معنای Bitcoin Dominance:

معنای لغوی واژه Dominance به معنای سلطه و غلبه است اما در بازار ارزهای دیجتال معنایی متفاوت از معنای لغوی خود  دارد. دامیننس بیت کوین در بازار ارز دیجیتال به معنی درصد سهم بیت کوین نسبت به آلت کوین های موجود در بازار است. توجه به این پارامتر می تواند یک سیگنال با ارزش برای خرید و فروش آلت کوین ها و بیت کوین باشد. در بسیاری از موارد در زمانی که دومیننس بیت‌کوین نزولی باشد و یا قیمت بیتکوین تقریبا در محدوده مشخصی کم و زیاد شود قیمت آلت کوین‌ها روند افزایشی خواهد داشت. در مقابل زمانی که دومیننس بیت کوین حالت صعودی داشته باشد قیمت سایر ارزهای دیجیتال( آلت کوین ها) رو به کاهش خواهد رفت. هنگامی که دامیننس بیت کوین افزایشی است نمی‌توان نقدینگی برای خرید وارد بازار کرد بنابراین افراد مجبور به فروش آلت کوین ها می شوند. این فروش باعث می شود که قیمت آلت کوین ها کاهش یابد.

همانطور که در بالا گفته شده است بازار ارزهای دیجیتال بسیار پر ریسک است و فعالیت در آن نیازمند مهارتهای مختلفی است. بنابراین برای حفظ سرمایه خود و کاهش ریسک فعالیتتان به تمامی پارامترها توجه کنید و فقط بر اساس نتایج حاصل از تحلیل یک پارامتر تصمیم به خرید و فروش نگیرید.

  بیشتر بخوانید: پروژه Avalanche و رمز ارز آن AVAX چیست؟  

تاریخچه دامیننس بیت‌کوین :

در زمان پیدایش ارز دیجیتال بیت کوین تها ارز موجود بود پس نسبت دامیننس کوین چیزی حدود 100% بوده است. اما با گذشت زمان و پیدایش آلت کوین ها این درصد کاهش یافت. مقدار دامیننس کوین در زمان های مختلف نوسانات زیادی داشته است. مثلا در زمانی که برخی از آلت کوین ها ورشکسته شدند طبیعتا مقدار آن افزایش یافته و در دوره های بعدی و با توجه به اتفاقات مقدار دامیننس کوین کاهش یا افزایش داشته است.

اهمیت دامیننس بیت‌کوین:

شاید برایتان جالب باشد بدانید که مقدار دامیننس کوین تاثیر مستقیمی بر تحلیل های تکنیکال و فاندامنتال دارد. اگر به جریان نقدینگی بین آلت کوین ها و بیت کوین توجه ندارید و فقط از تحلیل تکنیکال و فاندامنتال برای تصمیم گیری استفاده میکنید خود را در معرض خطر بزرگی قرار می دهید. ممکن است درست در زمان تصمیم گیری روند جریان نقدینگی تغییر کند و متحمل ضرر فراوانی شوید و سرمایه خود را از دست بدهید. بنابراین تشخیص جریان قیمتی در بین الت کوین ها و بیت کوین یک فاکتور مهم در تصمیم گیری است.

دامیننس بیت کوین

مقدار دامیننس بیت کوین را از کجا ببینم؟

مقدار این عدد به دلیل نوسانات موجود در بازار و تغییر جریان نقدینگی مقداری متغیر است و باید رسد شود. یکی از راه های دنبال کردن دامیننس کوین، استفاده از سایت هایی نظیر تریدینگ ویو، کوین مارکت کپ، کوین 360 و… استفاده کرد. برای خرید اکانت تریدینگ ویو پریمیوم کلیک کنید.  

 

جمع بندی:

اگر شما هم به امید موفقیت یک شبه یا کوتاه مدت هستید باید بدانید که موفقیت یک شبه فقط یک رویاست. در دنیای واقعی موفقیت نیاز به تلاش و آگاهی دارد. بنابراین فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال نیاز به صبر و آموزش دارد و نمی توانید یک شبه در آن به سودهای کلان دست پیدا کنید. بازار ارزهای دیجیتال بسیار پر ریسک اما جذاب است. هر یک از فعالان در این بازار برای حفظ و افزایش سرمایه خود می کوشند. انواع تحلیل ها، نمودارها، اطلاعات پایه ای و به روز از این بازار ابزارهایی هستند که به شما در افزایش سرمایه و رسیدن به جایگاه مورد نظر یاری می رساند. بنابراین شما باید از مجموعه ی این ابزارها برای تصمیم گیری استفاده کنید و با اتکا به یک ابزار برای معاملات خود اقدامی نکنید.