقابتی دارد.

 • نرخ بازگشت دارایی ها (ROA): این نسبت که از تقسیم درآمد کل بر دارایی ها محاسبه میشود توانایی یک شرکت در تبدیل دارایی ها به درآمد را مشخص میکند.
 • بازده حقوق صاحبان سهام (ROE): این نسبت که از تقسیم درآمد بر حقوق صاحبان سهام محاسبه میشود نشان دهنده میزان درآمد منتقل شده به صاحبان سهام است.
 • حاشیه سود: این نسبت از تقسیم درامد خالص بر فروش خالص محاسبه میشود و نشان دهنده توانایی شرکت در سودآوری است.
تحلیل فاندامنتال

3- نسبت های نقدینگی:

این نسبت به ما نشان میدهد که آیا یک شرکت امکان پرداخت چه حجمی از بدهی های کوتاه مدت خود را بدون افزایش سرمایه دارد یا خیر. این نسبت یکی از نسبت های مهم است که کاهش مقدار آن میتواند نشان دهنده عدم امکان پرداخت کافی در زمان  بروز مشکلات اقتصادی باشد.

 • نسبت های فعلی: این نسبت از تقسیم دارایی های جاری به بدهی‌های جاری بدست می آید. مقدار بدست آمده از این تناسب هر چه بیشتر باشد حاشیه امن بیشتری هم وجود دارد.
 • نسبت های سریع: این نسبت از تفاضل دارایی های جاری از موجودی فعلی تقسیم بر بدهی های جاری محاسبه میشود. لازم به ذکر است که این مقدار مشابه دارایی جاری است که موجودی شرکت از آن حذف کرده اند. علت این امر این است که دارایی های یک شرکت در لحظه فروختهنمی شود و فروش آنها نیازمند زمان است.
بیشتر بخوانید: فن توکن چیست و چکونه خریداری میشود؟

4- نسبت های اهرمی:

این نسبت نشان دهنده میزان بدهی است و هرچه بالاتر باشد شرکت برای انجام عملیات مختلف کمتر به قرض کرفتن تکیه میکند. این نسبت در زمان مقایسه شرکتها نشان میدهد که چقدر امکان رشد برای یک دارایی یا شرکت وجود دارد. زیرا شرکت های با نسبت اهرمی بالا امکان استفاده از فرصت های رشد بیشتری را دارند.

 • نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام: این عدد از مقایشه کل بدهی ها به کل سهام یک شرکت محاسبه میشود. بالا بودن این شاخص نشان دهنده بودن پرریسک بودن سرمایه گذاری است.
 • نسبت پوشش بهره : این نسبت نشان دهنده سلامت مالی شرکت است. اما لازم به ذکر است که از آن میتوان برای بازه های کوتاه مدت استفاده کرد. نسبت پوشش بهره نشان میدهد که یک شرکت قبل از پرداخت مالیات و سود برای چند بار میتواند سود بدهی های خود را پرداخت کند.

چکونه از تحلیل فاندامنتال در بازار ارز دیجیتال استفاده کنیم؟

این تحلیل که برای خرید و نگهداری دارایی ها در طولانی مدت استفاده میشود از مبانی کمی برای شناخت پروژه مناسب در بازار استفاده میکند. برخی از شاخص هایی که برای تحلیل بازار ارز دیجیتال استفاده میشود عبارتند از:

1- معیارهای پروژه:

این شاخص کیفی برای تشخیص کاربردی بودن یک پروژه کریپتو به کار می رود. برخی از شاخص های کاربردی برای این تحلیل عبارتند از:

 • وایت پیپر: این سند اطلاعات مهمی نظیر فناوریهای بکار رفته و گسترش و آپدیت های بعدی که برای شبکه برنامه ریزی شده، میزان عرضه و مواردی از این دست را در خود دارد. از این اطلاعات برای بررسی پروژه استفاده خواهد شد.
 • میزان توکنومیکس: این شاخص میزان عرضه و تقاضای یک توکن خاص را برای ما مشخص میکند. همانطور که میدانید هرچه میزان عرضه یک توکن پایین تر و تقاضا بالاتر باشد رشد قیمت آن محتمل تر است.
 • رقبا: با سنجش رقبای یک پروژه و مقایسه پروژه مد نظر با آنها میتوان اطلاعات خوبی از تواناییآن بدست آورد.
 • نقشه راه: این شاخص مسیری که پروژه از گذشته تا به حال طی کرده و در آینده قرار است طی کند را مشخص میکند. این شاخص میتواند پیشرفت هایی که در آینده محتل است را مشخص میکند تا شما تصمیم صحیح تری بگیرید.
 • تحلیل پیشینه: تحلیل گذشته یک پروژه کمک میکند تا سازندگان و توسعه دهندگان آن را بهتر شناخته و با آگاهی از توانایی آنها در ارتقای پروژه اقدام به خرید یا عدم خرید کنیم.

2- معیارهای مالی:

این رویکرد تا حدودی کمی است. شاخص های مورد سنجش عبارتد از:
 • حجم معاملات و سهولت در نقد شوندگی( لیکوئیدیتی): در بازارهایی که نقد شوندگی بالایی دارند میتوان یک دارایی را به راحتی در محدوده قیمتی مشخصی معامله کرد.
 • عرضه در گردش: این شاخص کلیه توکن وکوین های موجود دربازار و قابل نقل و انتقال را مشخص میکند. لازم به ذکر است که این مقدار در طول زمان متغیر است.
 • ارزش بازاری : برای محاسبه این ارزش میزان عرضه کل یک توکن را در قیمت فعلی آن ضرب میکنند و نتیجه بدست آمده میزان رشد یک توکن یا کون را در آینده مشخص میکند.

3- معیارهای مرتبط با بلاکچین:

 • هش ریت: از این شاخص برای محاسبات در پلتفرم مایننینگ در مانیزم اثبات کار استفاده میشود. هر چه میزان هش ریت بالاتر باشد ماینر ها انگیزه بیشترب برای ماینینگ دارند، در نتیجه شبکه سلامت تر تلقی میشود.
 • کارمزدهای تراکنش ها: اگر مایلید که تراکنش های شما سریع تر انجام شود باید کارمزد بیشتری بپردازید. این مکانیزم میزان تقاضا در شبکه بلاکچین را تعیین خواهد کرد.
بیشتر بخوانید: شاخص ترس و طمع چیست؟

 

مزایا و معایب تحلیل فاندامنتال:

این تحلیل هم مثل سایر انواع تحلیل ها مزایا و معایبی دارد که در زیر به آن اشاره شده است.

مزایا:

 • نسبت به تحلیل تکنیکال برای ارزیابی کاربردی تر است.
 • در صورتی که یک تحلیل فاندامنتال را به شکل صحیح انجام دهید کاملا متوجه میشوید که این دارایی ارزان تر و یا گران تر از ارز ذاتی خود است.

معایب:

 • انجام آن با توجه به اینکه بسیاری از اطلاعات مورد استفاده به درستی مشخص نیست و یا بدست آوردن آن دشوار است، کمی پیچیده است.
 • به دلیل لزوم بررسی فاکتورهای مختلف این تحلیل بسیار زمان بر است.
 • روندهای قدرتمند در بازار به ندرت در آن استفاده میشود. در نقطه مقابل تحلیل تکنیکال است که از این روندها حداکثر استفاده را می برد.

 

جمع بندی:

تحلیل فاندامنتال تحلیل جامعی است که به شما کمک میکند تا با شناخت ارزش ذاتی یک دارایی (بیتکوین، اتریوم و سایر کوین ها و یا دارایی هایی مانند سهام و ...) بتوانید بهترین تصمیم را برای سرمایه گذاری بگیرید. نکنه حائز اهمیت این است که با توجه به تازه بودن مبحث ارزهای دیجیتال، تحلیل فاندامنتال کاربرد گسترده ای ندارد و بهتر است در کنار آن از تحلیل تکنیکال نیز استفاده شود.

برای افزودن نظر وارد شوید . . .
ورود ثبت نام

فهرست مطالب